elma.gen.tr https://www.elma.gen.tr Elma, Elma Türleri ve Özellikleri tr-TR hourly 1 Copyright 2020, elma.gen.tr Wed, 27 Jul 2016 00:00:00 +0000 Wed, 29 Jan 2020 00:00:00 +0000 60 Elma Sirkesi Cilt https://www.elma.gen.tr/elma-sirkesi-cilt.html Tue, 16 Oct 2018 03:01:51 +0000 Elma Sirkesi Cilt: Elma sirkesinin sayılamayacak kadar çok faydası vardır. Birçok yaraların iyileşmesini sağlar, farklı kullanım alanları ile ne kadar önemli olduğunu kanıtlamıştır. Elma sirkesi cilt üzerinde oluşan le Elma Sirkesi Cilt: Elma sirkesinin sayılamayacak kadar çok faydası vardır. Birçok yaraların iyileşmesini sağlar, farklı kullanım alanları ile ne kadar önemli olduğunu kanıtlamıştır. Elma sirkesi cilt üzerinde oluşan lekeleri, siyah noktaları tonik vazifesi görerek azaltır ve yok eder. Nedeniniz ne olursa olsun mutlaka size fayda sağlayacak bu elma sirkesini günlük tüketilmelidir. Rutin bir tüketim alışkanlığı edindiğinizde somut bir şekilde pozitif etkilerini göreceksiniz. Öncelikli olarak neden ne olursa olsun kullanılacak sirkenin doğal olması gerekir. Bu nedenle eğer imkanınız varsa cildinize kullanacağınız elma sirkesini doğal yöntemlerle kendiniz yapın. Elma sirkesini günlük hayatınıza dahil ettiğiniz zaman birçok hastalıklardan kurtulmuş olacaksınız.

Elma sirkesi genel olarak yapı itibarı ile oldukça doğal bir ürün olduğu üründür. Evinizin ve günlük hayatınızda tüm temizlik işlerinde elma sirkesine yer vererek tüm bakteriler ve mikroplardan etkin bir şekilde arınmasına yardımcı olmaktadır. Ayrıca saçlara elma sirkesi kullanıldığında saçların ışıl ışıl olmasını sağlar. İçerdiği elementler sayesinde vücudu birçok hastalıklara karşı korur.

Elma sirkesi cilt problemlerine karşı kullanılacak mucizevi bir yardımcıdır ve cilde birçok faydası vardır. Cilt üzerinde oluşan sivilce izleri, selülit, varis, cilt lekeleri ve cilt yaraları gibi birçok alanda kullanılmaktadır. Elma sirkesi cilt üzerinde oluşan kuruluk, çatlakları gidermek için kullanılabilir. Elma sirkesi asitli bir yapıya sahip olduğundan dolayı tek başına hassas ciltlere sürüldüğünde cildi tahriş edebilir. Bundan dolayı cilt üzerine uygulanacağı zaman mutlaka su ile inceltilmelidir. Elma sirkesi genetik faktörler nedeniyle meydana çıkan birçok cilt sorunları için herhangi bir zarar içermeyen, doğal yöntem olarak faydalanmak mümkündür. Cilt kırışıklıklarına karşı elma sirkesi en etkin çözüm olarak bilinir.

Kuru ve yağlı ciltlerin bakımında elma sirkesi cildin pH dengesini düzenler, hem kuru cilt hem çok yağlı ciltler için bulunmaz bir nimettir. Elma sirkesi aşırı kuru ciltlerin nemlenmesini sağlar, aşırı yağlı ciltlerin de yağ seviyesini dengelemektedir.

Elma Sirkesi Cilt Faydaları: Cildimizin pH değeri olarak yağlardan dolayı asidik özellik taşımaktadır. Asidik bazik yapıya dönüştüğü zaman cildimizde çeşitli problemler olur. Bu problemlerin başında akne, sivilce gelmektedir.

Elma sirkesi cildin pH dengesini koruyan en etkili ürünlerin başında gelmektedir. Sirkenin ayrıca antibakteriyel özelliği ile cilt de bulunan bakterilerin arınmasını sağlamaktadır.

Elma sirkesi ciltte oluşan doğum lekelerini, menopoz döneminde oluşan sivilceler, lekeler için elma sirkesi kürünün çok faydası olmaktadır.

Elma sirkesi hücre yenileyici etkisi ile cildi hızla onarır ve ölü derilerin atılmasını sağlamaktadır.

Cilt İçin Elma Sirkeli Kür: Elma sirkesi ile suyu yarı oranda karıştırıp cilde bir pamuk yardımı ile uygulayın 3-4 dakika bekletip temiz su ile durulayın ve yumuşak havlu ile masaj yaparak kurulayın.

]]>
Elma Sirkesinin Faydaları https://www.elma.gen.tr/elma-sirkesinin-faydalari.html Tue, 16 Oct 2018 21:50:48 +0000 Elma sirkesinin faydaları: Elma sirkesinin insan vücuduna birçok faydası vardır. Tamamen doğal ve organik olması kişinin gönül rahatlığı içerisinde olmasına fayda sağlamaktadır. Elma sirkesi evde de yapılabilmektedir. Elma si Elma sirkesinin faydaları: Elma sirkesinin insan vücuduna birçok faydası vardır. Tamamen doğal ve organik olması kişinin gönül rahatlığı içerisinde olmasına fayda sağlamaktadır. Elma sirkesi evde de yapılabilmektedir. Elma sirkesi kullanımında en önemli faktörlerden biri kullanılan dozdur. Elma sirkesi doğal da olsa keskin bir yapısı vardır. Kesinlikle faydalı diye bir bardağa doldurup içilmemeli. 1 yemek kaşığı günde kullanılmalı ve mümkün olduğu kadar sulandırılmadan içilmemelidir. Elma sirkesinin keskin yapısı bilinçsizce kullanıldığı takdirde mideye ve vücuda zarar verebilmektedir.

Elma sirkesinin faydaları:
 • Kan şekerini dengeler: Vücut kan şekerini dengelemek için insülin üretmektedir. Elma sirkesinin antiglisemik etkisi bulunmaktadır ve insülinin vücuda etkisine yardımcı olmaktadır.
 • Dişleri beyazlatır: Kişinin dişlerinde sarılık var ise elma sirkesi ile dişlerinizi incitmeden fırçalamalısınız. Elma sirkesi dişteki lekelere çözüm sağlamaktadır. Ayrıca elma sirkesi ağızda bulunan bakterileri de yok etmektedir.
 • Kabızlığı tedavi edici özelliğe sahiptir: Elma sirkesi bileşenleri de pektin içermektedir. Pektin vücutta bağırsak hareketlerini kolaylaştıran suda çözünebilen bir liftir.  Kabızlık probleminin kişide düzelmesi için elma sirkesinin içerdiği pektin doğal yollardan kabızlık tedavisinin en uygun yöntemidir.
 • Vücutta kilo vermeye yardımcıdır: Taze elma sirkesini düzenlik olarak kullanmak, salatalarda elma sirkesi kullanmak, yemekten önce veya yemek sonrası 1 kaşık elma sirkesi almak kişiyi tok tutmada faydalıdır. Elma sirkesi tok tutarak kişinin ara öğünlere yönelmesini engellemektedir. Bu durum kişide zayıflamaya oldukça yardımcı olarak bilinmektedir. Diyet eşliğinde elma sirkesi kullanıldığında çok daha çabuk kilo verilmesini sağlamaktadır.
 • Saç sağlığına iyi gelir: 1 çay bardağı suya bir çay bardağı elma suyu katarak saçlarınıza uygulayın. Bu karışım saçlarınızı besler, saçlara parlaklık ve hacim kazandırır, yumuşaklık verir ve kepeklenmesini engeller.
 • Cilt sağlığına iyi gelir: Elma sirkesi kişi cildinde parlaklık sağlamakta ve cilt lekelerini gidermektedir. Kişideki cilt tonunu düzenlemeye yardımcıdır. Kişideki kırışıklık ve çatlakları da en aza indiren elma sirkesi bir pamuk üzerine dökülerek cilde uygulandığında cildi tazeler, yeniler, onarır, güçlendirir ve cilde canlılık verir.
 • Soğuk algınlığına iyi gelmektedir: Elma sirkesi soğuk algınlığı dönemlerinde  bir çay kaşığı içildiğinde veya suya katılarak içildiğinde soğuk algınlığı hastalığına karşı vücut direnç kazanacak ve hastalık daha çabuk iyileşecektir.
 • Öksürüğe iyi gelir: Her hangi bir üşütme sonrası kişide oluşan öksürüğün doğal yollarla geçmesini istiyorsanız. Biraz bal ve bir çay kaşığı sirkeyi sıcak bir suya karıştırıp içtiğinizde öksürüğün yavaş yavaş kesildiğini göreceksiniz.
 • Vücudu enfeksiyondan korur: Elma sirkesi vücutta antiseptik özelliği ile bakterilere ve mantarlara karşı etkili olmaktadır. Kişide bulunan kulak enfeksiyonuna, mesane enfeksiyonuna ve kandidiyaza elma sirkesi iyi gelmektedir. Kulak enfeksiyonunda kulağınızı sulandırılmış elma sirkesiyle temizlemeniz enfeksiyonun ortadan kalkmasına fayda sağlayacaktır. Mesane enfeksiyonu ve kandidiyaz için ise hastalık bitene kadar gece yatmadan önce sıcak suyun içine 1 çay kaşığı elma sirkesi ekleyip içmeniz yeterli olacaktır.
 • Kolesterolü düşürür: Elma sirkesi kişi vücudundaki kanın trigliserit ve lipooroteini yani kötü kolesterolü düşürürken, yüksek yoğunluklu lipoproteini yani iyi kolesterolü arttırmaktadır.Yani elma sirkesi kandaki lipid profilinin düzelmesini sağlamaktadır.
]]>
Elma Dilim Patates Kalori https://www.elma.gen.tr/elma-dilim-patates-kalori.html Wed, 17 Oct 2018 00:25:25 +0000 Elma Dilim Patates Kalori, zengin nişastalı bir kök bitkidir. Vücudun enerji için yakarak şekere dönüştürdüğü basit karbonhidratlardan bir tanesidir. Ancak yüklü miktarda karbonhidrat barındırdığı için çok fazla tüketilm Elma Dilim Patates Kalori, zengin nişastalı bir kök bitkidir. Vücudun enerji için yakarak şekere dönüştürdüğü basit karbonhidratlardan bir tanesidir. Ancak yüklü miktarda karbonhidrat barındırdığı için çok fazla tüketilmemesi gerekir. Bunun yerine kompleks karbonhidratları içeren besin maddelerinin tercih edilmesi tavsiye edilir. Patatesin besin değeri oldukça yüksektir. Patatesin kabuklarında bile yüksek miktarda faydalı mineraller ve vitaminler bulunur. Örneğin patatesin kabuğunda olan lifler domatesten daha çok C vitamini ve muzdan daha fazla potasyum içerir. O nedenle eğer mümkünse ince kabuklu patatesler tercih edilerek kabukları soyulmadan çok iyi yıkanıp tüketilmelidir. Patates farklı şekillerde hazırlanarak tüketilebilir. Patatesin en fazla tüketimi kızartma, fırında pişirme ve haşlama yoluyla yapılanıdır. Patatesin içerdiği kalori pişirme şekillerine göre değişkenlik gösterir. Patates kızartması diğer  pişirme yöntemlerine göre daha fazla kalorili olduğu için özellikle diyet yapanlara önerilmez. Patates farklı pişirme şekillerinin yanı sıra istenilen şekillerde doğranarak da tüketilebilir. Örneğin  parmak, elma dilim yada halka şeklinde kesilerek pişirilebilir. Tercihe göre kesilmeden bütün olarak pişirildiği de görülmüştür. Elma dilim patatesler parmak şeklinde doğranmış patateslerden daha dolgun ve daha etli olduğu için patateslerin tadı daha iyi hissedilir. O nedenle aralarında en yaygın tercih edileni odur. Patatesleri bu şekilde dilimlemek oldukça kolaydır. Elma dilim şekli vermek için patatesler önce ortadan ikiye kesilir. Kesilen yarım patatesler daha sonra elma dilimleri gibi dilimlenir. 

Elma Dilim Patates KaloriElma Patates Kaç Kalori, Besin Değerleri, 

Patates potasyum bakımından zengin ve sodyum bakımından fakir olduğu için kişiyi tansiyon, kalp ve damar hastalıklarından korur. Tiroidin düzenli çalışmasında oldukça etkilidir. İçerdiği mineraller sayesinde cilt sağlığında faydası vardır. cildi güzelleştirir ve gençleştirir. Bol miktarda lif içerdiği için bağırsakları çalıştırıcı özelliğe sahiptir. Ayrıca bağışıklık sistemini güçlendirir. İçerdiği fosfor nedeniyle cinsel gücü artırır. Kabızlığa karşı son derece etkilidir. Kolon kanserini önleyici etkisi vardır. Karaciğere, safra kesesine ve mideye dost bir sebzedir. Sindirimi oldukça kolaydır ve mide gazını giderir. Vücuttaki toksinleri dışarı atarak kanı temizler. Birçok patates türü bulunur. Bunların karbonhidrat, protein ve  besin değerleri farklılıklar gösterir. Örneğin kırmızı kabuklu patatesler beyaz patateslere göre daha fazla antioksidan içerir. Tatlı patatesler ise  diğerlerine göre daha fazla A vitamini ve kalsiyum içerir. Orta büyüklükte hazırlanmış olan 1 porsiyonluk patates yaklaşık olarak 100 grama denk gelir. O nedenle 100 gram kabuksuz pişmiş patates yaklaşık olarak 74 kalori iken kabuklu pişmiş patates 93 kaloridir. Patatesin içerdiği kalori pişirme şekillerine göre değişkenlik gösterir. 100 gram yağda kızartılmış elma dilim patates 428 kaloridir. Bazı patates kızartmaları bir kaç kez kullanılmış yağda kızartıldığı zaman  daha fazla kalori oranına sahip olacaktır. 100 gram fırında pişirilmiş elma dilim patates ise 123 kaloridir. Ayrıca 100 gram patates için besin değerleri şu şekilde sıralanabilir.
 • 14.5 gram karbonhidrat
 • 2.10 gram protein
 • 1.20 gram yağ
 • 23.00 miligram sodyum, 340.00 miligram potasyum, 6.00 miligram kalsiyum, 0.40 miligram demir, 1.00 miligram A vitamini ve 12.04 miligram C vitamini bulunur. 
]]>
Elma Fidanı https://www.elma.gen.tr/elma-fidani.html Wed, 17 Oct 2018 09:47:42 +0000 Elma fidanı; bu fidanı yetiştirmek çok kolay olmamakla birlikte, en kaliteli doğal ve etkili ürünler kullanılarak dikilip, büyütülmelidir. Diğer türlü elma fidanı tutmaz ve kurur. Kurumasa bile gelişimi yavaşlar, meyvey Elma fidanı; bu fidanı yetiştirmek çok kolay olmamakla birlikte, en kaliteli doğal ve etkili ürünler kullanılarak dikilip, büyütülmelidir. Diğer türlü elma fidanı tutmaz ve kurur. Kurumasa bile gelişimi yavaşlar, meyveyi geç verir veya hiçbir zaman meyve vermeyebilir. Elma fidanları dahil tüm ağaç fidanlarını yetiştirirken çok dikkat edilmelidir. Nasıl ki bir anne yavrusunu kucağına aldığında anne sütü verip onu besleyip büyütebiliyorsa, bizim de küçücük olan fidanlara çok dikkatli bakmamız ve bakımını hiç ihmal etmemiz gerekmektedir. Çünkü fidanlar yeni bir yaşamın başlangıcında genç birer bitkisel canlılardır. 

Elma fidanı dikerken nelere dikkat edilmelidir
 • Öncelikle seçilen yerin elma fidanı için uygunluğu kontrol edilmelidir.
 • Elma fidanı alınırken köklerinin bol saçaklı olmasına, sağlıklı ve kaliteli ürün olmasına dikkat edilmelidir.
 • Elma fidanı dikilecek olan toprağın hangi gübre cinsine uygun olduğu belirlenmelidir. Gerekirse numune toprak alınıp analiz edilerek bu belirlenebilir.
 • Elma fidanı dikilirken uygun dikim aralıkları, çukur derinliği ve genişliğine karar verilmelidir. Genel olarak dikim aralıkları 2-3 m ile 7-8 m dolaylarında olup, dikim çukurları ise 30-70 cm derinlik ve genişliktedir.
 • Dikim gününün rüzgarsız ve bulutlu olmasına dikkat edilmelidir. Bunun sebebi ise fidan köklerindeki su kaybının en aza inmesini sağlamaktır.
Elma FidanıElma fidanı dikimi  

Genellikle sonbaharda yaprak dökümü ve ilkbaharda ağaçlara su yürümesine kadar geçen zamanda olmalıdır. Aslında elma fidanı için en uygun zaman kışı ılık geçen yerlerde sonbahar, sert geçen yerlerde ise ilkbahar mevsiminde yapılan dikimdir. Elma fidanı dikimi sırasında aşılama yöntemi de kullanılmaktadır. 

Elma fidanı aşılama nasıl yapılır

Aşı dikilen ağaçların cinsini iyileştirmek ve daha iyi ve verimli meyveler alabilmek için yapılan bir yöntemdir. Çünkü dikilen bir fidan eğer ki aşılama yapılmazsa büyüyünce yabanileşir ve iyi cins meyve vermez. Dikilen elma fidanından iyi meyveler almak istiyorsak, fidanı ya aşılatmalıyız, ya da aşılı fidan tercih etmeliyiz. Eğer bunlardan birisi yapılmazsa, iyi bir elma yetiştirmek beklenemez. Aşılama olmasaydı, meyve yetiştirmek dünyanın en kolay işi haline gelirdi. 
Aşılatmanın bir diğer amacı değişik meyveler elde edebilmektir. Örneğin; bir elma fidanına armut fidanı aşılanırsa, elma fidanı aşılanan tarafından armut meyvesi vermeye başlar.
]]>
Yasak Elma https://www.elma.gen.tr/yasak-elma.html Wed, 17 Oct 2018 21:56:28 +0000 Yasak Elma; Allah'u Teâlâ insanoğlunu sınavlara tabi tutar ve bu sınavların sonunda, cennet ve cehennem vaadini vermiştir. Hadisi Şerif'te Efendimiz (S.A.V)'in; "Eğer siz hiç günah işlemeseydiniz, Al Yasak Elma; Allah'u Teâlâ insanoğlunu sınavlara tabi tutar ve bu sınavların sonunda, cennet ve cehennem vaadini vermiştir. Hadisi Şerif'te Efendimiz (S.A.V)'in; "Eğer siz hiç günah işlemeseydiniz, Allahu Teâlâ sizi helak eder ve yerinize, günah işleyecek (fakat tövbeleri sebebiyle) mağfiret edeceği kimseler yaratırdı." buyurmasından da anladığımız üzere, insanoğlu ilk yaratılışından beri imtihan üzeredir. Hz. Adem (a.s.) ve Havva'nın yaratılışı ile birlikte bu imtihan, tabiri caizse, (rivayet ismiyle) yasak elma adı ile başlamıştır. İnsanoğlu zaten, fıtratında var olan ve kendisini sürekli günaha sevk eden bir nefis taşır. Bununla birlikte, Hz. Adem ve Havva'ya secde etmekten ve bunun neticesinde Allah (C.C.) tarafından cezalandırılan şeytan da, sürekli insanı vesvese vermek yoluyla günaha sevk etmektedir. Şeytanın ilk işi, ilk insan olan Hz. Adem ve Havva olmuştur. Yasak Elma diye rivayet edilen fakat, Kur'an'da ne olduğu belirtilmeyen meyveyi onlara yedirerek, şeytan bu işinde başarıya ulaşmıştır. Ancak, yukarıda belirttiğimiz Hadis-i Şerif'te ki tövbe yolu ile Allah'u Teâlâ, Hz. Adem ve Havva'yı affederek ödüllendirmiştir. Bu kıssayı en güzel Kur'an-ı Kerim'den öğrenebiliriz. Yasak elma diye rivayet edilen ağacı, Kur'an da Bakara Suresi 35-39, A'râf Suresi 19-27, TâHâ Suresi 115-123. ayetlerinde bulabiliriz. İçlerinde en ayrıntılı olarak A'râf Suresinde geçer.

Yasak ElmaYasak Ağacın (meyve) Geçtiği Ayetler;

A'râf 19- Ve ey Âdem! Sen ve zevcen cennette yerleşin (oturun) sonra da, dilediğiniz yerden yeyin. Ve bu ağaca yaklaşmayın. O zaman (yaklaşırsanız ikiniz) zalimlerden olursunuz. 20- Şeytan, onların (o ikisinin) görünmesi ayıp olan ve kendilerinden örtülmüş (gizlenmiş) yerlerinin açığa çıkarılması için onlara vesvese verdi ve sonra da şöyle dedi: “Rabbiniz sadece iki melek olursunuz veya (orada) ebedî kalanlardan olursunuz, diye bu ağaçtan sizin ikinizi menetti (nehyetti).” 21- Ve ikisine yemin etti: “Muhakkak ki ben, sizin ikinize nasihat edenlerdenim.” 22- Böylece o ikisini aldatarak öncülük (önderlik) etti. Ağaçtan tadınca (meyvesini yeyince) ayıp yerleri kendilerine göründü (açığa çıktı) ve üzerlerine cennet yaprakları yapıştırmaya başladılar ve Rab’leri ikisine şöyle seslendi: “Sizin ikinizi bu ağaçtan nehyetmedim mi (yasaklamadım mı) Ve sizin ikinize, muhakkak ki şeytan apaçık düşmandır.” demedim mi 23- İkisi şöyle dedi: “Rabbimiz, biz nefslerimize zulmettik, şâyet Sen bize mağfiret ve rahmet etmezsen, biz mutlaka hüsrana uğrayanlardan oluruz.” 24- Allahû Tealâ: “Birbirinize düşman olarak inin! Sizin için yeryüzünde bir süreye kadar kalma (yerleşme) ve geçinme vardır (size takdir edildi).” buyurdu.

Bu ayetlerde görüldüğü üzere ve diğer ayetlerde de,yasaklanan ağacın ve meyvenin aslında ne olduğu belirtilmemiş olup, Allah (C.C.) katında bilinmektedir. Bununla birlikte müfessirler, tahmini yorumlar yapmış, yasak elma, buğday, hurma vs. olabilme ihtimallerinden bahsetmiştir. Biz de bu olaydan bahsederken yasak elma demek yerine, yasaklanan ağaç ya da yasaklanan meyve diyerek hitap edersek daha uygun olur.

]]>
Ahmet Maranki Elma Sirkesi https://www.elma.gen.tr/ahmet-maranki-elma-sirkesi.html Thu, 18 Oct 2018 13:38:56 +0000 Ahmet Maranki Elma Sirkesi, Ahmet Maranki elma sirkesi, her derde devadır. Ahmet Maranki elma sirkesi içerisinde bulunan pek çok vitamin ve mineral barındırmaktadır. Ahmet Maranki elma sirkesi bu vitamin ve mineraller sayesinde vü Ahmet Maranki Elma Sirkesi, Ahmet Maranki elma sirkesi, her derde devadır. Ahmet Maranki elma sirkesi içerisinde bulunan pek çok vitamin ve mineral barındırmaktadır. Ahmet Maranki elma sirkesi bu vitamin ve mineraller sayesinde vücudumuzda saçımızdan tutunda, cildimize, iç organlarımıza, bağışıklık sistemine destek olur ve çalışmalarını düzenler. Ahmet Maranki elma sirkesinin içinde bulunan beta karoten çok önemli bir A vitaminin öncül maddesidir. Beta karoten elma sirkesi sayesinde vücuda alınır. Alınan beta karoten karaciğerde depolanır ve ihtiyaç halinde A vitaminine dönüştürülür. Ahmet Maranki elma sirkesinin özellikle elde doğal olarak yapılmış olması çok önemlidir. O yüzdende bu kadar farklı yerlerde kullanılan elma sirkesini herkesin evinde bulundurması gerekir. Yetişkinler günde en az üç elma yemelidir. Çocuklara ise bir elma yedirmeliyiz. Elma ve elma sirkesinin çok faydası vardır. İnsan doğasına en uygun olan meyve elmadır.  

Ahmet Maranki Elma Sirkesinin İçerisinde; Kalsiyum, fosfor, magnezyum, sodyum, potasyum, silisyum, meyve asitleri, beta karoten, A vitamini, C vitamini, B1, B2 ve B6 vitaminleri bulunmaktadır. Kısacası elma ve elma sirkesini çok sık ve düzenli şekilde tükettiğimiz zaman vücudumuzda zararlı maddelerden kurtulur ve sağlıklı bir şekilde yaşamımıza devam edebiliriz.

Ahmet Maranki Elma Sirkesi Ne İçin Kullanılır  Elma sirkesinin doğal olanları birçok alanda kullanılır. Zayıflamada, yemeklerde, salatalarda ve gargara gibi kullanım çeşitliliği olan bir üründür.   
 • Elma sirkesinin antiseptik özelliği vardır. 
 • Antioksidandır, 
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir, 
 • Tansiyonu ayarlar, 
 • Sindirimi kolaylaştırır, 
 • Karaciğeri temizler, 
 • Cilt gözeneklerini açar ve parlatır, 
 • Saçları besler ve kepeği önler,
 • Ayrıca böbrekler için birebirdir,
 • Tokluk hissi vererek zayıflamaya yardımcı olur. Elma sirkesi eğer her gece yatmadan önce bir su bardağı ılık suya bir çorba kaşığı elma sirkesi katıp içmeliyiz. Aynı şekilde sabah da aynı işlemi tekrarladığımız zaman üç hafta içerisinde düzenli bir şekilde elma sirkesini bu şekilde kullanırsa kilo problemi olanlar üç, dört kilo verebilirler. Eğer boğazınızda sıkıntı varsa elma sirkesini içerken içerisine bir tutam zencefil karıştırıp içerseniz yutak ve ses tellerindeki mikroplardan kurtulmuş olursunuz.
 • İdrar yolu enfeksiyonlarında,
 • Kulak çınlaması ve yaban arısı sokmalarında,
 • Egzama ve yaralarda,
 • Adet sancısı ve vajinal akıntıda,
Ahmet Maranki Elma SirkesiAhmet Maranki Elma sirkesi yapılışı; Elmayı yaparken elmanın kendisini veya kabuğunu kullanabiliriz. Bu tarifimizde elmanın kabuğunu kullanacağız. Üç elma kabuğunu soyuyoruz ve kabukları bir kavanoza yerleştiriyoruz. Üzerine elmanın üzerine çıkacak şekilde alkali su koyuyoruz. Su yalnız Alkali su olmalıdır. Çünkü alkali su olmadan sirke olmaz. Kavanozun ağzı ile su arasında bir bir miktar mesafe olmalıdır. Alkali suyu kattıktan sonra siyaz bulguru dediğimiz doğal bulgur katılmalıdır. Daha sonra yarım çay bardağı nohut, yarım çay bardağı esmer şeker karıştırılmalıdır. Daha sonrasında kavanozun uzun ağzını bir tülbentte kapatıyoruz. Her gün sabah akşam yirmi bir gün boyunca düzenli olarak karıştırıyoruz yirmi bir gün dolunca sirkemizi gönül rahatlığıyla kullanabiliriz. Sirkenin oluşması için 10-15 günün yeterli olduğunu düşünenlerde vardır. Fakat sirke 21 günde olur. Afiyet olsun.
]]>
Elma Kürü https://www.elma.gen.tr/elma-kuru.html Fri, 19 Oct 2018 12:10:27 +0000 Elma Kürü;Bilindiği üzere elma birçok alanda olduğu gibi kilo vermek içinde kullanılıyor. Fakat kilo vermek için elma kürü de son zamanlarda çok tercih edilmeye başlandı.Elma kilo vermek için akla gelen ilk meyvelerden birid Elma Kürü;Bilindiği üzere elma birçok alanda olduğu gibi kilo vermek içinde kullanılıyor. Fakat kilo vermek için elma kürü de son zamanlarda çok tercih edilmeye başlandı.Elma kilo vermek için akla gelen ilk meyvelerden biridir. Elmanın yapısı ve içerdiği protein, mineral ve vitaminle de oldukça sağlıklıdır. Elmayı her şekilde kullanabiliriz fakat kürü de kilo vermek için oldukça iyi bir yöntem.  Elma böbreklere yardımcıdır. Bu nedenle vücuttaki üreyi dışarı atmaya yardımcı olur. Elma kürü yağ yakmaya yardımcı olur.  

Elma kürü tarifi;

 • 1 kabuk tarçın
 • 1 tatlı kaşığı karanfil      
 • 1 orta boy yeşil elma            
 • 1 limon
 •  2 litre su

Elma KürüElma kürü tarifi yapılışı,

Bu malzemelere kullanarak şu tarifi uyguluyoruz. Bir tencereye elmayı ve limonu minimum 4 parçaya bölerek içine atıyoruz. Ama ne kadar çok fazla bölersek o kadar iyi olur. Daha sonra tarçın, karanfil ve suyu ekleyerek kaynatıyoruz. Sonra altını kısıp 10 dakika daha demliyoruz. Bu kürü mümkün oldukça yemekten önce kullanılması gerekiyor. Elma kürünü yemekten önce içmek yediğim yemeklerin vücudumuzda yağ olarak depolanmasını engeller. Elma kürünü hazırladıktan sonra buz dolabında da bekletebiliriz. Elma kürünü ayda 3 hafta yaptıysak 1 hafta ara vermekte fayda var. Çünkü içinde ulunan karanfil bazı kişiler için sorun olabilir. Bu nedenle elma kürünü kullanırken ara vermekte fayda var. Elmanın içinde bulunan kendine özgü meyve şekeri ile vücuttaki şeker ihtiyacını karşılayıp kan şekerini düşük tutmaktadır. Bu bize doygunluk hissi kazandırıyor. Elma kürünü yemeklerden en az yarım saat önce kullanılmasının sebebi ise elmanın içindeki meyve şekerinin kana karışma süresi yaklaşık 20 dakika olmasıdır. Sosyal medya da yapılan yorumlardan anlaşıldığı üzere elma kürünü kullanmanın yanında her gün düzenli olarak yürümek de çok işe yaramaktadır.Elma kürü de elmanın her türlüsü gibi oldukça faydalıdır. Kilo vermek için denenmesinde pek sorun olduğu düşünülmüyor. Bence denemekte fayda var. 

Sağlıklı günler

]]>
İçi Kırmızı Elma https://www.elma.gen.tr/ici-kirmizi-elma.html Fri, 19 Oct 2018 15:55:31 +0000 İçi kırmızı elma, sadece Türkiye'de yetişen bir elma çeşididir. Elma çeşitleri arasında öne çıkan, görenleri şaşkına çeviren farklı bir elma türüdür. Bu elma türü Ardahan'ın Posof ilçesinde yetiştiriliyor. İ İçi kırmızı elma, sadece Türkiye'de yetişen bir elma çeşididir. Elma çeşitleri arasında öne çıkan, görenleri şaşkına çeviren farklı bir elma türüdür. Bu elma türü Ardahan'ın Posof ilçesinde yetiştiriliyor. İçi kırmızı elmanın 5 yıldır üretimini yaygınlaştırılmıştır. Bu bölgede yaklaşık 46 çeşit elma çeşidi yetiştirildiğini söylenmektedir. Elmanın üreticileri bu çeşidin kilosunu yaklaşık 1.5 liradan satıldığını dille getirmektedir. Posof ilçesine has bu elma çeşidi elmayı yiyenlerin güzel tadı ve görüntü itibariyle beğeni kazanıyor. Bu elma çeşidinin ham hali kırmızı olmazken olgunlaştıktan sonra kıpkırmızı bir renge büründüğü gözlenmektedir. Ayrıca bu elma çeşidinin dışının rengi de içi gibi kıpkırmızı olmaktadır. Son yıllarda üretimi daha da arttırılan bu elma çeşidinin üreticileri tarafından elmanın bölgeye ait olduğuna dair tescillenmesinden yana olduklarını dile getiriliyor. 

İçi Kırmızı Elmaİçi kırmızı elma faydaları:
 • Bilinen en önemli faydası şeker hastalığına iyi geldiği bilinmektedir. 
 • Dişlerin temizlenmesinde katkıda bulunur.
 • Elmayı ısırdıktan sonra çiğnemeye başladığınızda tükürük üretimini uyarır, ağızdaki bakteri miktarını düşürerek diş çürümelerini azaltır. 
 • Kabuklarında lan zengin lif  kaynağı olası nedeniyle bağırsak kanserini önleyici etkiye sahiptir.
 • Bağırsak parazitlerine iyi gelerek kabızlık sorununu  giderir. 
 • Yemeklerin kolay sindirilmesinde yardımcı olur.
 • Midedeki safra asitlerini emerek karaciğer ve 12 parmak bağırsağına bir çok faydası vardır.
 • Vücuda toksin maddelerinden arındırarak karaciğeri temizlemiş olur. 
 • Kandaki kolesterol miktarını düzenler.
 • Bağışıklık sitemimizi kuvvetlendirir. 
]]>
Elma Dilim Patates https://www.elma.gen.tr/elma-dilim-patates.html Sat, 20 Oct 2018 04:56:06 +0000 Elma dilim patates,  sevilen ve çok tercih edilen yiyecektir. Pizza, tavuk, hamburger, döner, lahmacun, İskender, et köfte fast food yanında oldukça sık tercih edilir. Hemen herkesin çok sevdiği bir lezzettir. Özellikle çocukların Elma dilim patates,  sevilen ve çok tercih edilen yiyecektir. Pizza, tavuk, hamburger, döner, lahmacun, İskender, et köfte fast food yanında oldukça sık tercih edilir. Hemen herkesin çok sevdiği bir lezzettir. Özellikle çocukların vazgeçilmez isteklerinden biridir. Hiç bir çocuk elma dilim patatese hayır demez. Bu güzel lezzeti baharat ile de daha da lezzetlendirebilirsiniz. Yine kahvaltılar için brunch için sıklıkla tercih edilebilir. Fakat elma dilim patates kızartması diğer kızartma türleri gibi çok fazla yağ çektiği için kilo problemi olanların dikkatli tüketmesi gerekir. Aşırı yağ kilo, kolesterol, kalp sıkıntısı, tansiyon gibi rahatsızlıkların tetiklemesine sebep olur. Bu nedenle dikkatli tüketmeniz gerekir. Ayrıca dışarı da satılanlar yerine kendiniz evinizde yaparak yerseniz onlara göre çok daha sağlıklı olur. Çünkü bazı yerler aynı yağı defalarca kullandıkları için çok daha fazla zararlı hale gelmektedir. Simdi evinizde elma dilim patates yapmak İsterseniz nasıl yapmanız gerekir tarifine bakalım. 

Elma dilim patates kızartması yapımı için gerekli malzemeler 
 • 1 Kilogram patates 
 • 1 tatlı kaşığı tuz
 • İsteğe bağlı olarak patates baharat
 • Kızartma için sıvı yağ 
Elma Dilim PatatesElma dilim patates kızartması yapılışı, 

Elma dilim patates kızartması yapımı için ilk olarak bir kilo patates kabuklarını soyun ve patatesleri güzelce yıkayın. Elma dilim şeklinde patateslerinizi doğrayın.  Kağıt havlu ile tekrar kurulayın. Patateslerinizi ister tava da kızartın ister ister fırınlayın. Firinlamak daha hafif olur. Fırında yapıldığı zaman bir iki kaşık yağ ve tuz ile karıştırılarak yağlı kağıt serilmiş fırın tepsisine dizilir. İki yüz derecede kızarana kadar tutulur. Ardından çıkarılıp servis edilir. Kızartmak isterseniz de kızartma tavası bolca sıvıyağ ekleyin ve ocağa koyup altını açın. Yağ kızarırken patatesin tuzu ve baharat atılır. Yağ kızarınca patatesler atılır ve kızartılır. Ardından servis edilir. 

Afiyet olsun...
]]>
Rüyada Çürük Elma Görmek https://www.elma.gen.tr/ruyada-curuk-elma-gormek.html Sat, 20 Oct 2018 20:01:30 +0000 Rüyada çürük elma görmek: Rüyada çürük alma görmek hayırlı işlerin olacağına yorumlanır. Aile içerisinde bir sebepten dolayı tartışmanın çıkacağına ve tartışmanın uzun bir süre devam edeceğine yorumlanır. Çürü Rüyada çürük elma görmek: Rüyada çürük alma görmek hayırlı işlerin olacağına yorumlanır. Aile içerisinde bir sebepten dolayı tartışmanın çıkacağına ve tartışmanın uzun bir süre devam edeceğine yorumlanır. Çürük elma görmek bir çok farklı şekilde yorumlanır. Evli olan bayan rüyasında çürük elma gördüğü zaman kocasının aldattığına veya ilgisiz olmaya başladığına da yorumlanır.  Gerçek yaşamında şüphelendiği durumdan sonra rüyasında çürük elmaya dokunduğunu görürse o durumun hayırsız olduğunu ifade eder. 

Rüyasında sürekli çürük elma gören kişi ise hayatta sürekli engeller ile karşılaşacağına yorumlanır.

Rüyada çürük elma yemek: Rüyada çürük elma görmek nasıl hayırlı işlerin olmayacağına yorumlanıyorsa, çürük elma yemek de aynı hayırsız işlerin olacağına yorumlanır. Rüyasında çürük elma yiyen kişi helal olmayan bir malı yediğine yorumlanır. Bu helal olmayan para kazanmak, izinsiz bahçede meyve yemek veya başkasının hakkını yemek gibi. Rüyada çürük elma yemek hayatta ki bazı insanlara haksızlık yapacağına da yorumlanır. Yaptığı haksızlıktan dolayı da başı bela da kurtulmayacak. 

Rüyasında çürük elma yediğini gören kişinin evinde huzursuzluğun devam edeceğine de yorumlanır. Çok farklı şekillerde yorumlanır. Ama genel olarak iyi şeylerin olmayacağına yorumlanır.

Rüyada Çürük Elma GörmekRüyada çürük elma satın aldığını görmek: Büyük bir hayal kırıklığın yaşanacağına yorumlanır. Alacağı eşyada veya kazanmayı beklediği bir durumda beklediği sonucun olmayacağına ve büyük hayal kırıklığına uğrayacağına yorumlanır. Rüyasında çürük elma satın aldığını gören kişi rüya görmeden önce alacağı eşyadan veya gireceği işten vazgeçmelidir. Hayırsız bir işin olmaması için uyarıcı bir rüya olarak da yorumlanır.
Rüyada çürük elma görmek hayırsız bir durumun olacağına veya hayırsız bir haber alacağına yorumlanır. Çürük elma görmek rüya gören kişiyi yapacağı işten veya alacağı haberden dolayı uyarıcı olarak bilinir. 

Elmanın rüyada çürüdüğünü görmek ise hayırlı olan bir durumun hayırsız olacağına yorumlanır. 
]]>
Rüyada Elma Görmek https://www.elma.gen.tr/ruyada-elma-gormek.html Sun, 21 Oct 2018 02:11:58 +0000 Rüyada Elma Görmek: mutluluk verici, çok güzel şeylere yorumlanır. Hayırlı kısmetlere, güzel çocuklara işaret eder. Elmanın yeşil ve kırmızısı değişik şekilde tabir edilir. Elma kırmızısı yemek, hayırlı işlere, Rüyada Elma Görmek: mutluluk verici, çok güzel şeylere yorumlanır. Hayırlı kısmetlere, güzel çocuklara işaret eder. Elmanın yeşil ve kırmızısı değişik şekilde tabir edilir. Elma kırmızısı yemek, hayırlı işlere, yeşil elma ise bir karmaşa, kavga, sıkıntı veya moral bozukluğu ya da kederi işaret eder. 
Elma yemek, çok güzel ve hayırlı gelişme, kişinin ter dökmesi ile bol kazanç, kendisi ve çevresi için yapacak hayırlı işe yorumlanır. Dalda bulunan elmanın almanın, asil ve zengin birine, kutsal yerde bir elma görmek, iyi bir evlenmeye işaret eder.

Rüyada görülen elmanın manası, rüyadan rüyaya değişiklik gösterse de, umumi olarak her zaman güzel olaylara delalet eder. Mesela elma fidanı görmek, çok kutsi bir vazifeye istekli olmak ve ömrünce dua alacağı gariplere yardımcı olacak manasına gelir. Rüyada görülen elma güzelliklere, hoş şeylere ve hayra işaret eder. Elma ile yapılabilen bir tatlıyı rüyada görmek, nişan veya taç’ la ödüllenecek bir muvaffakiyete erişir. Ağacından elma düştüğünü görse, ömrünce önüne şansının açık olacağına, baht açıklığı ve kısmet bolluğu anlamına gelir.

Rüyada Elma Toplamak; Asil, güçlü, kudretli birisine delalet eder. Rüyada elma toplayan, mal, mülk ve paraya kavuşur. 

Rüyada Elma Ağacı Görmek; Dinde kardeşlerin birbirlerine yakın olmasına, Ağacının dibinde oturup, dinlenmek uzun ve huzurlu bir izdivaca delalet eder.

Rüyada Elma Isırmak;Elmayı ısırdığını görmek eline geçen fırsattır. Bu da işlerinde, iyi, temiz ve mubah kazanca işaret eder.

Rüyada Elma GörmekRüyada Elma Ağacı Dikmek;Rüyasında elma fidanı diktiğini görmenin yorumu;, kutsi bir vazifeye görevlendirilmedir. Rüyayı gören o kişinin, Allah yolunda, düşkün olanlara, gönüllü olarak yapacağı hayırdır. Bir elma fidanı diktiğini görse, bu kişi Allah indinde çok temiz işler görür.

Rüyada Ekşi Elma Yemek; Rüyasında ekşi elma yediğini görmekte, ağaçta ekşi elma görmek de aynı manayı taşır. Ekşi elma yaşanması muhtemel olan tatsızlığa işarettir. Ekşi elma yediğini rüyasında gören kişi, bir tartışma ortamına girer.

Rüyada Elma Kurdunu Görmek; Güzel bir biçimde giden işte geri adıma ve bu işten vazgeçmeye sebep olabilecek biriyle rastlaşmaya, bu kimse den dolayı hevesini, şevkini ve cesaretini yitirmeye yorulur. Elma kurdunu öldürmek, çare olacağı sanılan bir teşebbüs etmeye lakin bunun kifayetsiz olmasına, ancak çare için bazı şeylerden taviz vererek, özverili davranarak ulaşmaya yorulur. Rüyasında elma kurdunu yediğini görmek, ansızın ve sağlıklı iken canını sıkan bir olayın çıkması ile yorumlanır. 

Rüyada Elma Şekeri Görmek; Bu rüyayı görenin zevk ve haz duyacağı işleri görmekten hoşlandığına, kendisine keyif veren kişileri arkadaş bulduğuna yorumlanır. 

Rüyada Elma Ağacından Elma Toplamak; Ağaçtan elma toplayıp satmak, rüyayı görenin bereket ve bolluk membaı olan ve kazancını artıracak bir işe başlamasına delalet eder. 

Elma Sirkesi Görmek; Kişinin kendi sağlığına ve sağlıkla alakalı konulara önem vermesine delalet eder. 

Rüyada Elma Ağacı Çiçeği Görmek; Ağaç dalında elma ağacının çiçeğini görmek, kısa bir zaman önce yaptığı bir iş ya da yatırımın yakın bir zamanda meyvesini toplamaya yorumlanır.

Rüyada Siyah Elma Görmek; Sanatta yenilik yapıp, kendi bildiği işinde fark oluşturmak manasına gelir. 

Rüyada Elma Çalmak; Rüyada başkasın ait bahçeden elma çalmak, kişi için hak olan bir iyilikten yararlanmaya veya bir mülkten hisse almaya işarettir. 

Rüyada Elma Görmenin Psikolojik Anlamı;Tabirciler; rüyada yenen tatlı şeyin nasip olduğu ve güzel işler manasına gele]]> Elma Tatlısı https://www.elma.gen.tr/elma-tatlisi.html Sun, 21 Oct 2018 13:35:11 +0000 Elma tatlısı; meyveli tatlılar arasında en hafif ve lezzetli olan elma tatlısı mükemmel bir lezzettir.  Elma tatlısı Amasya yöresine ait olup hemen hemen tüm illerde ve tüm mutfaklarda yer alan bir tatlı çeşidi
Elma tatlısı; meyveli tatlılar arasında en hafif ve lezzetli olan elma tatlısı mükemmel bir lezzettir.  Elma tatlısı Amasya yöresine ait olup hemen hemen tüm illerde ve tüm mutfaklarda yer alan bir tatlı çeşidi olmuştur. Elma tatlısının vazgeçilmezi olan tarçın mükemmel bir kokusu vardır. Elma tatlısı tüm yaş grupları için uygun bir tatlıdır  Genellikle çocuklar tarafından tercih edilen elma tatlısı yumuşak olduğu için diş sıkıntısı yaşayanlar rahatlıkla elma tatlısını yiyebilir. Kalori olarak düşük olan elma tatlısı diyet yapanlar için kaçamak tatlı olarak bilinir. Elma tatlısının görünümü, konusu ve tadı ile herkesi kendine hayran bırakır. Misafir sofralarını zengin gösteren elma tatlısı göze hitap eden bir tatlı çeşididir. Yaz tatlısı olarak bilinen elma tatlısı hafif olduğu için, ramazan sofralarında yer alır.

Elma tatlısı için gerekli malzemeler:
 • 6 adet orta boy elma
 • 1 su bardağı ceviz
 • 1 tatlı kaşığı tarçın
 • 1 çay bardağı toz şeker
 • 1 poşet krem şanti
 • 3 su bardağı su 
 • 2 su bardağı ılık süt
Elma tatlısı yapılışı;

Elmalarımızı güzelce yıkayalım yıkanan elmaları soyalım. Soyulan elmaları bir kaşık yardımı ile içlerini çıkaralım. Bir tencere içerisine  suyu, toz şekeri ve tarçını ekleyerek hepsini harmanlayıp karıştıralım. Tencerenin içinde olan karışıma  elmaları tencereye koyarak 5 dakika orta ateşte pişirelim. Sonra soğumaya bırakarak bekleyelim. Ayrı bir tabak içine  krem şanti ve  sütü ilave edelim güzelce çırpalım. Ayrıca soğumaya bırakılan elmaların içlerine cevizleri dolduralım. Bir geniş borcama dizelim elmalarımızı en son yapılan işlem ise dizilen elmaların üstlerini krem şanti ile güzelce şekil vererek ekleyelim. Elma tatlısını dilerseniz kremşanti  yerine, sütü dondurmada dondurma da kullanılabilir. Dondurma sevenler için, elma tatlısı mükemmel ve eşsiz bir lezzettir.

Elma Tatlısı Elma tatlısı yapılışı püf noktaları; soyulan  elmalar karanfil suyu içinde 10 dakika ekletilmelidir. Bekletilen elmalar, karanfil kokusunu, kendi öz kokusuyla karıştırdığında mükemmel bir kokuya sahip olur. Elma tatlısı, yapıldığı gün tüketilmesi gereken bir tatlıdır. Tatlı ertesi güne kalır ise, hem tadı değişir hem de yumuşak olan elmalar ertesi güne kaldığı için, kararıp daha çok kendini bırakır.
Elma tatlısını taze camız kaymağı ile tüketmekte harika bir lezzettir. Arzuya güre elma içini isteğe bağlı doldurunuz. 

Afiyet olsun..
]]>
Rüyada Ağaçtan Elma Toplamak https://www.elma.gen.tr/ruyada-agactan-elma-toplamak.html Sun, 21 Oct 2018 17:19:21 +0000 Rüyada ağaçtan elma toplamak genel olarak rüyayı gören kişi için verimli ve parlak günler yaşama olarak yorumlanmaktadır. Bu kişinin özellikle iş hayatında verimli bir döneme gireceği ve parlak bir geleceğe sahip olacağı ş Rüyada ağaçtan elma toplamak genel olarak rüyayı gören kişi için verimli ve parlak günler yaşama olarak yorumlanmaktadır. Bu kişinin özellikle iş hayatında verimli bir döneme gireceği ve parlak bir geleceğe sahip olacağı şeklinde yorum yapabilmek mümkündür. Ayrıca kâr elde edeceği ve büyük kazançlar sağlayacağı şeklinde yorum yapabilmek de mümkündür. Rahat bir yaşama ulaşacağını ve amaçlarını gerçekleştireceğini söyleyebiliriz.

Genel olarak hayırlı bir rüya olduğunu söyleyebileceğimiz rüyada ağaçtan elma toplamak kısmet ve şansa delalet etmektedir. Bu kişilerin çevresinde kendisi için faydalı olabilecek kişiler olduğu ve bu kişilerin kendisine fayda sağlayarak başarı kapılarını açacağını söyleyebilmek de söz konusu olabilmektedir. Ayrıca rüyayı gören kişiye çevresinde bulunan kişiler tarafından iş öğretileceği ve maddi destek geleceği şeklinde de yorum yapabilmek mümkündür.  

Kişi rüyasında bir ağaçtan elma topladığını ve bu elmaları da yediğini görüyorsa bu rüya kişinin büyük bir fırsat yakalayacağına işaret etmektedir. Görülen bu rüya kişinin yaşadığı kıtlık, sıkıntı ve maddi zorluklardan kurtulacağı şeklinde yorumlanabilmektedir. Bu sayede kişinin borçlarından kurtularak daha refah bir hayat sürdürmeye başlayacağını söyleyebiliriz. 

Rüyada Ağaçtan Elma ToplamakRüyada ağaçtan elma toplamak eğer rüyayı gören kişi elmayı toplayan kişi değilse elma toplayan kişiyle ilgili iyi haberler alınacağı şeklinde yorumlanabilmektedir. Bu kişinin kalkınacağını, hayırlı işler yapacağını ve büyük kazançlar elde edeceğini söyleyebiliriz. Ayrıca bir kişi rüyasında başkasının ağaçtan elma topladığını görüyorsa bu kişinin yaşadığı mutluluğa, başarıya ve kazanca ortak olacağı şeklinde yorum yapabilmek de mümkündür.

İyi şeylere işaret ettiğini görebildiğimiz bu rüyada özellikle iş yaşamı ve maddi geliri ile ilgili kişinin büyük atılımlar gerçekleştireceğini görebiliyoruz. Bunların yanı sıra kişinin iş yerinin gelişeceği ve yeni işler yapacağı şeklinde de yorumlanması söz konusudur. Ayrıca rüyada ağaçtan elma toplamak rüyayı gören kişinin aile içerisinde ve çevresinde sevilen bir kişi olduğuna işaret etmektedir. Bu bakımdan da rüyanızda böyle bir eylem görmenizin sizin için iyi şeylerin başlangıcı olacağını düşünebilirsiniz.
]]>
Elma Sirkesinin Saça Faydaları https://www.elma.gen.tr/elma-sirkesinin-saca-faydalari.html Mon, 22 Oct 2018 05:04:48 +0000 Elma sirkesinin saça faydaları özellikle fermante edilmiş olan elmalardan elde edilmekte olan elma sirkesinin pek çok konuda faydalı olduğu araştırmalarla ortaya çıkınca daha önemli bir konu haline gelmiştir. Tansiyon düşürmed Elma sirkesinin saça faydaları özellikle fermante edilmiş olan elmalardan elde edilmekte olan elma sirkesinin pek çok konuda faydalı olduğu araştırmalarla ortaya çıkınca daha önemli bir konu haline gelmiştir. Tansiyon düşürmeden kanser tedavisine kadar pek çok hususta etkili ve faydalı olduğu görülen elma sirkesinin saç ve saç derisi üzerinde de çeşitli faydalar sağladığını görebilmek mümkündür.  Elma sirkesi farklı şekillerde kullanılarak saç üzerinde değişik etkiler yaratabilmektedir.

Elma Sirkesinin Saça FaydalarıElma Sirkesinin Saça Faydaları
 • Saç durulama suyu olarak kullanılabilir: Uzmanlara göre saç durulama suyunun 4,5 ile 5,5 pH değerleri arasında olması gerekmektedir. Elma sirkesini su ile seyrelterek bu pH değerlerine kavuşmasını sağlayabilmek mümkündür.  Bunun için 1 su bardağının 1/3'ü kadar elma sirkesine 1 litre su eklemek yeterli olacaktır. Bu şekilde hazırlanan karışım ile saçlarınızı duruladığınızda saçlarınızın ihtiyacı olan pH değerini ona sunmuş olabilirsiniz. Bu da saçlarınızın daha sağlıklı olması üzerinde etkili olacaktır.
 • Saç derisine elma sirkesi kullanarak bakım yapabilirsiniz: Herkesin hayatında en az bir kez saç derisi ile ilgili yaşadığı sorunlardan biri olarak karşımıza çıkan kepek sorununu elma sirkesi içerisinde yer alan asit ve enzimlerle engelleyebilmeniz mümkündür. Sirke sayesinde saç derisi üzerinde biriken bakterileri temizleyerek, saç derisindeki kurumaya ve hasar görmeye sebep olan kaşıntılardan kurtulabilmek mümkün olmaktadır.
 • Sirke ile saç dökülmelerini azaltabilirsiniz: Her ne kadar bu konuda bilimsel açıklamalar bulunmuyor olsa da elma sirkesi anti bakteriyel olduğundan dolayı saç foliküllerini bakterilerden koruyup saç dökülmesi sorununun yavaşlamasını sağlayabilir. Bu amaç doğrultusunda elma sirkesini iki farklı şekilde kullanabilirsiniz. İlk kullanımda elma sirkesini 1 çay kaşığı acı biberle karıştırıp saç diplerine masaj yaparak yedirmeniz gerekmektedir. 1 saat sonra ise saçınızı şampuanlamalısınız. diğer kullanımda ise 1 çay kaşığı elma sirkesine 1 tane arı sütü kapsülü ekleyip iyice karıştırdıktan sonra saçınızda seyrelen bölgelere sürüp bir gece bekletmeniz gerekmektedir.
Her ne kadar elma sirkesinin saça faydaları olduğu yönünde pek çok kişi görüş birliğinde bulunuyor olsada asitli olan elma sirkesinin hassas ciltlerde tahriş ve kızarıklık gibi sorunlara neden olması söz konusu olabilmektedir. özelliklede elma sirkesinin sulandırılmadan kullanılması oldukça tahrip edici sonuçlar doğurabilmektedir. Bu yüzden kullanım sırasında dikkatli olunmasında fayda var.
]]>
Elma Sirkesi Siğil https://www.elma.gen.tr/elma-sirkesi-sigil.html Mon, 22 Oct 2018 13:50:23 +0000 Elma sirkesi siğil; Siğil insanlarda sık görülen bir cilt hastalığıdır. Cilt yüzeyinde büyük alanlara yayılma gösterebilir. İnsan vücudunda en sık rastlanan ve oluşan bölgeler el ve ayaklardır. Siğillerden kurtulabilmek i Elma sirkesi siğil; Siğil insanlarda sık görülen bir cilt hastalığıdır. Cilt yüzeyinde büyük alanlara yayılma gösterebilir. İnsan vücudunda en sık rastlanan ve oluşan bölgeler el ve ayaklardır. Siğillerden kurtulabilmek için kullanılan bir çok bitkisel yöntem vardır. Bunlardan biriside elma sirkesidir. Bunun yanında doğal olarak siğillere iyi geldiği bilinen besinlerinde tüketilmesi gerekmektedir. Çünkü siğiller her ne kadar cilt yüzeyinde görülen bir hastalık olsa da, bu siğil hastalığının temelinde insanların bağışıklık sistemindeki zayıflıktan kaynaklanır. O yüzdende siğillere uygulanacak kürler ile beraber mutlaka bağışıklık sistemini güçlendiren ve siğil oluşmasını engelleyen takviye gıdaların yenerek tüketilmesinde çok fayda vardır. 

Elma sirkesi siğil tedavisi;

Elma sirkesi, bilinen eski tarihlerden beri kullanılan en doğal ilaçtır. Özellikle siğillere etki etmesinin en büyük nedeni içerisindeki doğal asitler sayesindedir. Bu doğal asitler vücudun bağışıklık sistemini zayıflaması ile ortaya çıkan siğiller zerine uygulandığında içeriğindeki güçlü asitler siğilleri yakarak söndürmeye yaramaktadır. Bir parça pamuk üzerine dökülen elma sirkesi veya siğilin üzerine dökülen elma sirkesi üzerine konulacak pamuk veya sargı bezi ile yatmadan önce uygulanır vede uyurken dağılıp hava almaması için siğilin olduğu yer ve elma sirkesinin uygulandığı yer sarılır ve öyle yatılır. Böylelikle sirke siğil üzerinde sabaha kadar bekletilir. Bu işlem siğiller kaybolana kadar düzenli bir şekilde her akşam yapılmalıdır. Düzen aksar ve atlar iseniz siğillerin iyileşme ve yok olma süresi de ona göre uzar. 

Ayrıca siğili tedavilerinde doğal olarak yapılan kürlerin içerisinde de elma sirkesi aktif olarak yer alır bunlardan bir tanesi de elma sirkesi ve muz kabuğu kürüdür. 

Elma Sirkesi SiğilElma sirkesi muz kabuğu kürü malzemeleri;
 • Muz kabuğu,
 • Elma sirkesi,
 • Tarçın,
 • Kekik yağı, malzemeler bir araya getirilerek elde edilecek kürde siğillerde çok etkilidir.
Elma sirkesi muz kabuğu kürü hazırlanışı;

Öncelikle elma sirkesi siğilin üzerine öğlen saatlerinde uygulanır. Muz kabuğunun içerisine tarçın serpiştirerek bir gece siğilin üzerine konur ve bir sonraki güne kadar bekletilir. Sabah olduğunda bu kür temizlenir ve en son siğilin üzerine kekik yağı sürülerek işlem tamamlanır. Bu olayı her gün aynı şekilde tekrarlayarak kısa sürede siğillerinizden kurtulabilirsiniz. 

Genital bölge ve ağız içerisinde oluşan siğillerde kendi başınıza bir şey yapmanız sakıncalıdır. O yüzdende bir doktor yardımı ile tedavi edilmelidir. Bu tür siğil rahatsızlıklarında erken fark etme çok önemlidir. Bu erken teşhis sayesinde doktorunuzun vereceği bitkisel tedavi yöntemleri kullanılarak, rahatsız edici bu siğillerden kolaylıkla kurtulabilirsiniz. Sağlıkla kalın.  
]]>
Adaçayı Acı Elma Yağı https://www.elma.gen.tr/adacayi-aci-elma-yagi.html Mon, 22 Oct 2018 23:12:24 +0000 Adaçayı Acı Elma Yağı; birden fazla çeşidi vardır. Adaçayı acı elma yağı bitkinin yapraklarının buharlaşma ısıtılması ile elde edilir. Adaçayı acı elma yağının içindeki uçucu yağ sineol isimli yağdır. Tıb Adaçayı Acı Elma Yağı; birden fazla çeşidi vardır. Adaçayı acı elma yağı bitkinin yapraklarının buharlaşma ısıtılması ile elde edilir. Adaçayı acı elma yağının içindeki uçucu yağ sineol isimli yağdır. Tıbbi olarak tedavi edici özelliği vardır. Adaçayı acı elma yağı, antioksidan, mantar hastalıklarını tedavi edici, antibakteriyel ve sinir sistemi üzerine etkileri vardır. Ayrıca iltihabı giderir ve ağrıyı keser. İki yaş altı çocuklarda kullanılmamalıdır. Adaçayı acı elma yağının hamilelerde rahim kasını harekete geçirerek düşüğe sebep olabilmektedir. Hipertansiyon olan hastalarda kullanılmamalıdır. Çünkü Adaçayı acı elma yağı tansiyonu daha çok yükselmektedir. Diabet hastalarında da hipoglisemiye sebep olduğu için kullanılmamalıdır. Sinir sistemi üzerine olan etkilerinden dolayı da epilepsi hastalarını etkileyeceği için kullanılması önerilmez. Adaçayı acı elma yağını kullanırken  muhakkak Hindistan cevizi yağı, badem yağı veya su ile seyreltip öyle kullanmalıyız. Aksi takdirde ciltte tahrişlere sebep olur. Oral kullanımda günde üç damladan fazlası epilepsi ve kramplar sebep olur.

Adaçayı Acı Elma Yağının Çeşitleri;  
 • Salvia Officinalis; Avrupa'da yetişir. Bu adaçayı çeşidine elde edilen yağın antioksidan, mantar hastalıklarını tedavi edici özelliği, antibakteriyel, zihin açıcı özelliği, ağrı kesici özelliği ve sindirim sistemindeki iltihablarını giderici özelliği vardır. Salvia officinalis Türkiye ' de  yetişmemektedir.
 • Salvia Triloba; Ülkemizde yetişen çeşididir.  Salvia triloba' nında yapraklarında elde edilen yağ şifa dağıtır. 
 • Salvia Sclarea; Yatıştırıcı ve sakinleştirici özelliği vardır. Daha çok cilt için kullanılır. 
 •  Salvia Lavandulifolia; En fazla kullanıldığı alan hafıza üzerinedir. 
Adaçayı Acı Elma Yağının Faydaları; 

Zihni Canlandırmak; Adaçayı acı elma yağının güçlü baharat kokusunun zihin açıcı özelliği vardır. Hem zihinsel yorgunluğu almada hemde stresi azaltmada kullanılır. Oda spreyi olarak kullanılır ve insanları rahatlatır. Oda spreyi için,  altı damla adaçayı yağı, altı damla misket limonu yağı, sekiz damla tatlı portakal yağı karıştırılır ve oda spreyi elde edilir. 

Gargara olarak; Bir çay bardağı suya iki, üç damla damlatarak gargara için kullanılabilir. Diş eti hastalıklarında gargara olarak kullanılacağı zaman önce nane yağı, karanfil yağı ile seyreltilip öyle yapılmalıdır.  

Cilt sorunları için; Hassas ciltler için Hindistan cevizi yağı veya badem yağı ile seyreltilip kullanılır. İki çay kaşığı Hindistan cevizi yağı ile bir damla adaçayı acı elma yağı karıştırılır ve kullanılır. Ciltte yaşlanma sürecini yavaşlatır. Cildin yağ dengesini ayarlar ve bu sayede ciltte matlık ve sivilce gibi sorunlar olmaz. 

Adaçayı Acı Elma YağıBebeklerde gaz problemi; için seyreltilmiş bir damla adaçayı acı elma yağını bebeğin ayak tabanına masaj yaparak uygulayayınız. Ayrıca bebeğin karın bölgesine yine seyreltilmiş bir damla ile masaj yaparak uygulanır. 

Depresyon; Stres, kaygı ve uykusuzluk ta  yağın buharına durarak, yağ ile masaj yaparak veya banyo suyuna katarak hasta rahatlatır. 

Menopoz; Menopoz da görülen sıcak basması, gece terlemesi, çarpıntı gibi şikayetleri ortadan kaldırmak için yağın buharın durulabilir. Ayak tabanına masaj ile uygulanabilir veya banyo suyuna katılabilir. Sağlıklı günler. 
]]>
Rüyada Kırmızı Elma Görmek https://www.elma.gen.tr/ruyada-kirmizi-elma-gormek.html Tue, 23 Oct 2018 00:40:08 +0000 Rüyada kırmızı elma görmek; rüya insanın bilinçaltı duygularıdır. İnsanlar olmasını istediği hayallerin  düşleyerek uyuduğu için, bilinç altındaki hayaller ve duygular uyku halinde görülür. İnsanın bulun Rüyada kırmızı elma görmek; rüya insanın bilinçaltı duygularıdır. İnsanlar olmasını istediği hayallerin  düşleyerek uyuduğu için, bilinç altındaki hayaller ve duygular uyku halinde görülür. İnsanın bulunduğu psikolojik durumu rüyaları etkiler. Hayırlara vesile olmasını dileriz gördüğümüz rüyaların. Rüyada kırmızı elma görmek, hayırlara işarettir. Rüyada kırmızı elma görmek sevinç göz yaşına işarettir. Rüya sahibi bulunduğu hayattan daha ferah ve rahat bir yaşam sağlayacağına işarettir. Rüya sahibi temiz ve  imam dolu bir insan olduğu alimler tarafından söylenir. Rüyada kırmızı elma görmek; mutlu iken ve rahatlama anlamına gelir. Rüya sahibinin yaşadığı tüm sıkıntılardan kurtulacağını işarettir.  Rüyada kırmızı elma harekettir.

Rüya gören kişi evli bir bayan ise kıymetli bir erkek çocuğu olacağı rüya alimleri tarafından söylenir. Rüyada kırmızı elma, aydınlık dolu, sevinçli yarınlar ve günler geçireceğiniz habercisidir. Rüyada kırmızı elma,  neler biri için tutuklu bir aşk yaşayacağını işaret eder. Rüyada kırmızı elma görmek, ele geçecek olan ani paranın habercisidir. Hareketli olan ani para mal ve mülk sahibi olacağını ifade eder. Tüm alimler tarafından hayırlara ve güzelliğe yorumlanan rüya, berekettir.

Rüyada Kırmızı Elma GörmekRüyada kırmızı elma;  kötü durumda ki bir kişinin ani zengin olmasına işarettir. Bereketli para haberine işaret olan bu rüya kişinin dönüm noktası olacağının işaretidir.  Hidayeti yüksek olan bu rüya güç ve kuvvet anlamına gelir. 

Rüyada kırmızı elma görmek yükseliş olarak bilinir. Rüya sahibinin bulunduğu mevkiden yükseleceğini işarettir.

Rüyada kırmızı elma gören kişi ne yapmalı; rüya sahibinin böyle güç ve hareket verici bir rüyayı kimseye anlatmaması gerekir. Hareket ve sevinç anlamına gelen bu rüyayı, değer vaktinde su üzerine anlatılmalı ve su içilmesi gerektiği alimler tarafından söylenir. Rüyada kırmızı elma gören kişi rüyayı kimseye anlatmaması gerekir çünkü, rüya etkisini kaybetmesin.

Rüyada kırmızı elma görmek: rüya sahibinin maddi sıkıntılarının bitip, gelecekte olumlu yönde hayatının gitmesi ve geleceğe dair ciddi yatırımlar yapacağının işareti olarak bilinmektedir. Ayrıca görülen rüyada kişinin güzel kısmetlere vesile olacağı yaşadığı hayatta ciddi kararlar alacağı ve iş yatırımı yaparak maddi olarak rahat bir hayat sürdüreceği anlamına gelmektedir.

]]>
Yeşil Elmanın Faydaları https://www.elma.gen.tr/yesil-elmanin-faydalari.html Wed, 24 Oct 2018 00:10:00 +0000 Yeşil Elmanın Faydaları, Yeşil elma yeşil, sulu ve ekşi bir elma çeşitidir. Günde bir tane yeşil elma yemek insanı sağlıklı tutar. Yeşil elmanın tok tutma özelliği ve düşük kalorisinden dolayı diyetisyenler Yeşil Elmanın Faydaları, Yeşil elma yeşil, sulu ve ekşi bir elma çeşitidir. Günde bir tane yeşil elma yemek insanı sağlıklı tutar. Yeşil elmanın tok tutma özelliği ve düşük kalorisinden dolayı diyetisyenler önermektedir. Yeşil elmayı mümkün olduğunca kabuğuyla birlikte yemek çok faydalıdır. Elma ülkemizde her yerde yetişebilen bir meyve olmasına rağmen İç Anadolu bölgesinde daha çok yetiştirilmektedir. Yeşil elmayı buzdolaplarımızda kolayca depolayıp saklayabiliriz, uzun süre saklayabilmek için bereli olmamalarına, sert, sağlam ve parlak olmalarına dikkat etmemiz gerekir. 

Yeşil elmanın faydaları:

 • Enerji verir, Yeşil elma karbonhidrat içerdiği için insana enerji verir.
 • Romatizmayı önlemeye yardımcı olur. Trioid bezinin düzgün çalışmasına yardımcı olarak romatizmayı önler.
 • Astımı önler. Düzenli olarak tüketildiğinde alerji hastalığı olan astımı önler.
 • Yeşil elmada bol miktarda mineral içeriği bulunur. Özellikle içinde yüksek miktarda demir bulunması, kan seviyelerini yükseltmeye ve metabolizma hızının artmasına yardımcı olur.
 • Cilt kanserini önler.
 • Yüksek lif içeriği kabızlığı gidermeye yardımcı olur, bağırsakları hareketlendirir.
 • Düşük yağ içeriği ile yeşil elma zayıflamak  isteyenler için ideal bir meyvedir. İçerisinde düşük yağ bulunur ve tok tutucu özelliği vardır. Aynı zamanda kandaki yağları toplar ve kalbe doğru kan akışının korunmasına yardımcı olarak felç riskini azaltır.
 • Alzheimerı önler. Her gün bir tane yeşil elma yemek, alzhemerı gibi nörolojik bozukluklara yakalanma riskini azaltır.
 • Cildi güzelleştirir. Yoğun vitamin içeriği ile cildin sağlıklı kalmasına yardımcı olur ve cildi besler. Ayrıca vitamin eksikliğinden kaynaklanan cilt hastalıklarının önlenmesini sağlar, düzenli yeşil elma yenildiği zaman ciltteki sivilceleri kontrol altına alabilir ve önleyebilirsiniz. Göz altı morluklarının azalmasına yardımcı olur ve saç bakımında da bir çok faydası vardır.
Yeşil Elmanın Faydaları
Yeşil elmanın, bunların dışında daha sayamayacağımız kadar bir çok faydası vardır. Günde üç tane yenen yeşil elma iki ayda kolesterolün %10 kadar düşmesine yardımcı olur, bağırsak parazitlerinin dökülmesini sağlar, soğuk algınlığı ve öksürüğe iyi gelir. Isırarak yenirse diş etlerine iyi gelir,
]]>
Elma Dilim Patates Sosu https://www.elma.gen.tr/elma-dilim-patates-sosu.html Wed, 24 Oct 2018 06:01:08 +0000 Elma dilim patates sosu, Bu sos elma dilim patateslerin yanında dip sos olarak kullanabileceğiniz lezzetli bir tariftir. Hazır içeriğinde ne olduğunu bilmediğiniz tip sosları alıp çocuklarınıza yedirmek yerine sizde evde
Elma dilim patates sosu, Bu sos elma dilim patateslerin yanında dip sos olarak kullanabileceğiniz lezzetli bir tariftir. Hazır içeriğinde ne olduğunu bilmediğiniz tip sosları alıp çocuklarınıza yedirmek yerine sizde evde kendiniz hazırlayabilir gönül rahatlığıyla tüketebilirsiniz. Raf ömürleri uzun olsun diye içeriğine eklenmiş koruyucu maddelerin sağlığımıza zararını hepimiz biliyoruz. Elma dilim patates sosu yapmak hem çok kolay ve hemde eğlencelidir. Özellikle çocukların ve gençlerin severek tükettiği tip soslara sizde damak zevkinize göre küçük dokunuşlar yapabilirsiniz.

Elma dilim patates sosu için gerekli malzemeler 
 • 1 Yemek kaşığı yoğurt,
 • 2 tatlı kaşığı mayonez,
 • 2 çay kaşığı kekik,
 • 1 tatlı kaşığı ketçap, 
 • 1 diş sarımsak,
 • 4 adet ince kabuklu patates,
 • 1 tatlı kaşığı pul biber,
 • 1 çay kaşığı karabiber,
 • 2 yemek kaşığı zeytinyağı,
 • Yeterli miktarda tuz,
 • Ekstra acı olmasını istiyorsanız içerisine arzuya göre toz biber veya pul biber ekleyebiliriz.
Elma Dilim Patates Sosu
Elma dilim patates sosu hazırlanışı, Sarımsakların kabuklarını soyup bir havan yardımıyla iyice ezebilirsiniz. Sarımsak ezmek için aparatlar bulunmakta onlarla da aynı işlem yapılmaktadır. Ezdiğiniz sarımsakları bir kase içerisine alın üzerine mayonezi, yoğurdu, kekiği, ketçabı ekleyerek güzelce boza kıvamına gelene kadar karıştırın. Eğer dip sosunuzun acı olmasını istiyorsanız ekstradan toz kırmızı biber veya pul biber ekleyebilirsiniz. Elma dilim patates sosunuz hazır. Şimdi gelelim bunu birlikte yiyeceğiniz elma dilim patatesleri hazırlamaya, Patatesleri yıkayıp süzüyoruz ve elma dilimi şeklinde doğruyoruz. kekik, pul biber, karabiber ve yağı bir kase içerisinde karıştırıp bu patateslerin üzerine sürüyoruz. Yağlı kağıt koyduğumuz tepsiye patatesleri üst üste gelmeyecek şekilde yayıyoruz. Önceden ısıttığımız 180 ile 200 derece arasındaki fırında patatesler pişinceye kadar ara ara bakarak kızartıyoruz. Fırından çıkan patatesleri elma dilim patates sosu ile servis ediyoruz. Afiyet olsun.
]]>
Elma Nasıl Kurutulur https://www.elma.gen.tr/elma-nasil-kurutulur.html Wed, 24 Oct 2018 07:21:11 +0000 Elma nasıl kurutulur, bazı meyveler kendi mevsimi dışındaki mevsimlerde temin edilip tüketildiğinde aynı lezzeti ve aynı vitamin değerini vermez. Ayrıca bazı meyveler kış mevsimi için ya dondurulur ya da kurutulur. Kurutulan me Elma nasıl kurutulur, bazı meyveler kendi mevsimi dışındaki mevsimlerde temin edilip tüketildiğinde aynı lezzeti ve aynı vitamin değerini vermez. Ayrıca bazı meyveler kış mevsimi için ya dondurulur ya da kurutulur. Kurutulan meyveler vitamin değerini korumakla beraber aynı zamanda vücuda da çok iyi gelmektedir. Kış için hazırlanan kurutulmuş elmalar, soğuk kış günlerinde çayın yanında tüketilirken aynı zamanda hoşafta yapılmaktadır. Kışın bir kurtarıcı niteliğinde olan kurutulmuş elmalar ülkemizin farklı farklı kesimlerinde de kurutulup gönül rahatlığıyla tüketilmektedir.

Elmalar nasıl kurutulur 

Çarşıdan, pazardan seçerek taze ve sağlıklı elmalar alınır. İyice yıkanıp temizlendikten sonra dilim dilim doğranır ve güneş alan temiz ve tozsuz bir ortama bir sofra bezi veya bu tür kurutma işlemleri için ayırmış olduğunuz bir bez üzerine serilerek kurutulur. Kışın elma dilimlerini yerken ağzınıza sertlik gelmesini istemiyorsanız, bu durumda elmaları dilimlemeden önce kabuklarını soyabilirsiniz. Elma dilimlerine şekil vermek isterseniz şekilli bir şekilde de doğrayabilirsiniz. Ancak kuruduktan sonra buruşup küçüleceği için şekli pekte belli etmeyecektir. Elma dilimleme işini dilerseniz doğrama tahtası üzerinde de uygulayabilirsiniz. Elma dilimlerinin kuruma hızı, kurutmak için seriniz yere göre değişiklik gösterecektir. Güneşli bir yerde daha hızlı kururken, nemli ve ışığı az alan yerlerde ise daha geç kuruyacaktır. Kurumaya başlayan elma dilimlerini birkaç günde bir arkalı önlü çeviriniz. Tamamen kuruyan elma dilimlerini serin ve kuru bir yerde muhafaza ediniz ve ayrıca böceklenmemesi için sağlam bez torbalarda saklamanızda fayda var. Cam kavanozları da elbetteki kullanabilirsiniz ancak sık sık kontrol etmeniz gerekmektedir. 

Elma Nasıl Kurutulur
Elma dilimlerini kurutmanın tek yolu elbetteki güneş ve açık alan değil. Daha hızlı, daha pratik ve uğraşımının az olmasını istiyorsanız fırında da kurutma işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Dilimlemiş olduğunuz elmaları kuru bir fırın tepsisi içerisine yerleştirip yayarak 110 santigrat dereceli fırınınızda bir saatlik bir süreyle kurutabilirsiniz. Bu kurutma işlemi esnasında elma dilimlerini karıştırmakta fayda var. Bu sayede dilimlenmiş elmaların her tarafı eşit ölçülerde kurutulmuş olacaktır. Fırında elmanın lezzeti güneşte kurutulmuş elma dilimi kadar güzel olmasa bile pratik ve hızlı olması bakımından zamanı dar olan hanımlar için mükemmel bir fırsat. Fırında kurutmuş olduğunuz soğumuş elmaları da yine aynı şekilde serin ve kuru bir yerde muhafaza ediniz. Afiyet olsun.
]]>
Elma Ağacı https://www.elma.gen.tr/elma-agaci.html Wed, 24 Oct 2018 13:49:36 +0000 Elma Ağacı, dünya ve Türkiye olmak üzere en çok dikimi yapılan gülgillerden olan bir ağaç türüdür. Türkiye ve dünya genelinde en çok tüketilen bir meyve olarak bilinen elmanın 25 türü ve 6.500 olacak şekilde farklı çeş Elma Ağacı, dünya ve Türkiye olmak üzere en çok dikimi yapılan gülgillerden olan bir ağaç türüdür. Türkiye ve dünya genelinde en çok tüketilen bir meyve olarak bilinen elmanın 25 türü ve 6.500 olacak şekilde farklı çeşitleri bulunmaktadır. Elma ağacının ana vatanı olarak bilinen ülkemizinde sınırları içinde olduğu Asya'dır. İklimsel faktörler olumsuz şartlar oluşturmadığı ve normal seyir ettiği sürece yetiştirme sorunu meydana gelmez. Elma ağacı boyutları genel olarak boyu 7 ile 8 metre kadar büyürler ve türlerine bağlı olarak koyu gri tondan pembe bir tona kadar farklılık gösteren silindirik bir biçimde düz bir gövde yapısı vardır. Elma ağacı çok eski zamanlardan beri ekimi, dikimi ve yetiştiriliciliği yapılan bir meyve olarak bilinir.

Elma Ağacı Meyve Çeşitleri,

Elma ağacının meyveleri olan elmaların çeşitleri genel olarak kendine kısır bir yapıya sahiptir. Burada söylenmek istenen şey kendi çiçek tozlarından döllenen bir yapısı yoktur. Bu kısır çeşitleri de kendi aralarında ikiye ayrılır, tam kısır veya kısmi kısır olarak bilinir. Fakat kendi kendine döllenebilir olsa dahi yabancı döllenme yolu ile çoğalacak ve meyve verecek olur ise bu meyveler daha güzel ve kaliteli olacaktır. Bu nedenle de elma ağacı dikimi yapılırken kişiler etrafta güzel ve farklı olan diğer çeşitli çiçek tozlarının olmasına dikkat eder ve bu sayede kaliteli bir meyve elde edeceklerdir. Elma ağacı dikimi en çok bu noktada dikkat edilmesi gereken bir husus olarak bilinir. Etrafta güzel bir çiçek tozu karışımı bu ağacın çok güzel meyveler vermesini sağlar. 

Dünya Genelinde Bulunan Elma Ağacı Meyve Çeşitleri,

Dünya üzerinde 6.500 elma çeşidi bulunmaktadır ve bunun 460 tanesi de ülkemiz sınırları içerisinde yetiştirilmektedir. Elma çeşitleri arasında dünya pazarında ve insanlar tarafından en çok tüketilen meyve standartları ve kalitesi ülkemizde çok bulunmaktadır. Dünya pazarında ise ülkemiz baya bir talep görmekte ve dış ülkelere ihracat yapmaktadır. Bu dünya pazarında en çok tercih edilen elma çeşitlerimiz Amasya elması, Golden elması, Starking elması, Tonathan elması ve Rombuti elması yer alır. Elma ağacı soğuk bölgelerde de yaşayabilen bir ağaç olduğundan dolayı en yukarıdaki Kuzey enlemde yani İsveç'te bile kendine yetişebilecek bir alan sağlamaktadır. Elma 35 enlem derecesinden daha düşük yerlerde ve bu gibi bölgelerde kesinlikle yetişmez. Elma ağacı sadece yüksek bölgelerde uyum sağlayarak yetişebilen bir ağaç türü olarak bilinir. Ülkemizde ise Akdeniz ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinin sıcak olmasından dolayı bu bölgelerin 800 metreden yüksek olan yerlerinde yetişebileceği bir ağaç türü olarak bilinir. Elma ağacı çok zor olan kış şartlarına bile dayanıklı olan bir ağaç türüdür. Hatta elma ağacının yaşlı olan sürgünleri -20 dereceye kadar dayanabilen bir kapasiteye sahiptirler fakat meyveler ve çiçekler bu kadar çok soğuğa dayanamazlar -2 ile -3 derecede donar ve dökülürler. 

Elma Ağacı
Elma Ağacı Fidesi,

Kişiler elma ağacı dikmek istiyorlar ise fidanlıklarda büyütülmüş olan aşılı fidanları ekmeleri ve yetiştirmeleri mantıklı ve akıllıca olacaktır. Elma ağacı yetiştirmede seçilecek olan fidan da çok önemli olacaktır bu noktada ise en çok tercih edilen aşılı fidan ise durgun göz aşısıdır. Bu aşı ülkemizde Temmuz ortasından Ağustos ayı bitimine kadar yapılmaktadır. Elma yetiştiriciliği ve ticareti diğer meyveler arasında en çok kar getiren meyve olarak bilinir. Üretim şekli bilir kişiler tarafından düzenli olarak yapıldığı taktirde dönümünden 300 ile 600 kg meyve elde edilebilir. İyi bir bakım yapıldığı taktirde elma ağacından daha çok mahsul elde edilebilir. Ülkemizde elma tüketme oranımız kişi başına 20 kg olarak bilinir ve dünya üzerinde en çok elma tüketen ülkeler arsında yer alırız. 
]]>
Elma Şekeri https://www.elma.gen.tr/elma-sekeri.html Wed, 24 Oct 2018 23:32:34 +0000 Elma şekeri, Elma şekeri denince eminim bir çoğunuzun aklına çocukluğunuz gelir. Çocukken seyyar satıcılardan aldığımız yerken ağzımızın, dilimizin kırmızı olduğu kütür kütür elma şekeri. Bir çok çocuğun hala gör Elma şekeri, Elma şekeri denince eminim bir çoğunuzun aklına çocukluğunuz gelir. Çocukken seyyar satıcılardan aldığımız yerken ağzımızın, dilimizin kırmızı olduğu kütür kütür elma şekeri. Bir çok çocuğun hala görünce istediği ve severek tükettiği elma şekerini ev ortamında yapmak mümkündür. Bir çok kişinin hala severek tükettiği elma şekeri, kıvamı tutturunca çok güzel olur. Sizde kendiniz sevdikleriniz ve çocuklarınız için evde kolayca elma şekeri yapıp onlara ikram edebilirsiniz. Sizinle elma şekeri tarifini paylaşalım.

Elma şekeri yapılışı için gerekli malzemeler
 •  4 Adet kepeksiz kırmızı tatlı elma,
 • 1 Su bardağı su,
 • 2 Su bardağı şeker,
 • 1 Tatlı kaşığı limon suyu,
 • Gıda boyası (jel olursa 1 tatlı kaşığı, toz olursa göz kararı),
 • 4 Adet uzun çöp şiş.
Elma şekeri yapılışı

Şeker ve suyu tencereye koyup yüksek ateşte karıştırın kaynamaya başlayınca kıvam alması için ortalama 15 dakika ateşte pişirin. İçerisine limon suyunu ve gıda boyasını katın. Rengi iştah açıcı ve lezzetli gözüken bir kırmızılık elde edin. Şurup hazır mı diye kıvamını anlamak için bir bardaktaki suya bir damla şuruptan damlatın eğer şurup top halinde aşağı iniyorsa şurubun kıvamını almış demektir. Eğer suyun içerisinde dağılıyor ise bir süre daha kıvamı alana kadar pişirmeniz gerekir. Kaynayan şurubu kıvamı yoğunlaşınca ocaktan alın 10 dakika kadar ılınması için dinlendirin. Bu esnada elmalarımızı yıkayarak iyice kurulayın elmaların kuru olması çok önemlidir aksi takdirde üzerine dökeceğiniz şurup elmalara yapışmaz ve istediğiniz sonucu elde edemezsiniz. Elma ŞekeriYıkayıp kuruladığınız elmaları sap kısımlarından çöp şişleri batırın. İyice sağlamlaştırın ve elmaları hazırladığınız sosun içerisine batırın. Elmaların her yerine sosun bulaşmasını sağlayın bir kaşık yardımıyla bunu yapabilirsiniz. Kaşığın kuru olmasına dikkat edin. Tepsi yada mermer, tezgah üzerine yaydığınız yağlı kağıt üzerine elmalarımızı dik bir şekilde koyun. Bütün elmalara aynı işlemi yaptıktan sonra bir süre kuruması için bekleyin. Yaptığınız tarifte başarılı sonuç almanızı ve lezzetli elma şekerinizi keyifle yemenizi temin eder iyi günler dileriz.
]]>
Elma Çeşitleri https://www.elma.gen.tr/elma-cesitleri.html Thu, 25 Oct 2018 08:01:34 +0000 Elma Çeşitleri, elma gülgiller familyasından olan ve kültürü yapılan bir bitkidir. Eski Türkçe'de "alma" adıyla bilinen bu bitki adını elmanın en yaygın rengi olan "al" (kırmızı)' dan almıştır. Orta Asya'da yaygın olarak Elma Çeşitleri, elma gülgiller familyasından olan ve kültürü yapılan bir bitkidir. Eski Türkçe'de "alma" adıyla bilinen bu bitki adını elmanın en yaygın rengi olan "al" (kırmızı)' dan almıştır. Orta Asya'da yaygın olarak üretimi olan elmanın 1000'lerce çeşidi olduğu savunulmaktadır. Ayrıca elma meyvesinin bilinen birçok faydası olduğu da kanıtlanmıştır. 

Elma çeşitleri 

Elma çeşitleri oldukça fazla olduğu için biz sadece bilinen birkaç çeşidini açıklayacağız. Bu elma çeşitleri şunlardır:
Elma Çeşitleri
 • Red chief: Meyveleri iri ve orta seviyede olan elma türüdür. 80 milimetre çapında 235 ağırlığında olan bu elma çeşidi sulu ve aromalıdır. Tozlayıcıları golden delicious olan bu türün ağacı zayıf gelişir ve dik büyür. Genellikle eylül ayının sonunda hasadı yapılır. 
 • Starkrimson delicious: Çok verimli olan bu türün ağacı orta kuvvetlerde olup dik dik gelişir. Eylül ayının ortasında hasadı gerçekleşir. Kuvvetli anaç, verimli toprak, çok gübre, çok sulama ve daha kuvvetli budama isterler. Elmanın yetiştirildiği bütün bölgelere tavsiye edilir. 
 • Starkspur golden delicious: Ağacı yarı bodur olan bu tür 1914 ABD West Virginia kökenlidir. Dağınık bir taç oluşturur ve meyvesi iridir. 136 gram ağırlığında olup dikkatli seyreltilme halinde bol verim vermektedir. Altın sarısı renginde olan bu tür eylül ayının ikinci haftasında hasadı yapılır. 
 • Jerseymac: Ağaçları çok kuvvetli olan bu elma çeşidinin meyveleri geniş ve şişkindir. Temmuzun ortasında 1-2 kez hasat yapılır. Taşımaya dayanıklı olup uzun süre depolanmaz. 
 • Breaburn: Zayıf kökenli olup ağacı yarı dik, zayıf ve orta kuvvettedir. Aroması çok iyi olan tatlı-ekşi bu tür, erken meyveye yatarak bol meyve verir. Ekim sonu hasadı yapılır. 
 • Fuji: Tatlı, gevrek, sulu ve iri boydaki elma çeşididir. Sarımsı bir kabuğu bulunur ve üzerine portakal kırmızısı akıntılar bulunur. Kuvvetli gelişen bu türe her yıl detaylı budama yapılır. Kendine verimli olan bu tür geç olgunlaşır. 
 • Golden delicious: 1890 ABD kökenli olan bu türün ağacı orta kuvvette, yarı dik, yayvan ve oldukça verimlidir. Eylül'ün ikinci haftasında hasadı yapılır. 
 • Jonogored: Sulu ve tatlı olarak bilinen bu tür Golden delicious türünden daha asitlidir. Soluk kırmızı turuncu renklerinde olup daha çok güneş alan bölgelerde kırmızı rengini alır. Meyveleri yuvarlak ve iridir. Çok kuvvetli olan ağaçları orta mevsimde çiçek açar. Eylül ayının ortalarında hasadı yapılır.
 • Granny smith: 1800 Avustralya kökenlidir. Yarı dik ve yayvan ağaçlara sahip olan bu tür, kuvvetli ve dik büyür, kendine verimlidir. Yeşil renkli ve meyveleri iridir. Hasadı ekim sonunda yapılır.
 • Mondial gala: Yeni Zelanda  kökenli olan bu türün ağaçları yayvan ve kuvvetli gelişir. Meyve eti krem renginde olup çok verimlidir. Ağustos ayının ikinci haftasında hasadı yapılır. 
 • Pinova: Orta iri meyveleri olup sulu ve lezzetli bir elma türüdür. Uzun süre depolanır ve her bölgede yetişebilir. Ağaçları küçük-orta kuvvette olup verimlidir. Eylül ayının sonunda hasadı yapılır. 
]]>
Rüyada Yeşil Elma Görmek https://www.elma.gen.tr/ruyada-yesil-elma-gormek.html Thu, 25 Oct 2018 19:08:15 +0000 Rüyada yeşil elma görmek kişinin hem iş hayatı hem de özel yaşamı ile ilgili gelişmeler yaşanacağına işaret edebilmektedir. Bu rüyayı tam anlamı ile yorumlayabilmek için rüyada görülen diğer unsurları da dikkate almak ge Rüyada yeşil elma görmek kişinin hem iş hayatı hem de özel yaşamı ile ilgili gelişmeler yaşanacağına işaret edebilmektedir. Bu rüyayı tam anlamı ile yorumlayabilmek için rüyada görülen diğer unsurları da dikkate almak gerekmektedir. Ancak bu rüyayı tek başına ele alacak olduğumuz zaman kişinin iş yaşamında güzel şeyler başarıp işlerini yola koyduktan sonra bir süredir ertelemiş olduğu gönül işlerine zaman ayıracağı anlamına geldiğini söyleyebiliriz. Ayrıca bu kişinin evlenip bir çocuk sahibi olacağı şeklinde yorumlama yapabilmek de mümkündür.

Kişinin rüyasında yeşil alma görmesinin rüya sahibinin kendine iyi bakması ve beslenmesine dikkat etmesi sonucunda hiçbir sağlık sorunu yaşamayacağı şeklinde yorumlamalar da yapılabilir. Eğer kişinin bir sağlık sorunu bulunuyorsa rüyada yeşil elma görmek bu kişinin sağlık sorunlarını atlatarak sağlığına tekrar kavuşacağı da düşünülebilir. Ancak kişinin rüyasında gördüğü elmanın niteliklerine de dikkat etmek gerekmektedir. Zira rüyadaki yeşil elma çürük ise bu durumda rüyayı gören kişinin hayır olarak gördüğü işlerde şer ile karşılaşması, başarı beklediği işlerde de başarısız olması gibi durumlarla da karşılaşabilmek söz konusudur. bu yüzden elmanın rüyadaki durumuna da dikkat etmek gerekir.

Rüyada Yeşil Elma Görmek
Rüyada Yeşil Elma Görmek
 • Elma çürük ise; iş veya sosyal hayatında kişinin çok iyi ve hayırlı bir kısmeti kaçıracağı şeklinde yorumlanabilmektedir.Bu durum kişide büyük bir üzüntü ve hayal kırıklığı da yaşatabilecektir.
 • Elma ham ise; kişinin uzun zamandır hayal ettiği ve planladığı bir şey için daha uzun süre beklemesi gerektiği şeklinde yorumlanır. Eğer bu konuda sabırlı olunursa ve beklenirse hayırlı sonuçlar elde edilebileceği de düşünülebilmektedir.
 • Elma kurtlu ise; kişinin arzu ettiği ve aile hayatında ya da eğitim hayatında kendisine çok fayda sağlayacak şeylere tam da kavuşacakken karşısına yeni zorluklar çıkacağı şeklinde yorumlanabilmektedir.
 • Elma koparılıyorsa; kişi rüyasında gördüğü yeşil elmayı bir ağaçtan koparıyorsa uzun süredir üzerinde çalıştığı bir iş konusunda başarılı olacağı şeklinde yorumlanabilir. Ayrıca kişinin büyük bir başarı ve kazanç elde edeceğini söyleyebilmek de mümkündür.
 • Elma dağıtılıyorsa; kişinin rüyasında yeşil elma dağıttığını görmesi kişinin iş hayatında kazanacağı paraları ailesi, eşi, dostu ve akrabaları ile paylaşacağı şeklinde yorumlanabilmektedir.
]]>
Adem Elması https://www.elma.gen.tr/adem-elmasi.html Fri, 26 Oct 2018 07:28:02 +0000 Adem Elması, bilimsel adıyla larinks tümseği (prominentia laryngra) olarak bilinen adem elması, insan boynunun içinde yer alan ses kutusunu (larinks) saran tiroit kıkırdağının vücudun dış tarafına doğru oluşan çıkınt Adem Elması, bilimsel adıyla larinks tümseği (prominentia laryngra) olarak bilinen adem elması, insan boynunun içinde yer alan ses kutusunu (larinks) saran tiroit kıkırdağının vücudun dış tarafına doğru oluşan çıkıntıdan dolayı meydana gelir. Hem erkeklerde hem de kadınlarda bulunan adem elması, erkeklerde daha iri olduğundan dolayı erkeklerin yetişkinliğe girmesiyle daha belli olmaya başlar. Kadınlarda ise daha küçük olduğun dolayı dışarıdan fark edilmesi daha zordur.

Adem Elması Yapısı

Kadınlarda ve erkeklerde adem elması yapısının farklı olmasının nedenleri hem nihai açıdan hem de yaklaşık açıdan bilinmektedir. Adem elmasının erkek ve kadınlarda farklı olmasının yaklaşık sebebine bakarsak anatomik fark kıkırdağın dışarıdan gözükmesine neden olur. Larinksi saran tiroit kıkırdağını birleştiği yerde erkeklerde 90 derecelik bir açıya, kadınlarda ise 120 derecelik bir geniş açıya sahiptir. Bu sebeptendir ki adem elması, erkeklerde daha çok sivri ve dışarı doğru çıkıntılı gözükür. 

Adem Elması Neden Var

Adem elmasının yapısını evrimsel (nihai) sebeple incelersek, adem elması evrimsel süreçte cinsiyetlerde ki ikincil eşey karakteri olarak kabul edilmektedir. İnsan gelişiminin ilerleyen evrelerinde, kadınlar ile erkekleri birbirinden ayırıp topluluk içerisindeki fiziksel farklılıkların belirginleşmesine sebep olan karakterlerden bir diğeridir. Erkeğin ergenlik çağında görülen hormonal etkinlik artışına bağlı olarak belirginliklerinde artış görülebilir. Bununla birlikte evrimsel süreç içerisinde cinsiyetler birbirlerini ayırt edebilir.

Bazı evrimsel analizlerle ise adem elmasının yapısının işlevleri ile ilgili de daha fazla bilgi edinmemizi sağlarlar. Hayvanlar arasındaki iletişimden farklılaşarak bizi onlardan ayıran en kompleks yapıda olan konuşma özelliğimiz, yeteneğimiz  ses kutusu olarak isimlendirdiğimiz larink sayesinde kullanılabilir. Larinks, bu konuşma yeteneğimizin beynimizle birlikte baş rollerinden biridir. Kafatasımızın veya saçlarımızın beyni koruduğu gibi adem elması da yumuşak ama yeteri kadar dayanıklı olma özelliğiyle ses kutumuzu korumaktadır. İletişim kurmamızı sağlayan larinksi koruduğu için de evrimsel olarak bize avantaj sağlamaktadır. Ayrıca evrimsel süreçte adem elmasının daha sert ve güçlü olduğu bireyler diğer insanlara göre daha güvenli ve avantajlı konumda olmuşlardır.

Adem elmasının ses kutusunda üretilen seslerin üzerinde de etkin olduğu yapılan araştırmalar sonucunda da anlaşılmıştır. Adem elması daha şişik ve daha belirgin olan erkeklerin seslerinin daha kalın olduğu fark edilmiştir. Ergenlik çağına giren erkeklerin seslerinin aniden kalınlaşmasında da adem elmasının etkisi olduğunu düşünülmektedir. Ayrıca belirtmek gerekir ki sesin tok oluşumu insanlığın ilk zamanlarında cinsel seçilim için etkin bir unsur olmuştur.  

Adem Elması
Adem Elması İsminin Kökeni

Bu dokunun isminin neden Adem Elması olduğu konusu hakkında iki ana hipotez vardır. 

Semavi dinlerde ilk insan olduğuna inanılan Adem'in yedikleri elmadan dolayı cennetten kovuldukları ve Adem'in yasak elmayı yerken elmanın boğazında tıkandığı ve boynumuzdaki çıkıntının bu yüzden olduğuna inanılır. Ancak din bilimciler (teologlar) ne İncil'de ne Tevratta ne de Kuran'da boğazımızdaki bu tümseğe Adem Elması isminin verildiğinden bahsedilmez. Hatta İncil'de Adem'in yediği meyvenin türü bile belirtilmediği için Adem'in yasak elmayı yerken boğazından elma geçmediği için boynumuzda bu tümseğin oluştuğu fikri doğal olarak kabul edilmemiştir.

İkinci olarak ise dil bilimci Alexander Gode tarafından öne sürülen fikre göre ise Adem Elması isminin çeviri hatasından dolayı meydana gelen bir yanlış anlaşılmadan kaynaklandığını savunmaktadır. Latince "Pomum Adami" ol]]> Bir Elma Kaç Kalori https://www.elma.gen.tr/bir-elma-kac-kalori.html Fri, 26 Oct 2018 19:31:34 +0000 Bir Elma Kaç Kalori, Diyet yapar iken yediğiniz her gıdanın kalori değerini bilmek oldukça önemli bir püf noktadır. Elma her rengi ile herkesin severek tükettiği ve oldukça lezzetli bir meyve türüdür. Özellikle de diyet y Bir Elma Kaç Kalori, Diyet yapar iken yediğiniz her gıdanın kalori değerini bilmek oldukça önemli bir püf noktadır. Elma her rengi ile herkesin severek tükettiği ve oldukça lezzetli bir meyve türüdür. Özellikle de diyet yapan bir kişi ara öğünlerde ve gece yatmadan evvel mutlaka bir adet yeşil elma yemesi uzmanlarca tavsiye edilmektedir. Bunun yanı sıra kalori cetveline sıralanan meyvelerin içinde yeşil renkli elma en az kalori içeren meyveler arasına girmiştir. Bir adet yeşil elmanın kalori değeri yaklaşık elli üç kaloridir. Bir adet kırmızı elmanın kalori miktarı ise yetmiş sekiz kaloridir. Yani kırmızı renkli elma ve bir buçuk yeşil elma aynı kalori miktarını verir. Diyet listesine yeşil elma eklemenin başka bir sebebi ise metabolizmayı çalıştırması, gaz giderici ve şişkinliğe son vermesinden dolayıdır. B grubu vitamin içeren gıdalarda başı çeken elma aynı zamanda da C vitamini ile lif bakımından da oldukça zengin bir meyvedir.

Bir Elma Besin Değerleri (100 gram elma için)

Temel Maddeler
 • Şeker: 10.39 gram
 • Su: 85.56 gram
 • Diyet lifi: 2.4 gram
 • Enerji: 53 kalori
 • Karbonhidrat: 13.81 gram
 • Protein: 0.26 gram
 • Yağ: 0.17 gram
Mineraller
 • Çinko: 0.04  gram
 • Kalsiyum: 6 mili gram
 • Tuz: 1 mili gram
 • Demir: 0.12 gram
 • Potasyum: 107 mili gram
 • Magnezyum: 5 mili gram
 • Fosfor: 11 mili gram
 • Bir adet yeşil elma yaklaşık elli üç kalori civarındadır.
Bir Elma Kaç Kalori
Yağlar
 • Çoğul doymamış yağ: 0.051 gram
 • Doymuş yağ: 0.028 gram
 • Tekil doymamış yağ: 0.007 gram
Vitaminler
 • K vitamini: 2.2 gram
 • C vitamini: 4.6 mili gram
 • E vitamini: 0.18 mili gram
 • Tiyamin: (B1 vitamini): 0.017 mili gram
 • A vitamini IU: 54 IU
 • Riboflavin (B2 vitamini): 0.026 mili gram
 • A vitamini RAE: 3 mili gram
 • Niyasin (B3 vitamini): 0.091 mili gram
 • Folik asit: 3 mili gram
 • B6 vitamini: 0.041 mili gram
]]>
Yer Elması Salatası https://www.elma.gen.tr/yer-elmasi-salatasi.html Sat, 27 Oct 2018 11:47:49 +0000 Yer Elması Salatası, Yumru kısımlarında polisakkarit bulunan inulin olduğundan mutlaka pişirilmesi gereken bir sebze türüdür. Özellikle de şeker hastası olan kişilere verilir. Yer elması çiğ şekilde yenmemelidir. Çünk Yer Elması Salatası, Yumru kısımlarında polisakkarit bulunan inulin olduğundan mutlaka pişirilmesi gereken bir sebze türüdür. Özellikle de şeker hastası olan kişilere verilir. Yer elması çiğ şekilde yenmemelidir. Çünkü inulin yüz derece sıcaklıkta meyve şekerine döner. Bu yüzden çiğ yemek çok etkili ve faydalı olmaz. Yer elması C, A, ve B vitamini içermektedir. Yer elması böbrek ve mesanede oluşan kumları düşürür, safra kesesi ve karaciğerin düzenli bir şekilde çalışmasını sağlar, vücudu güzelleştirir ve geliştirir. Yer elması salatası oldukça doyurucu ve lezzetli olduğundan tek başına dahi yetiyor. 

Yer Elması Salatası İçin Gerekli Olan Malzemeler
 • Tuz ve pul biber
 • Bir kilo gram iri yer elması
 • Yarım limon suyu
 • Bir su bardağı kadar çekilmiş ceviz
 • Bir çay bardağı kadar zeytin yağı
 • Bir adet havuç 
 • Dereotu
 • Bir diş sarımsak
Yer Elması Salatası
Yer Elması Salatası Yapılışı

Öncelikle yer elmalarını temizleyin ve iyice yıkayın. Yer elması aynı patates gibi hemen kararır o yüzden soyar soymaz su dolu bir kap içinde bekletin. Daha sonra havuç ile yer elmalarını uzun ve ince çubuklar şeklinde doğrayın. Doğradığınız havuç ve yer elmalarını salata kasesine alın. Üstüne çekilmiş cevizi ilave edin.Dere otunu, sarımsağı, pul biberi, tuzu, zeytin yağını ve limonu ayrı bir kase içerisinde iyice karıştırın. Yapmış olduğunuz sosu salatanın üstüne gezdirerek dökün yer elması salatası hazır. Salatayı servis tabağına alarak üstünü dilediğiniz gibi süsleyebilirsiniz. Afiyet Olsun.
]]>
Yer Elması Kaç Kalori https://www.elma.gen.tr/yer-elmasi-kac-kalori.html Sat, 27 Oct 2018 22:07:24 +0000 Yer Elması Kaç Kalori, Yer elması görüntü olarak zencefil ve patatese benzer. Aynı patates gibi yerin altında yetişin bir bitkidir. Tatlımsı bir tadı olan yer elması çok lezzetli bir yiyecektir. Ancak yer elması g Yer Elması Kaç Kalori, Yer elması görüntü olarak zencefil ve patatese benzer. Aynı patates gibi yerin altında yetişin bir bitkidir. Tatlımsı bir tadı olan yer elması çok lezzetli bir yiyecektir. Ancak yer elması günümüzde yaşantımıza girmiş olan birçok hızlı ve oldukça sağlıksız besinlerin yanında maalesef bir kenara atılmış olan bu bitkinin insan vücuduna verdiği fayda saymakla bitmez. 

Yer Elması Kaç Kalori

Lifler, demir, potasyum ve folik asit açısından oldukça zengin olan yer elmasının yüz gramında yaklaşık yetmiş beş kalori vardır. Ortalama bir tane yer elması yüz on gram ağırlığına ve seksen iki kalori değerine sahiptir. Yüz gram yer elmasında bulunan besin değerleri ise şunlardır;

Yer Elması Kaç Kalori

 • Demir: 3.70
 • Karbonhidrat (g): 16.70
 • C vitamini: 4.00
 • Protein (g): 2.30
 • A vitamini: 2.00
 • Yağ (g): 0.10
 • Kalsiyum: 10.00
 • Kolesterol (g): 0.00
 • Potasyum (g): 478.00
 • Sodyum (g): 3.00

Yer Elmasının Faydaları,

 • Yer elmasının içerisinde enginar, pırasa, sarımsak ve soğan gibi gıdalarda da bulunan inülin adı verilen bir madde vardır. Bu madde kemik erimesi, kanser, kalp hastalıları ve şeker rahatsızlıkları gibi birçok hastalığın risklerini en aza indirmektedir. Aynı zamanda yer elması bağırsaklar içinde oldukça faydalı olan inülin kolon kanserini engelleyici bir etkisi vardır. 
 • Yer elmasının içinde olan 3.70 miligram demir insan vücudunun günlük demir gereksiniminin yüzde kırkını karşılamaktadır.
 • Yer elması aynı zamanda harika bir potasyum kaynağıdır. Potasyum ise kasların daha da iyi çalışmasını sağlar ve kalp sağlığını korumaya yardımcı olur. Aşırı tuz tüketen kişilerin içeriğindeki bol potasyum nedeni ile yer elması yemesi önerilir. 
 • Yer elması oldukça iyi metabolizma hızlandırıcıdır. Haftada en az iki, üç defa yenmesi, metabolizmayı hızlandırmak için gereklidir. 
 • Özellikle de diyet yapan yada diyete başlayan kişilerin menülerinden ve mutfaklarından hiç eksik etmemeleri gereken bir besindir.
 • Yapılan araştırmalara göre yer elmasının aynı zamanda afrodizyak etkisi de bulunmaktadır.
 • Düzenli bir şekilde yenen yer elması cilt sorunlarına da oldukça faydalı olmaktadır. Bu oldukça faydalı besini bol, bol yemelisiniz
]]>
Yeşil Elma Kaç Kalori https://www.elma.gen.tr/yesil-elma-kac-kalori.html Sun, 28 Oct 2018 20:06:40 +0000 Yeşil Elma Kaç Kalori, Yeşil elma B grubu vitaminleri, C vitamini ve lif oranı açısından oldukça zengin bir meyvedir. Orta boy (100 gr) bir yeşil elmanın kalori oranı 53 kcal’dir. Orta boy bir yeşil elma ile bir kırmızı Yeşil Elma Kaç Kalori, Yeşil elma B grubu vitaminleri, C vitamini ve lif oranı açısından oldukça zengin bir meyvedir. Orta boy (100 gr) bir yeşil elmanın kalori oranı 53 kcal’dir. Orta boy bir yeşil elma ile bir kırmızı elma arasında  besin değerleri bakımından fark yok denecek kadar az olsa da kalori olarak kırmızı elma yeşil elmanın 1,5 kat fazlasıdır. Yani 100 gram bir yeşil elma 53 kalori iken, kırmızı elma 78 kaloridir. Bu nedenle diyet listelerinde hep yeşil elma yer almaktadır. 

Yeşil Elmanın Besin Değerleri  (100 gr) 
 • Enerji: 53 kcal
 • B1 Vitamini: 0,017 mg 
 • B2 Vitamini: 0,026 mg
 • B3 Vitamin:i 0,096 mg 
 • B6 Vitamini: 0,041 mg 
 • C Vitamini: 4,6 mg 
 • Lif: 2,4 gr 
 • Kalsiyum: 6 mg
 • Demir:  0,12 mg
 • Tuz: 1 mg 
 • Magnezyum: 5 mg 
 • Çinko: 1 mg 
 • Folik Asit: 3 ug 
 • A Vitamini: 54 IU 
 • E Vitamini: 0,18 mg 
 • K Vitamini:  2,2 ug 
 • Potasyum: 107 mg  
 • Fosfor: 11 mg 
 • Protein: 0,26 mg 
 • Su: 85,86 gr 
 • Yağ: 0,17 gr 
 • Karbonhidrat: 13,81 gr 
 • Şeker: 10,39 gr 
Yeşil elma içeriğinde bulunan bol miktardaki B vitaminleri, C vitamini ve Lif sayesinde kilo yapmaz ve kilo kontrolünüzü sağlar. Aç karnına tüketildiğinde  kilo vermeye yardımcı olurken, metabolizmayı uyandırır, zengin lif içeriği sayesinde boşaltım sistemini rahatlatır. Midenin yükünü hafifletir. Yeşil elma size verdiği tokluk sayesinde daha az yemek yemenizi sağlar. Meyvelerin verdiği tokluk hissi yaklaşım 120 dk sonra  geçmeye başladığı uzmanlar tarafından belirtilmektedir.

Yeşil Elma Kaç Kalori
Yeşil elma kalori bakımından kırmızı ve sarı elmaya  göre daha düşük olduğundan diyet listelerinin vazgeçilmezidir. Yukarıda belirttiğimiz besin değerlerinden dolayı yeşil elmanın sağlımıza olan faydaları oldukça fazla olup sürekli tüketilmesi gereken bir meyvedir. 

Yeşil Elma Kaç Kalori Diyet listenize eklediğiniz yeşil elma gramına (büyüklüğüne) göre kalorisi de değişiklik gösterir. 100 gr bir elma 53 kalori iken, 150 gram bir yeşil elma 78 kaloridir. Diyete başlamadan önce bir uzmandan destek almalısınız. Kontrollü kilo kaybı her zaman en sağlıklı olandır.
]]>
Elma Sirkesi Sivilce https://www.elma.gen.tr/elma-sirkesi-sivilce.html Mon, 29 Oct 2018 09:09:07 +0000 Elma Sirkesi Sivilce, akne ve cilt lekeleri için kullanılabilecek en doğal tonik ve temizleme ürünlerinden biridir. İçindeki mikrop kırıcı asit özelliği ile hem cildi temizler hem de arındırır. Ayrıca yeni çıkmakta olan sivil Elma Sirkesi Sivilce, akne ve cilt lekeleri için kullanılabilecek en doğal tonik ve temizleme ürünlerinden biridir. İçindeki mikrop kırıcı asit özelliği ile hem cildi temizler hem de arındırır. Ayrıca yeni çıkmakta olan sivilcelerin üzerine uygulanması halinde, sivilcenin çabuk kurumasını sağlar. Elma sirkesi hem tek başına cilt üzerinde kullanılabileceği gibi maske ya da kür olarak da kullanmak mümkündür.

Elma Sirkesi Sivilce Üzerinde Nasıl Etki Eder:

Elma sirkesi, özellikle cilt bakımı alanında uzun yıllardır kullanılan doğal bir üründür. Özellikle evde yapılan organik elma sirkelerinin cilt üzerinde olumlu etkileri daha fazladır. Yağlı ve karma ciltlerin cilt temizleme ya da tonik uygulama işlemini elma sirkesi ile yapmaları hem ciltte biriken yağın temizlenmesinde hem de cildin kir ve ölü dokusundan arınmasında faydalı olur. Elma sirkesi güçlü bir madde olduğu için kuru ciltlerde kuruluk ve pullanma olsa bile uygun bir nemlendirici ile desteklendiğinde her cilt tipinde kullanılması mümkündür. Elma sirkesi, tek başına cilt temizliğinde kullanılabileceği gibi, başka doğal malzemeler ile desteklenerek, maske ya da bakım kürü olarak da kullanılabilir. Sivilce oluşumunu ya da yeni oluşmuş sivilceleri söndürebileceği gibi, eski sivilcelerin bıraktığı izlerin tedavisi ve ciltte oluşan renk farklılıklarının eşitlenmesinde de kullanılabilir.

Elma Sirkesi Sivilce İçin Nasıl Kullanılır

Elma sirkesi, cilt temizliği için kullanılacak ise, uygun bir temizleme ürünü ile yıkanmış cilt üzerine bir pamuk yardımı ile silerek uygulanabilir ve ardından durulanır. Eğer kişinin cildi çok yağlı ise, temizlenmiş cilde tonik olarak uygulanır ve üzerine bir nemlendirici uygulanarak bırakılır. Sivilce oluşumunu önlemek için günlük kullanıma tonik olarak uygundur. Oluşan acılı ve yeni sivilcelerin üzerine bir çay kaşığı karbonat üzerine bir kaç damla elma sirkesi damlatılarak bir macun oluşturulur ve sivilcenin üzerine direk olarak bırakılır. Bir süre bekledikten sonra cilt yıkanıp nemlendirilir. Sivilce üzerine elma sirkesi uygulandığında yanma ve kaşıntı oluşması korkulacak bir durum değildir. Durulandıktan sonra kaşıntı ya da kızarıklık gider ama aşırı hassas atopik ciltler kullanmadan önce bir dermatoloğa başvurmalıdır.

Elma Sirkesi Sivilce
Elma sirkesi sivilce ve akneye meyilli ciltler için maske ya da bakım kürü olarak da kullanılır. Bunun için; elma sirkesi üçte bir oranında su ile seyreltilir ve içine yarı oranında limon suyu katılır böylece asit baz dengesi sağlanmış olur. Temizlenmiş cilde uygulanıp yarım saat bekletilir ve durulanır. Bu işlem hafta da en fazla üç kere yapılmalıdır.

Elma sirkesi maske olarak kullanım için; bir kaç çorba kaşığı elma sirkesi, iki üç adet çilek, bir çay kaşığı karbonat ve bir tatlı kaşığı bal ile mutfak robotu yardımı ile iyice çekilerek krem kıvamına getirilir ve temizlenmiş yüze sürülerek yirmi dakika beklenir ve ardından  bol su ile durulanır. Bu işlem hem maske hem de peeling etkisi yaptığından hafta iki kereden fazla uygulanmamalıdır. Elma sirkesi avokado ile mutfak robotu ile çekilerek krem kıvamına getirilir ve temiz cilde uygulanır ise siyah nokta ve yağ bezelerinin temizlenmesini sağlar.
]]>
Sivilce İzleri Elma Sirkesi https://www.elma.gen.tr/sivilce-izleri-elma-sirkesi.html Mon, 29 Oct 2018 09:41:42 +0000 Sivilce izleri elma sirkesi: Sivilce izleri, elma sirkesi kullanılarak yok edilebilmektedir. Elma sirkesi ile hazırlanacak çeşitli yüz maskeleri sivilce izlerine doğrudan etki etmektedir. ciltte oluşan koyu renk görünümlü sivilce iz Sivilce izleri elma sirkesi: Sivilce izleri, elma sirkesi kullanılarak yok edilebilmektedir. Elma sirkesi ile hazırlanacak çeşitli yüz maskeleri sivilce izlerine doğrudan etki etmektedir. ciltte oluşan koyu renk görünümlü sivilce izleri elma sirkesinin içerdiği antioksidan ve doğal asit sonucunda daha açık bir görünüme kavuşmaktadır. Sivilce izleri elma sirkesi kürü ile, elma sirkesi buharı ile veya elma sirkesi içeren maskeler ile giderilebilir veya en aza indirilebilir. Bir pamuğa elma sirkesini döküp cildinize sürdüğünüzde ciltteki lekeleri hafifletir. Sadece sivilce izleri değil güneş lekeleri ve kadınlarda oluşan doğum lekelerini de azaltma özelliğine sahiptir. Elma sirkesinin cilt üzerindeki etkileri oldukça fazladır. Elma sirkesi sade olarak su ile karıştırıldığında ve cilde geceleri pamuk yardımıyla uygulandığında kişide daha parlak bir cilde sahip olmasını sağlar. Elma sirkesi içeriği ile hazırlanan maskeler ise ciltte 10-15 dakika beklemesi yeterlidir. Ciltte fazla bekletilen elma sirkesi cildi tahriş edebilmektedir. Hassas ciltler için elma sirkesinin etkisi fazla olacağı için ciltte çok fazla bekletilmemelidir. Elma sirkesi maskeleri göz çevresi ve dudak çevresine uygulanmamalıdır. 10- 15 dakika sonrasında ılık su ile durulanmalıdır. Sonrasında nemlendirici kullanılmasında fayda vardır. Elma sirkesi, gül suyu ve limon suyu ile birlikte karıştırılarak ta ciltte kullanılabilir. Birer çorba kaşığı limon, gül suyu ve elma sirkesi karışımı cilde uygulanıp 10-15 dakika beklendikten sonra yıkanması ciltteki problemlerin genel olarak bir çoğuna iyi gelmektedir. Elma sirkesinin cilt üzerindeki mikropları öldürücü özelliği cildin temiz, parlak, lekelerden uzak ve canlı bir görünüme sahip olmasına fayda sağlamaktadır. Bir çok sivilce izleri elma sirkesi maskelerinin türleri ile giderilmeye çalışılmaktadır ve etki oranı % 60 üzerindedir. Sivilce izleri elma sirkesinin etkisini arttırmak için maden suyu ile birleştirerek de cildinize uygulayabilirsiniz. Bu karışım özellikle sivilce oluşumunu ve sivilcelerin iyileşme sürecinde iz bırakmadan yok olmasını sağlamaktadır. Ayrıca maden suyu ve elma sirkesi maskesini günlük uygulayabilirsiniz. Cildinizde 10 veya 15 dakika kalması yeterli olacaktır.sonrasında yüzünüzü ılık suyla yıkayıp daha canlı bir görünüme sahip olabilirsiniz.

Sivilce İzleri Elma Sirkesi
Elma sirkesinin cilde faydaları:
 • Ciltte oluşan güneş lekelerine iyi gelmektedir.
 • Elma sirkesi cildin ph dengesini korumaktadır
 • Ciltte sivilce oluşumlarını engeller
 • Cilt gözeneklerini  yağlardan ve kirlerden arındırır
 • Ciltte var olan genişlemiş gözeneklerin küçülmesini sağlar
 • Ciltte herhangi bir nedenle koyu leke oluşumu var ise koyu görünümü hafifletir.
 • Sivilce ve akne izlerini yok etmeye yardımcıdır.
]]>
Elma Sirkesi Ve Bal https://www.elma.gen.tr/elma-sirkesi-ve-bal.html Tue, 30 Oct 2018 05:43:50 +0000 Elma sirkesi ve bal, mucize karışımının faydaları tüm dünyaca bilinmektedir. Birçok rahatsızlığın tedavisinde ve  anti aging iksiri olarak yaşlanma karşıtı olarak da kullanılmaktadır. Toksinlerden arınmak için muhte Elma sirkesi ve bal, mucize karışımının faydaları tüm dünyaca bilinmektedir. Birçok rahatsızlığın tedavisinde ve  anti aging iksiri olarak yaşlanma karşıtı olarak da kullanılmaktadır. Toksinlerden arınmak için muhteşem bir dezenfekte olarak da kullanılan ballı elma sirkeli su bakterilerle savaşarak antibiyotik ve antiseptik hale gelen güçlü bir temizleme ajanı olmaktadır.

Yiyeceklerde bulunan yağ, nişasta ve fast food gibi ürünlerde bulunan işlenmiş gıdaları içeren modern beslenme alışkanlıkları asidik hale gelmektedir. Bu durumda vücut da asidikse hastalıklar ortaya çıkarak gelişebilmektedir. Ancak vücut alkalik ise beden dengede olup böbrek, osteoporoz, kırılgan kemikler ile eklem ve kas ağrıları ile baş edilebilmektedir.

Elma ile sirkenin mucizevi birleşimi sonucu elma sirkesinin alkali yapıcı özelliği ve baldaki alkali özelliği ile vücut sistemimizdeki asit fazlalığı düzeltilerek enfeksiyonlar önlenmektedir. Elma sirkesi ve balın karışımını içtiğinizde tadı ilkten hoş gelmeyebilir ancak vücuttaki alkali oranı düzene girdiğinde keyif alarak içilen bir içecek haline gelebilmektedir. 

Elma sirkesi ile balın mucizevi karışımının malzemeleri ise; 

 • 1 tatlı kaşığı doğal kaliteli bal
 • 1 tatlı kaşığı elma sirkesi

Bu iki karışımı büyük bir bardağa koyarak üzerine biraz ılık su ilave ettiğinizde bir kaşık yardımıyla iki karışımın da iyice homojen olmasını sağlayın. Önce soğuk su ardından kaynatılmış su ilave edip ılıklaştırarak içebilirsiniz. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta ise bardağa sirke ve bal koyduğunuzda kesinlikle sıcak su ile doldurmamanız gerekmektedir. Bu durumda bal asidik hale gelerek zararlı hale dönüşebilmektedir. Suyun oda sıcaklığından daha sıcak ama çok da sıcak olmaması gerekmektedir.

Elma Sirkesi Ve Bal

Sabah saatlerinde uykudan kalktığınızda dişlerinizi fırçaladıktan sonra hemen bu karışımdan içmeniz detoks ve temizleyici özelliğinden faydalanmak için daha da etkili olacaktır. Ancak bu işlemi yaptıktan en az 20 dakika kadar yemek yememeniz gerekmektedir.

Elma sirkesi ve bal karışımının faydalı olabileceği rahatsızlıklardan bazıları şu şekilde sıralanmaktadır:

 • Obezite tehlikesi
 • Besin zehirlenmesi
 • Sıcak basması
 • Mide yanması
 • Erken yaşlanma
 • Kırılgan tırnaklar
 • Ağız kokusu
 • Artrit
 • Yüksek kan basıncı
 • Yüksek kolesterol seviyesini dengeleme gibi olumlu durumları oluşturmaktadır.
]]>
Elma Krom https://www.elma.gen.tr/elma-krom.html Wed, 31 Oct 2018 03:39:35 +0000 Elma krom, kilo problemi olanların öncelikli olarak tercih etmesi gereken ürünlerden biridir. Piyasada elma krom kapsülü şeklinde bulunan yıllardır denemeye kalktığınız ancak başarılı olamadığınız diyet listelerini ek Elma krom, kilo problemi olanların öncelikli olarak tercih etmesi gereken ürünlerden biridir. Piyasada elma krom kapsülü şeklinde bulunan yıllardır denemeye kalktığınız ancak başarılı olamadığınız diyet listelerini ekarte ederek doğal yapısıyla size zayıflama sürecinde en çok etkili olan ürünlerin arasında yer alacağının garantisini verebiliriz. Elma krom içerdiği B grubu vitaminler sayesinde vücudun vitamin dengesini sağlayarak aynı zamanda bağışıklık ve sinir sisteminin de düzenlenmesine yardımcı olmaktadır.

Yüzyıllardır vücuda sağladığı katkılar sebebiyle tercih edilen elma kromun bileşeninde ayçiçeği yağı, gliserin, balmumu, su, boyar madde ve balık jelatini yer almaktadır.

Sağladığı etki sebebiyle özellikle zayıflama sürecinde en çok kullanılan elma krom kullanım şekli ve dozajı açısından da dikkat edilmesi gereken ürünler arasındadır. Elma krom tablet şekline getirilen içeriğiyle kullanım kolaylığı sağlamaktadır. İçeriğinde kişiyi gün boyu zinde tutacak bileşenler içermesi sebebiyle zayıflama sürecinde oldukça enerji vericidir. Doktorların ve diyet uzmanların tavsiyesine göre günde 1 adet tablet şekilde içilme ve bol su ile tüketilmesi gerekmektedir. Bu şekilde oldukça başarılı sonuçlar elde etmek mümkündür. Vermesi gereken kilosu 6 kilo üzerinde olan kişilerin isteğine bağlı olarak günde 2 adet tablet tüketmelerinde sakınca görülmemektedir. Burada dikkat edilmesi gereken nokta, tabletleri farklı saatlerde ve özellikle aç karnına alınması gerektiğidir.  Kullanılacak zaman dilimi olarak ise ilk elma kapsülü sabah kahvaltısından yarım saat önce, diğer kapsül de öğle yemeğinden yarım saat önce kullanılması gerektiğidir.

Elma Krom Kullanırken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar Nelerdir

Hamile bayanların, emzikli ve doktor tavsiyesi ile özel reçeteyle yaşamını sürdüren kişilerin tüketimi önerilmemektedir.18-60 yaş aralığında olan kişilerin ürünü kullanım süreci öncesinde doktor tavsiyesi ile kullanması önerilmektedir.

Öğünler arasında bol su ile 1 adet olarak tüketilmelidir. Elma kromun zayıflatıcı özelliğine ek olarak egzersiz ve diyet de önerilmektedir. Doz aşımı söz konusu olduğunda ise içeriğinde yer alan bitkisel ekstratlardan ve balık jelatininden imal edildiği için vücutta hiçbir yan etkisi oluşturmadığını söyleyebiliriz.

Elma Krom

Elma Krom Yan Etkileri Nelerdir

Elma Krom tamamen bitkisel kaynaklı bir zayıflama ürünü olduğundan dolayı tespit edilmiş herhangi bir yan etkisi bulunmamaktadır. Gerekli klinik testlerinden de sağlık açısından herhangi bir yan etkisi olmadığından uygunluk onayı alan elma krom doz aşımında dahi herhangi bir zararı bulunmamaktadır.

Elma krom takviyeleri diyabet hastalarında insülin etkilerini geliştirdiğinden bu kişilerin elma krom kullanmadan önce mutlaka doktora başvurmaları gerekmektedir.

]]>
Elma İç Kurdu https://www.elma.gen.tr/elma-ic-kurdu.html Wed, 31 Oct 2018 20:19:39 +0000 Elma iç kurdu, Latince adı cydia pomonella olan elma iç kurdu, yaklaşık 10 milimetre uzunluğunda, 17 milimetre ile 20 milimetre arası kanat açıklığına sahip, her iki kanat uçlarında üçgeni andıran çikolata renginde lekeleri b Elma iç kurdu, Latince adı cydia pomonella olan elma iç kurdu, yaklaşık 10 milimetre uzunluğunda, 17 milimetre ile 20 milimetre arası kanat açıklığına sahip, her iki kanat uçlarında üçgeni andıran çikolata renginde lekeleri bulunur. Elma iç kurdu kışı genellikle ağaç kabuklarının çatlakları aralarında geçirse de, yere dökülmüş toplanmamış meyve kalıntıları, meyve depolama ve ambalajlama alanları da bunların kışı geçirme yerlerinden birisi olup, burada kendi ördükleri özel kokonlar içerisinde olgun larva dönemi geçirirler. Kışın kötü hava koşulları veya diğer etken sebeplerden bir çoğu ölse de, kalanları mayıs ayı başlarında ilk ergin kelebek çıkışları başlar, bu bazen hava koşullarının uygun olması durumunda nisan ayı ortalarında da başlayabilmektedir. 

Elma iç kurdu gelişimi,

Elma iç kurdu kelebeği, ilkbaharla birlikte başlayan ilk ergin dönemleri ve ikinci ergin dönemleri olarak, temmuz ortalarına kadar yumurta bırakma işine devam ederler. İlkbaharla birlikte çıkan ilk erişkin kelebekler çıktıktan çok kısa bir süre sonra yumurta bırakmaya başlarlar, fakat erginlerin çiftleşip yumurta bırakabilmeleri için, iki gün üst üste akşam üzeri ortam sıcaklığının 15 derece ve üzerinde olması gerekir. Erişkin elma iç kurdu kelebekleri çiftleşme dönemi sonunda yumurtalarını genelde, meyvelere yakın bölgelerdeki yapraklara ve genç meyvelere, ikinci ergin dönemi kelebekler ise doğrudan meyveler üzerine bırakırlar. Elma iç kurdu kelebeklerinin yumurtaları ilk başta süt beyaz renkte olup, 1 milimetre ile 1,2 milimetre çapında oval bir şekli vardır, olgunlaşmaya başlaması ile ortasında kırmızı bir halka oluşur, larva çıkmadan önce ise baş bölgesinin siyah kısmı ve larva açıkça gözlenebilir. Yumurtadan ilk çıkan larvalar yaklaşık 1 milimetre boyunda, baş kısmı yassı ve siyahtır, larvalar olgunlaşıp elmayı terk ederken 15 - 20 milimetre boya ulaşırlar, renkleri ise, beyaza yakın pembe görünümleri vardır, olgun larvalar ise yaklaşık 10 milimetre boyunda, kahverengiye yakın kirli beyaz renkte ve elips şeklindedir.  

Elma İç Kurdu
Elma iç kurdu ülkemizdeki zararları,

Elma iç kurdu, ülkemizde yılda iki dönem döl verirler,  bazı uygun hava koşulları ve uygun bölgelerde bu döl sayısı üçe kadar çıkmaktadır, bu nedenle elma iç kurdu elma ağaçları için oldukça önemli bir zararlıdır. Elma iç kurdu doğrudan meyveleri delmek sureti ile meyve içerisinde galeriler açar, gerek etli kısmı, gerekse orta bölgedeki çekirdek kısmını yiyerek pisliklerini bırakır, bunun sonucunda da meyvelerin ağaçta çürümesine, dökülmesine, dökülmeyip ağaçta kalan meyvelerin de kalitesinin ve piyasa değerinin düşmesine sebep olurlar, gerekli mücadele yapılmadığı takdirde meyve bahçelerinde bu zarar %60 hatta bazı durumlarda % 100 olmaktadır. Elma iç kurdu ile mücadelede en önemli faktör, elma ağaçlarının dibine düşen meyve artıklarını temizlemektir, elma ağaçlarının bulunduğu bahçeye ayva, armut, ceviz gibi karışık meyve ağaçlarının olmamasına dikkat edilmelidir, haziran ayı başlarında ağaç gövdelerine oluklu mukavvadan tuzak bantlar sarılmalı, bu bantlar düzenli olarak kontrol edilmelidir, faydalı biyolojik türlerin beslenebilmesi ve yaşayabilmesi için de meyve bahçelerinin kenarlarına yabani gül, böğürtlen, nane ve rezene gibi polen yönünden zengin barınak bitkiler dikilmelidir.  
]]>
Fırında Elma Dilim Patates https://www.elma.gen.tr/firinda-elma-dilim-patates.html Thu, 01 Nov 2018 09:47:33 +0000 Fırında Elma Dilim Patates, Farklı lezzetler ve alternatif tatlar arayanlar için bugün sizlere önerim fırında elma dilim patates olacak. Patatesi sevmeyen yoktur herhalde, sofralarımızın en değerli yiyeceklerinden biridir patates. Fırında Elma Dilim Patates, Farklı lezzetler ve alternatif tatlar arayanlar için bugün sizlere önerim fırında elma dilim patates olacak. Patatesi sevmeyen yoktur herhalde, sofralarımızın en değerli yiyeceklerinden biridir patates. Hem ekonomik hem de doyurucu olması nedeniyle birçok kişinin mutfağında ilk sırada yer alır ve sofrayı tek başına bir ziyafet haline getirebilir. Tavuk ve köfte tariflerinin ve ana yemeklerinizin yanında da sunabileceğiniz lezzetli bir aparatif olan fırında elma dilim patates, ailece hep birlikte hazırlayıp yiyebileceğiniz harika bir atıştırmalık. Kızartma gibi bol yağ istemeyen ve oldukça sağlıklı olan fırında elma dilim patatesin yapılmasında özen gösterilmesi gereken en önemli nokta, patatesleri pişirmeden önce kabuklarından iyi bir şekilde temizlemek. Çünkü patatesler kabukları ile beraber yenecekler. Bu nedenle kesinlikle çok iyi bir şekilde temizlenmiş olmasına dikkat etmeniz gerekir. Oldukça kolay ve pratik hazırlanan bu enfes tarifinin yapılışını sizlerle paylaştım. Denediğinizde tadına bayılacaksınız. Şimdiden afiyet olsun.

Fırında elma dilim patates tarifi:

Malzemeler: 
 • 6 adet orta büyüklükte ince kabuklu patates 
 • 3 yemek kaşığı zeytinyağı 
 • 1 tatlı kaşığı tuz 
 • 1 çay kaşığı toz biber 
 • 1 çay kaşığı kekik 
 • 1 çay kaşığı pul biber 
 • 1 çay kaşığı karabiber 
 • 1 diş sarımsak 
 • 2 dal biberiye
Fırında Elma Dilim PatatesFırında elma dilim patates tarifinin yapılışı:

Öncelikle mevsiminde ince kabuklu taze patatesleri soymadan bol su ile iyice yıkayın. Daha sonra ilk önce patatesleri ortadan ikiye kesin sonra kesilen yarım patatesi elma dilimi şeklinde doğrayıp geniş bir kabın içerisine aktarın. Dilimlediğiniz patateslerin üzerine zeytinyağı, toz biber, kekik, pul biber, karabiber, biberiye, rendelediğiniz bir diş sarımsak ve tuzu karıştırıp iyice harmanlayın. Daha sonra yağlı kağıt ile kapladığınız bir fırın tepsisine baharatladığınız patatesleri eğer çıtır çıtır olmasını istiyorsanız tek kat olacak şekilde dizin ve önceden ısıttığınız 180 derece fırının orta rafına sürerek yaklaşık yarım saat  patateslerin üzerine iyice kızarana kadar pişirin. Bu mis gibi kokan elma dilimli patatesler piştikten sonra tercihinize bağlı olarak üzerine incecik kıyılmış kişniş serperek yada kızarmış köftelerle ılık olarak servis yapabilirsiniz. Afiyetle yemeniz dileğiyle...
]]>
Elma Sirkesi Diyeti https://www.elma.gen.tr/elma-sirkesi-diyeti.html Thu, 01 Nov 2018 12:08:37 +0000 Elma Esirkesi diyeti; Zayıflamak isteyenler için en etkin bir yoldur. Elma sirkesi ile zayıflamak isteyenlerin midesinin sağlam olması gerekir. Mide sıkıntısı olmayanlar, yemek yemeden önce bir bardak su içine, 1 ç Elma Esirkesi diyeti; Zayıflamak isteyenler için en etkin bir yoldur. Elma sirkesi ile zayıflamak isteyenlerin midesinin sağlam olması gerekir. Mide sıkıntısı olmayanlar, yemek yemeden önce bir bardak su içine, 1 çorba kaşığı sirke ve 1 çay kaşığı bal koyup, karıştırarak içmelidir. Elma sirkesi hem iştah keser, hem de yağ yakarak vücudu zayıflatır.

Elma Sirkesi  Diyetinin Hazırlanışı: 

Bir bardak su veya papatya çayının içerisine bir kaşık elma sirkesi ile bir çay kaşığı bal veya sinameki tozu ilave edilerek karıştırılır. Eğer bal yerine sinameki tozu konulmak içerisine şeker konulmamalıdır. Elde edilen bu karışım yemeklerden yarım saat kadar önce (mide bulantısı olursa, yemekten yarım saat sonra da olabilir.) içilir. Mide sorunu yaşayanlar bu diyeti uygulamamalıdır. Bazı insanlar elma sirkesini, aç karnına alamaz. Ancak aç karnına içemeyenler, tok karnına da içebilir.  Eğer elma sirkesi tabii ve düzenli olarak alınırsa elma sirkesi rejimi ile her hafta 1-2 kilo vermek mümkündür.

Elma Sirkesi ve Spor. Elma sirkesi diyetinin yanında düzenli bir spor programınında yapılması gerekir.

Elma Sirkesi ile Su Tüketimi: 

Diyet ile beraber yeteri kadar su içmek, zayıflamayı biraz daha hızlandırır. Ayrıca bu su hem toksinlerin atılmasına hem de bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olur.

Elma Sirkesinin Faydaları; 

Tabii olan diğer ürünler de olduğu gibi hayat için önemli bir besindir. İçerisindeki potasyum, kalsiyum, flüorür, fosfor, sodyum potasyum, magnezyum, silisyum, A vitamini, B1, B2 ve B6 vitamini, C vitamini, Beta-carotin, pektin, sirke asitleri, doğal hoş koku, meyve asitleri; elma sirkesini güçlü yapan vitamin ve minerallerdir.

İnsanlar gençliğinde olduğu gibi yaşlı çağlarında da hareketli ve dinamik olma isterler. İhtiyarlık döneminde Sağlıklı beslenebilme, elma sirkesi ile sağlanabilmektedir. Elma sirkesinin içerisinde bulunan vitamin ve mineraller bu sıvıyı en sağlıklı sıvılar listesine alır. Vücudu genel olarak güçlendirip, ayakta tutar, çeşitli virüslere karşı kalkan görevi yapıp, hastalıkların etkisini en aza indirebilmektedir.

Elma sirkesi zayıflatma etkisinin yanında, tarih boyunca medeniyetlerin birçoğunda, birçok değişik hastalıklara karşı bir iksir gibi yaygın olarak kullanılmıştır. Elma sirkesinde bulunan organik maddeler, enzimler ve bitki asitleri sayesinde hastalıklara iyi gelmekte, zayıflatma kürü olarak ta kullanılmaktadır.

Elma sirkesini zayıflatma için tek başına etkin değildir. Zayıflama sürecine güç ve hız kazandırır. Elma sirkesi ile birlikte düzenli beslenme alışkanlığı kazanıp, yanında spor da yapılırsa, elma sirkesi bu etkenlere katkı sağlayarak zayıflama süresini kısaltır.  Konusunda Uzman olanların yaptığı araştırmalara göre, aç karnına veya tok karnına içilen bu sıvının tokluk verdiği, tok kalma süresini uzattığı, bundan dolayı daha az yemek yemeye yardım ettiği kanıtlanmıştır.

Elma Sirkesi Diyeti

Elma Sirkesinin Zararları;  

100 gramlık elma sirkesinde 21,5 kalorisi vardır. bu diyetin faydalı yanlarının yanında zararlı etkileri bulunur. Bu Sirke yüksek oranda asit içerir. Normalde mide yanması, ya da mide ülseri, reflü, gastrit, rahatsızlığı olanların, elma sirkesi diyetini kullanmaması tavsiye olunur. Eğer çok rahatsız etmeyeceği düşünülürse, bu durumda bir bardak suya bir tatlı kaşığı konulması daha iyi olabilir. 1 günde 250 ml. Elma sirkesi tüketimi, vücutta ki potasyumu eksiltir. (normalde bu kadar bir sirkeyi tüketmek mümkün değildir.) Elma sirkesinin aşırı miktarda tüketilmemesi gerekir.

]]>
Cennet Elması https://www.elma.gen.tr/cennet-elmasi.html Thu, 01 Nov 2018 22:25:36 +0000 Cennet Elması, Ana vatanı Çin ve Japonya olan ülkemizde ise Karadeniz, Hatay ve Antalya'da yetiştirilen bu oldukça lezzetli meyve, Türkiye'de ilk defa Artvin yöresinde yetiştirilmiştir ve o dönemde Artvin Trabzon'a bağlı olması Cennet Elması, Ana vatanı Çin ve Japonya olan ülkemizde ise Karadeniz, Hatay ve Antalya'da yetiştirilen bu oldukça lezzetli meyve, Türkiye'de ilk defa Artvin yöresinde yetiştirilmiştir ve o dönemde Artvin Trabzon'a bağlı olması nedeniyle halk arasında bu meyveye Trabzon hurması da denilir. Kışın yapraklarını döken seyrek dallı olan ağaçlarda yetişir. Ağacın gövdesinin kabukları şeritler çatlaktır. Yaprakları ise, 6-15 cm uzunluğunda eliptik bir yapıya sahiptir. Üst yüzeyleri koyu yeşil renkte parlak ve tüysüz, alt yüzeyleri ise tüylüdür. Haziran ayında sarımsı beyaz renkte çiçek açan ağacın meyveleri, sonbahar mevsimine doğru olgunlaşır. Cennet elması portakal renginde sert iken toplanır ve toplandıktan sonra olgunlaşması için bekletilir.

Cennet elması kullanım alanları, oldukça şekerli, vitaminince zengin olan cennet elması, reçel, marmelat, pekmez, krema, muhallebi, kek püre ve kurutması yapılarak tüketilebilir. 

Cennet elması kurusu, hemen bozulan mevsimsel bir meyve olması nedeniyle cennet elması çoğu kişi tarafından kurutulmuş olarak tercih edilir. Daha olgunlaşmayan ham durumda olan meyveler sapları koparılmadan toplandıktan sonra elma sertliğinde olan cennet elmaları saplarına değmeden kabukları soyulup saplarından birbirine denemeleri için belirli aralıklar bırakılarak bağlanır bağlanan cennet elmalarını daha kolay korumaları için kaynamış suyun içerisine 10 dakika kadar bekletildikten sonra, yağmur görmeyen bir balkonda 1 ay boyunca bekletip kurutabilirsiniz. Cennet elmalarının rüzgar alması daha da çabuk kurumasını sağlar. Kuruyan cennet elmalarını ortadan ikiye keserek içerisinde eğer çekirdekler varsa temizledikten sonra içlerine ceviz koyarak tüketebilirsiniz.

Cennet elması vitamin zenginliği, oldukça tatlı ve lezzetli olan bu meyvenin, birçok vitamini içermesi sebebiyle sağlık açısından önemli oldukça büyüktür. Cennet elmasının 100 gramında 0.7 gram protein, 0.4 gram yağ, 14-20 gram vitamin, 20-25 miligram C vitamini ve riboflavin, tiamin, niasin gibi B vitamini çeşitleri yer almaktadır. Diyet lif açısından da oldukça zengin olan bu meyvenin 100 gramı 70 kalori içerir ve kalsiyum, fosfor ve potasyum açısından da oldukça zengin olduğu yapılan araştırmalarla kanıtlanmıştır.

Cennet Elması
Cennet elması faydaları
 • Sağlık için birçok faydası bulunan değerli antioksidanlar içeren bu meyvenin taze olanında bulunan vitamin ve mineraller, vücudu savunma sistemini etkileyen metabolitleri karşı korur.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir ve sindirim sistemi hastalıklarına iyi gelir. 
 • İçerdiği C vitamini sayesinde vücudun enfeksiyonlara karşı direncini artırır. 
 • Potasyum ve bakır açısından oldukça zengin olması nedeniyle vücuttaki kırmızı kan hücrelerinin yapımını sağlar.
 • Kalp damar sistemini korur.
 • Gastriti önler ve mideyi kuvvetlendirir. 
 • İştah açıcı özelliğe sahiptir.
 • Birçok kanser türüne karşı vücudu korur. 
 • İshale iyi gelir.
 • Yaprakları kaynatılıp yüz ve saçlar yıkandığında cildi güzelleştirir ve saçları güçlendirir.
 • İçerisinde bulunan A, B, C vitaminlerini sayesinde vitamin eksikliği tedavisinde kullanılır. 
 • Kolesterolü ve yüksek tansiyonu düşürücü özelliğe sahiptir. 
 • İçerdiği antioksidanlardan dolayı yaşlıların göz sağlığı için büyük öneme sahiptir.
Yüksek miktarda karbonhidrat içeren cennet elmasını, şeker hastalığı olan kişilerin meyvenin yarısını tüketmeleri tavsiye edilir. Çünkü içerisindeki yüksek orandaki karbonhidrata bağlı olarak aşırı tüketildiği zaman kan şekerini yükseltir. Bu nedenle bu meyveyi diyabetli olan bireylerin aşırı miktarda tüketmemesinde fayda vardır.
]]>
Elma Dağı https://www.elma.gen.tr/elma-dagi.html Fri, 02 Nov 2018 13:29:24 +0000 Elma Dağı, İç Anadolu Bölgesi'nin yukarı Sakarya bölümünde yer almakta ve Ankara'nın 41 km. doğusunda bulunan çok eski bir yerleşim yeridir. Arkeolojik araştırmalar sonucunda Elmadağ’ı ve çevresinin çok eski medeniyet Elma Dağı, İç Anadolu Bölgesi'nin yukarı Sakarya bölümünde yer almakta ve Ankara'nın 41 km. doğusunda bulunan çok eski bir yerleşim yeridir. Arkeolojik araştırmalar sonucunda Elmadağ’ı ve çevresinin çok eski medeniyetlere sahne olarak M.Ö. 547'ye kadar Frigler ve Lidyalılar gibi değişik kavimlerin varlıklarını sürdürdüğü ve bölgenin Roma İmparatorluğu'nun eline geçtiği tespit edilmiştir.1071 yılında Malazgirt Savaş'ının ardından Anadolu'yu yerleşim yeri olarak belirleyen Türkler 1073'ten sonra yörede etkin olarak yaşamlarını sürdürmüşlerdir.

Elma Dağının kuruluş tarihinin nereye kadar uzandığı tarih kaynaklarında tam olarak tespit edilememiştir. Adını Elma Dağı'ndan alan Elma Dağı İlçesinin yakınında Sungur taraflarında bulunan küp, çanak, çömlek, heykel gibi kalıntılar incelendiğinden bölgenin çok eski yerleşmelere sahne olduğu anlaşılmaktadır. Bunlardan en başlıcaları Hygeia (Sağlık Tanrısının kızı) ve Asklepios (Sağlık Tanrısı) heykelleri, Roma Dönemlerine ait olduğu anlaşılmıştır.

İlçenin yerleşmesine ait ilk belgeler 400 yıl öncesinde Ankara Şer'iye Mahkemesi sicil kayıtlarında yer almaktadır. Yozgat Köyü ile anılan Elmadağ, Bu dönemde Ankara'ya bağlı bir yerleşim yeridir. Yöre kış aylarında soğuk ve sert geçmekle birlikte karasal iklimin etkisi altındadır. Yüksek ve dağlarla çevrili olduğundan dolayı yaz-kış ve gece-gündüz sıcaklıkları arasında büyük farklılıklar görülmektedir. Karlı yağışlar Kasım ayında başlamakta ve Nisan ayına kadar sürmektedir. Sonbahar mevsimi ise yoğun sis etkisi altında oldukça rüzgârlı geçmektedir.

Elma Dağı

Günümüzde tandır ekmeğinin yapımı Selçuklu döneminden günümüze kadar gelen gelenektir. Halıcılık, el dokuması, heybe, kilim ve çanta yapımı da kökünün Selçuklulara kadar uzandığı tahmin edilmektedir.

Elma Dağında M.K. E. kurumuna bağlı olarak barut ve roket fabrikalarının yanında roket fabrikası, çimento fabrikası, bal fabrikası ile özel şirketlerle 30'u aşkın kireç ocakları bulunmaktadır. Büyük firmaların olması sebebiyle bölge nüfusunun büyük çoğunluğu istihdam edilmektedir.  Elma Dağı Ankara- Samsun karayolu üzerinde bulunması sebebiyle sanayi yönünden de gelişmeye müsaittir. Tarımsal açıdan verimsiz olan topraklar sebebiyle geçim kaynağı işçilik ve memurluk üzerinedir.

]]>
Yer Elması Yetiştiriciliği https://www.elma.gen.tr/yer-elmasi-yetistiriciligi.html Sat, 03 Nov 2018 04:39:07 +0000 Yer Elması Yetiştiriciliği; Yer elması ticari açıdan pek değeri olmayan bir sebzedir. Ülkemizdeki ekim alanı yıllara göre değişmektedir. Türkiye'de yetiştiriciliği ortalama 25-30 hektarlık bir alanda yapılmakta. Ülkemizd Yer Elması Yetiştiriciliği; Yer elması ticari açıdan pek değeri olmayan bir sebzedir. Ülkemizdeki ekim alanı yıllara göre değişmektedir. Türkiye'de yetiştiriciliği ortalama 25-30 hektarlık bir alanda yapılmakta. Ülkemizde yer elması yetiştiriciliği için özel olarak bir yer genelde ayrılmaz. Bahçenin yada arazinin köşesinde yada sınır kısımlarında, sınır bitkisi olarak ekilir. Uzmanlar tarafından son yıllarda yapılan analizlerde yer elması yumrularının büyük oranda inülin (fruktoz homopolisakkariti) adlı madde ile glikoz içermesi nedeniyle lezzetli ve tatlı olduğu, nişasta içermediği için kalorisinin düşük olduğu belirtilmiştir. Bu özelliğinden dolayı son yıllarda diyetisyenler tarafından yer elmasına ilgi artmış ve tarla tarımı biçiminde üretimi yoğunluk kazanmıştır.

Yer Elması Morfolojik Özellikleri; 

Yer elması kabuk rengine göre sarı ve kırmızı kabuklu olarak iki gruba ayrılır. Sarı kabuklu olan yer elması daha çok yemeklik olarak kullanılır. Yumrular patatese benzer, oldukça iri ve düzgün şekillidir. Kırmızı kabuklu olanların ise yumruları girintili ve çıkıntılı olup şekilsizdir. Yumruları genellikle ufak olup sanayide ya da hayvan yemi olarak kullanılır. Toprak altında kalan yumrular yada üretim için toprağa atılan yumrular üzerinde gözler bulunur. Bu gözlerden sürgün ve kökler oluşur. Yumru üzerinden çıkan kökler derinlemesine ve yanlara doğru büyür. Genelde köklerin yüzde 60-70 i toprağın 25-35 santim derinliğinde bulunurlar. Sebzesi toprak altındaki köklerin uç kısımlarının aşırı büyüme sonucu oluşan yumrulardır. Bitkinin beslenme durumuna göre Sayıları ve büyüklükleri değişir. Tohum olarak kullanılan bir yumrudan gelişen bitki 10-30 adet arası yumru alınabilmektedir, yumru sayısını çok olması yumrunun küçülmesine nedendir.

Yer Elması Yetiştirilme Koşulları; 

Yer elması yaşam alanını ve sıcaklık bakımından çevre koşullarına uyum kabiliyetine sahiptir. Bu nedenle dünya üzerinde hemen hemen her yerde yetiştirilebilmektedir. Bitki gelişimi için en elverişli ve en iyi olan sıcaklık 20-25 C'dir. Bitkinin toprak üstü kısımları sıfır derece soğuktan yanar. Toprak altındaki yumruları ise eksi 15-20 C'deki soğukları donmadan atlatabilirler. Gün uzunluğu bakımından yansızdır. Fakat gün uzunluğunun fazla olduğu durumlarda bitki verim daha yüksek,  gelişimi daha güzeldir. Kısa canlı bitkisel devresi olan yerlerde bitki boyu kısa kalır. Bunun yanında toprak altındaki yumruların da miktarı ve büyüklüğü çok düşer.

Yer Elması Yetiştiriciliği
Yer Elması Yetiştirilme Şekli; 

Toprak bakımından kısmen seçicidir. Ağır, taşlı ve killi topraklardan hoşlanmaz. Bu tür topraklarda yumru kısım düzgün gelişmez ve ufak kalır. Taşsız ve kilsiz, kumlu tınlı ve tınlı topraklarda yumrular düzgün biçimli ve iri olurlar. Toprakta organik maddenin yüksek olması kalite ve verim bakımından oldukça faydalıdır. Yer elması yetiştirilecek toprak gübrelenip, pullukla derince sürülür. Tohum olarak kullanılacak yumrular Mart ayı içinde sıralı olarak ya da ocak usulü toprağın 7-10 santim derinliğe dikilir. Genelde tohumluk olarak 25-50 gram ağırlıkta küçük yumrular tercih edilir. Sıra usulü yetiştiricilikte 60-70 santim Aralıklarla 7-10 cm derinlikte seki açılır. Bu seki 25-30 santim sıra üzeri mesafelerle yumrular dikilir ve daha sonra bu yumruların üzeri tavlı toprakla kapatılır. İki hafta sonra yumrular sürgün oluşturarak toprak yüzeyinde görülmeye başlar. Yüz m2, yaklaşık 25-50 gram ağırlıkta olan 100 kilogram tohumluk yumru kullanılır. Gelişme dönemi boyunca 3-5 defa çapa işlemi yapılır. Sürgünler yeterli boyu aldıklarında son çapa ile beraber boğaz doldurma yapılır. Yer elması suyu seven bir bitki olarak bilinse de, aslında fazla rutubetli topraklardan hoşlanmaz. Toprak]]> Elma Sirkesinin Yararları https://www.elma.gen.tr/elma-sirkesinin-yararlari.html Sun, 04 Nov 2018 02:43:01 +0000 Elma Sirkesinin Yararları, özellikle yağlı, karma ve kuru ciltlerde meydana gelen sivilceler de, siyah noktaların giderilmesinde, hatta cildi temizleyici tonik vazifesi görerek daha canlı ve parlak bir cilde sahip olabilirsiniz. Elma si Elma Sirkesinin Yararları, özellikle yağlı, karma ve kuru ciltlerde meydana gelen sivilceler de, siyah noktaların giderilmesinde, hatta cildi temizleyici tonik vazifesi görerek daha canlı ve parlak bir cilde sahip olabilirsiniz. Elma sirkesinin çoğunlukla sayılmayacak kadar pek çok yararı bulunmaktadır. Elma sirkesinin yararı ve farklı alanlarda kullanımı ile son derece çok önemli olduğu da gözler önüne serilmektedir. Özellikle elma sirkesi cilt bakımında kilo vermede, bir çok hastalıkta ve kış ayında nezle ve gribe etkili gelmektedir. Bunun için elma sirkesinin insan vücuduna olan faydası saymakla bitmez. Her ne sebep ile olursa olsun oldukça faydalı olan elma sirkesi mutlaka her gün düzenli olarak tüketilmelidir. 

Elma Sirkesinin Cilde Yararları Nelerdir, elma sirkesi özellikle ciltte meydana gelen lekelere karşı oldukça etkilidir. Elma sirkesi eğer düzenli olarak kullanılır ise, cilt rengini açma özelliği ile ciltteki lekeleri de oldukça azaltmaktadır. Özellikle ergenlik dönemlerinde ortaya çıkan sivilcelere ve akne lekeleri ve yaz aylarında daha sıkılıkla rastlanılan güneş lekeleri cilt üzerinde çok kötü bir görüntüye sebep olmaktadır. Meydana gelen bu cilt lekelerinden kurtulmak için en doğal çözümlerden biriside elma sirkesidir. Ciltte oluşan lekeleri giderme dışında dişlerde meydana gelen lekelerin azaltılmasında oldukça büyük rol oynamaktadır. Elma sirkesi genellikle elma sularının fermantasyonlaşmış halinden elde edilmektedir. Tamamen doğal bir ürün olan elma sirkesini günlük yaşantınızda evinizin genel temizliğinde özellikle bakteri ve mikropları etkili bir şekilde kolaylıkla yok edebilirsiniz. Elma sirkesinin bir diğer yararı olan alan ise, saçların bakımıdır. Elma sirkesi bakımsız ve ışıldamayan saçlarınızda kullandığınızda doğal bir bakım sağladığı için daha canlı ve ışıl ışıl parlayan saçlara sahip olabilirsiniz. 

Elma Sirkesinin Kilo Vermek İçin Yararları Nelerdir, elma sirkesi bütün vücudun hastalıklardan kurtulmasına faydalı olduğu kadar kilo verilmesinde de oldukça yardımcı olmaktadır. Ayrıca her gün düzenli olarak belli miktarda elma sirkesi tüketimi zaman içerisinde vücuttaki fazla yağların yakılmasına ve kilo vermenize yardımcı olmaktadır. Gün içinde en fazla  çay kaşığı elma sirkesi içilmesi tavsiye edilmektedir. Elma sirkesine herhangi bir seyrelti yapılmadan sade olarak içilmelidir. Elma sirkesi özellikle  hafta düzenli olarak kullanıldığı zaman hem bel hem de karın bölgesindeki yağların yakılmasına ve çok daha sıkı bir vücuda sahip olmanızda çok etkilidir. 

Elma Sirkesinin Yararları
Elma Sirkesinin Yararları Nelerdir
 • Elma sirkesi ve soda ile hazırladığınız karışım özellikle cildinizdeki sivilcelere karşı çok güçlü etkiye sahiptir.
 • Her gün düzenli elma sirkesi tüketimi sindirim sisteminde meydana gelen düzensizliklerin giderilmesinde oldukça yararlıdır.
 • Elma sirkesi bağırsak gazına ve kabızlığa karşı oldukça etkilidir.
 • İleri yaş rubunda olan kişiler yaşadıkları kemik problemlerini elma sirkesi ile kolaylıkla giderebilirler.
 • Elma sirkesi özellikle içerdiği elementler ile bağışıklık sisteminin güçlenmesinde yararlıdır.
 • Özellikle sabahları aç karnına suyun içerisine elma sirkesi eklenerek hazırlanan karışım içildiği zaman metabolizmanın çok daha hızlı çalışmasına yardımcı olmaktadır.
 • Ayrıca elma sirkesi vücuttaki yaralara ve egzama hastalıklarının iyileşmesinde çok etkilidir.
 • Elma sirkesi bağışıklık sistemini güçlendirdiği için çoğunlukla kış aylarında sıklıkla karşılaşılan grip, boğaz ağrısı ve nezle hastalıklarına yakalanma riskini büyük çapta engellemede yararlıdır.
]]>
Rüyada Elma Yemek https://www.elma.gen.tr/ruyada-elma-yemek.html Sun, 04 Nov 2018 09:40:08 +0000 Rüyada Elma Yemek: Rüyada elma yemenin bir çok tabiri vardır. Bugün yazımızda sizlere rüyada elma yemenin gerçek hayatta neleri işaret ettiği hakkında bilgi vereceğiz. Bildiğiniz üzere elmanın farklı kırmızı, yeşil gibi Rüyada Elma Yemek: Rüyada elma yemenin bir çok tabiri vardır. Bugün yazımızda sizlere rüyada elma yemenin gerçek hayatta neleri işaret ettiği hakkında bilgi vereceğiz. Bildiğiniz üzere elmanın farklı kırmızı, yeşil gibi farklı renkleri ve ekşi, tatlı gibi tat çeşitleri vardır. Elmanın rüyada hangi renkte olduğu ve hangi tatta olduğunun bilinmesi rüyanın doğru tabir edilmesi için önemli bir durumdur. Rüyada elma yenilmesi kısmetin açılmasına, fırsatların iyi değerlendirilip başarılı olunmasına, şans elde etmeye, hedeflere yaklaşıldığına işarettir. Rüyayı gören kişinin kısmetinin açılacağını ve sonunda çok kar sağlayacağı bir iş yapacağına ve rahat bir yaşam süreceğine delalet eder.Rüyada elma yenmesi helal kazanca bolluğa berekete ve zenginliğe bir işaret olarak kabul edilir. Rüyada elma yediğini gören kişinin işlerinin çok verimli olacağını ve rüya sahibinin gelirlerinin artacağını bildirir. Bu rüyayı gören kişinin bereket kapılarının ardına kadar açılacağı ve Allah ın kendisine sayısız dünya nimeti vereceği anlamına gelir.

Rüyada Sarı Elma Yemek;Yukarıda belirttiğimiz gibi elmanın çeşitli renkleri ve tatları olduğu için rüya tabirinin doğru olması için elmanın tadının ve renginin belirtilmesi gerekir. Rüyada sarı elma yemek iyi bir duruma işaret etmez, Rüya sahibinin sıkıntılı bir zaman geçireceğini iş yerinde ve evde çeşitli sıkıntılar yaşayacağını ve bulunduğu ortamı terk etmek isteyeceğine ve bunalıma gireceğine işarettir.

Rüyada Kurtlu Elma Yemek, rüya sahibinin çevresinde ona karşı dürüst olmayan ve iki yüzlü kişilerin olduğunu gösterir. Bu kişiler art niyetli ve kötü düşünceli kimselerdir. Bu nedenler rüyasında kurtlu elma yediğini gören kişinin çevresinde ki insanlara dikkat etmesi gerekir.

Rüyada Kırmızı Elma Yemek, Rüyada kırmızı elma yemek iyiye işarettir. Kırmızı elma yiyen kişinin işlerinin açılacağı ve hedeflediği şeyleri başaracağı düşünülür. Kırmızı elma yiyen kişinin başarıya ve mutluluğa giden yolda emin adımlarla ilerleyeceğine alamet eder. 

Rüyada Yeşil Elma Yemek, her konuda kendini iyi hissetmenin kişi için çok önemli olan sorumlulukların yerine getirilmesi, aksilikleri ve ters durumları geride bırakmaya delalet eder. Yeşil elma yiyen kişinin evinde sık sık misafir ağırlayacağına, çevresinin çok genişleyeceğine, saygıdeğer dürüst ve iyi insanlarla tanışacağına alamet eder. Evli kişilerin huzurlu bir evlilik geçireceğine rüya gören kişinin kendi ihtiyaçları ve eğlenceleri için para ayırabileceğine işaret eder. Maddi konular da rahatlık sağlayacağı ve kişinin hayatında istediği şeylere ulaşabileceğine delalet eder.

Rüyada Elma YemekRüyada Çürük Elma Yediğini Görmek, Rüyada çürük olan bir elmayı yemek genellikle iyiye yorulmaz çevrende bulunan bir insandan, bu insan ortağın veya yakın bir iş arkadaşın olabilir. Bu insandan kötü bir davranış göreceğine art niyetli insanlarla tanışacağına Yüklü miktarda bir parayı kaybedeceğine işarettir. Aynı zamanda çürük elma yemek iş konusunda sorunlar yaşayacağına ticaretle uğraşan bir kişi ise işlerinde ki bozulmalardan dolayı moral bozukluğu yaşayacağına işarettir.

Rüyada Elma Bulup Yemek, Kişinin rüyasında sokakta elma bulup yemesi, beklemediği bir yerden para geleceğine, miras kalacağına, kötü şansının düzeleceğine, kısmetinin açılacağına, bu rüyayı gören kişinin rızkının artacağına herhangi bir sağlık sorunu varsa düzeleceğine ve kişinin rahata kavuşacağını bildirir. 

Rüyada Ekşi Elma Yemek, Rüyada ekşi elma yiyen bir kişinin huzurunun kaçacağı, sağlıkla ilgili sorunlar yaşayacağına, bir kaç sorunun arka arkaya gelmesi nedeniyle psikolojik bunalımlar yaşayacağına ve bu nedenle kendini kötü hissedeceğine işarettir. Ayrıca rüyada ekşi elma yemek maddi problemlerin yaşanacağına da işarettir.

]]>
Elma Sirkesi Gargara https://www.elma.gen.tr/elma-sirkesi-gargara.html Sun, 04 Nov 2018 18:45:45 +0000 Elma Sirkesi Gargara; neredeyse bir mucize olan sirke, mükemmel bir temizlik aracı ve de ilaç olarak kullanılabilir. Özellikle elma sirkesi, evlerde birçok alanda kullanılabilmektedir.  Temizlik alanlarında Elma Sirkesi Gargara; neredeyse bir mucize olan sirke, mükemmel bir temizlik aracı ve de ilaç olarak kullanılabilir. Özellikle elma sirkesi, evlerde birçok alanda kullanılabilmektedir.  Temizlik alanlarında; mutfağın havasını temizleyen, yumurtayı daha iyi haşlanmaya yarayan, sebze ve meyvelerin daha güzel yıkanmasını sağlayan, eldeki kokuları çıkaran, su ısıtıcılarını temizlemeye yarayan, kahve lekelerini çıkarma da birebir olan, porselen, kristal eşyaları temizleyen, bulaşık makinası temizliğinde önemli yeri olan, buzdolabını temizleyen, mobilyalardaki su lekesini çıkaran, mum lekelerini yok eden, halılardaki inatçı lekeleri ortadan kaldıran, kokan tuvaletleri temizlemede çok işe yarayan, fiyat etiketlerini ve yapıştırıcıları çıkarmak için kullanılan, çıkmayacağı bilinen tükenmez kalem lekelerini silen, gümüşleri parlatan, küf lekesini yok eden, duman kokusunu gideren, bilgisayar temizliğinde dahi kullanılabilen elma sirkesi, harika ve doğal bir temizlik aracıdır. 

Elma sirkesinin sağlığa faydaları,
 • Elma sirkesi ile gargara, dişteki lekelerin temizlenmesine yardımcı olur, 
 • Diş etlerini ve diplerini düzelten elma sirkesi ile gargara, mikroplardan arındırır,
 • Mide hararetini gidericidir,
 • Ateş düşürücü özelliği vardır,
 • Safrayı keser, safra rahatsızlıklarını giderir, 
 • Hazmı kolaylaştırır,
 • Kalp kasları dahil bütün kas yapısını güçlendirir,
 • Hemoroid tedavisi için sirkeli sıcak su banyoları tavsiye edilir,
 • Elma sirkesi varise iyi gelir,
 • Egzama ve yaralara sürüldüğünde iyileşme hızlanır,
 • Şampuandan sonra saçlar elma sirkesiyle durulandığında, parlak ve hacimli olur,
 • Toksin atıcı elma sirkesi, kardiyovasküler sistemi geliştiren ve karaciğeri temizleyen özelliğe sahiptir,
 • Elma sirkesini her yemekten yarım saat önce bir bardak ılık suya 1 tatlı kaşığı ekleyerek tüketildiğinde ergenlik sivilcelerinden kurtulunabilir,
 • Sinameki ile kaynatılacak elma sirkesi saçların dökülmesini engelliler.
Elma Sirkesi GargaraElma Sirkesi Gargara;

Birçok insan tarafından ağız temizliği ve bakımı için kullanılan bir yöntem olan elma sirkesiyle gargara, doğru yapılmadığı takdirde zaman içerisinde diş minelerine zarar verir. Bu sebeple, dişlerin zarar görmemesi açısından elma sirkesini bol suyla karıştırmak gerekir. Sirkenin içerisindeki asit miktarının fazla olması nedeniyle yoğun bir şekilde dişlere temas ederse, diş minesini zayıflatır ve zamanla ağrılara sebep olur. Doğru bir şekilde yapılacak elma sirkesi ile gargara ,kötü nefes kokusu ve diş eti iltihabı ile mücadelede çok önemli ve doğal bir yöntemdir. Diş etlerine yerleşik olan bakterileri öldürür. Dişlerdeki sarı lekeleri temizleyen ve dişlerin beyaz olmasını sağlayan elma sirkesi gargara şöyle hazırlanır; Dolu olan büyük boy su bardağına, bir çay kaşığı sirke eklenip karıştırılır ve ağız çalkalanır. Bu elma sirkesi  gargara işlemi 10 saniye yapılır ve 5 kez tekrarlanır. Elma sirkesi  gargara yapılırken tadı kötü gelirse, tatlandırma amaçlı 1 - 2 damla doğal nane yağı eklenebilir. Elma sirkesi ile gargarayı, her gün bir kere yatmadan önce yapmak yeterlidir ve en hijyenik olanı doğal sirke kullanmaktır.
]]>
Elma Sirkesi Kürü https://www.elma.gen.tr/elma-sirkesi-kuru.html Mon, 05 Nov 2018 13:36:28 +0000 Elma Sirkesi Kürü, elma sirkesinin birçok yararı olduğu zayıflama konusunda da oldukça faydalıdır. Asırlar önce kullanılmaya başlanmış elma sirkesi, diğer hastalıklar içinde 3 bin yıldır kullanılmıştır. İçinde bulunan Elma Sirkesi Kürü, elma sirkesinin birçok yararı olduğu zayıflama konusunda da oldukça faydalıdır. Asırlar önce kullanılmaya başlanmış elma sirkesi, diğer hastalıklar içinde 3 bin yıldır kullanılmıştır. İçinde bulunan enzimler, organik maddeler ve bitkisel asitler nedeniyle doğanın neredeyse bütün vitaminlerini içerisinde barındıran büyük bir şifa deposudur. Bir yandan vücuttaki toksinlerin, ödemin vücuttan atımı ile hücrelere daha fazla oksijen gitmesine, damarların açılmasına ve vücuttaki kilo yapan ödemlerin dışarı atılmasına yardımcı olur. Ayrıca elma sirkesi yağları, trigliserid ve kolesterol gibi zararlı maddelerin karaciğere gönderilmesini ve oradan da vücuttan atılmasına neden olur. 

Elma sirkesi kürü yapılışı

2 tatlı kaşığı elma sirkesi ile bir bardak suyun veya papatya çayının içerisine dökün. Eğer isterseniz bu suyun içerisine bal veya sinemaki de koyabilirsiniz. Sinemakinin içerisinde şeker olmamasına dikkat ediniz. Bu karışımı güzelce karıştırın ve karışım hazır hale gelecektir. Elma sirkesi kürü yemeklerden yarım saat önce bir çay bardağı kadar için. Bu kürün yanında egzersizler yaparak bu kürün faydasını daha da fazla arttırabilirsiniz. Ayrıca uygun bir diyet programı ve bolca su içmek de kilo vermeniz için faydalı olacaktır. Eğer mide probleminiz varsa elma sirkesi kürünü yemeklerden sonra içebilirsiniz. 

Elma Sirkesi Kürü
Elma sirkesi kürünün diğer faydaları
 • Bağırsaktaki gaz problemine ve hazımsızlığa iyi gelir. 
 • Bazı salgın hastalıkların tedavisinde mikrop öldürücü olarak kullanılabilir. 
 • Safra hastalıklarına engel olur ve midenin hararetini giderir. 
 • Görmenin keskinleşmesini sağlar. 
 • Kemiklerin mineral ihtiyacını giderir. 
 • Adet ağrılarına ve anormal akıntılara iyi gelir. 
 • Egzama ve diğer cilt hastalıklarına iyi gelir.
 • İdrar yolu enfeksiyonlarına, sindirim ve uyku bozukluklarına iyi gelir.
 • Ayrıca elma sirkesi kürü karaciğer ve böbreklerin toksinlerden arındırılmasını sağlar. 
]]>
Zeytinyağlı Yer Elması https://www.elma.gen.tr/zeytinyagli-yer-elmasi.html Mon, 05 Nov 2018 19:52:50 +0000 Zeytinyağlı Yer Elması pek insanın hiç duymadığı bir yemek çeşididir. Bu yemekte yine sebze yemeği olarak bilindiğinden daha çok Ege ve Akdeniz bölgesindeki insanların bildiği bir yemektir. Lezzet cümbüşü bir yemektir. Yer Zeytinyağlı Yer Elması pek insanın hiç duymadığı bir yemek çeşididir. Bu yemekte yine sebze yemeği olarak bilindiğinden daha çok Ege ve Akdeniz bölgesindeki insanların bildiği bir yemektir. Lezzet cümbüşü bir yemektir. Yer elmasının zeytinyağı ile ne kadar uyumlu olduğunu tattığınız an anlayacaksınız. Zeytinyağlı yer elmasının tadı kereviz ve enginara benzemektedir. 

Zeytinyağlı Yer Elması İçin Gerekli Malzemeler:
 • 9 veya 10 adet yer elması
 • 1 adet orta boy havuç
 • 1 avuç pirinç
 • 1 adet orta boy kuru soğan
 • 2 veya 3 diş sarımsak
 • 1 yemek kaşığı toz şeker
 • 1 tatlı kaşığı tuz
 • 1 çay kaşığı kara biber
 • 1 çay kaşığı domates salçası
 • Maydanoz
 • Yarım limon
Zeytinyağlı Yer Elması Yapılışı:

Derin bir kabın içine su doldurun ve bu suyun içine yarım limonu sıkın. Yer elmalarını güzelce yıkayın ve soyup limonlu suyun içine atın. Aynı şekilde soğan ve havucu da iyice yıkayıp soyup limonlu suyun içine atın. Daha sonra bir adet orta boy soğanı ve iki veya üç diş sarımsağı yemeklik doğrayıp üç veya dört yemek kaşığı zeytin yağı ile tencerede kavurun. Sarımsak ve soğan kavrulurken 1 yemek kaşığı toz şekeri atın ve kavurmaya devam edin. Daha sonra 1 çay kaşığı salça ile birlikte kavurmaya devam edin. Soğanlar cam gibi olana kadar kavurma işlemine devam edin. Kavurma işlemi devam ederken siz yer elmalarını istediğiniz şekilde doğrayın. Ancak halka halka doğramanızı tavsiye ederim. Çünkü görüntü olarak yemek piştiğinde çok güzel gözüküyor. Doğradınız yer elmalarını kavrulan soğan ve sarımsağın içine atın. Zeytinyağlı Yer ElmasıDaha sonra havuçları da istediğiniz şekilde doğrayıp tencereye atın. Bir avuç pirinci nişastasından ayrılana kadar güzelce yıkayın ve tencereye atın. Bu malzemeleri iyice karıştırın. Sebzeler birbiri ile kaynaşsın. Bir çay kaşığı tuzu, bir çay kaşığı kara biberi ve bir çay kaşığı limon suyunu ekleyin. Ve son olarak sebzelerin üzerini geçecek kadar kaynamış su koyun. Piştikten sonra yemeğinize maydanozu ince ince kıyıp koyun. Ayrıca damak zevkine göre dere otu da koyabilirsiniz. Zeytinyağlı Yer Elması sıcakda yiyebilirsiniz soğukda yiyebilirsiniz. Ama yemeden önce bol limon sıkarsanız yemeğiniz daha lezzetli olabilir.  Zeytinyağlı Yer Elması yemeğiniz hazır. Afiyet olsun.
]]>
Elma Sirkesi Cilt Lekeleri https://www.elma.gen.tr/elma-sirkesi-cilt-lekeleri.html Tue, 06 Nov 2018 17:37:05 +0000 Elma sirkesi cilt lekeleri, çok uzun yıllardan beri insanlar tarafından kullanılan elma sirkesi; ahşap fıçılarda ezilen elmaların içerisindeki doğal şekerin fermantasyona uğraması sonucu elde edilmektedir. Mutfaklarımızda sadec Elma sirkesi cilt lekeleri, çok uzun yıllardan beri insanlar tarafından kullanılan elma sirkesi; ahşap fıçılarda ezilen elmaların içerisindeki doğal şekerin fermantasyona uğraması sonucu elde edilmektedir. Mutfaklarımızda sadece salata sosu olmaktan çıkan elma sirkesinin sayısız faydaları vardır. Turşu yapmak, zararlı baterileri yok etmek, temizlikte patlatıcı özelliğinden yararlanmak gibi birçok farklı amaçlarda eski zamanlardan bu yana kullanılmaktadır. Mutfakta elinizin altında sürekli bulunması gereken önemli şeylerden biridir.

İçerisinde potasyum, kalsiyum, fosfor, magnezyum ve bakır gibi zengin mineraller bulunur. Bunların yanı sıra; A, B1, B2, B6, C, E vitaminleri ve pektin de vardır. Bünyesinde gerek mineraller gerekse vitaminler barındıran elma sirkesi, kan şekerini dengeler, kabızlığı giderir, diş etlerini beyazlatır, saçları besler, kilo vermede yardımcı olur, krampları önler, enfeksiyonlardan korur, kolesterolü dengeler ve cilde parlaklık verir. Daha birçok faydası mevcut olan elma sirkesinin cilde olan olumlu etkilerinden bahsedeceğiz.

Elma sirkesi cilt lekeleri üzerindeki etkileri:

Cilt lekeleri; yaşınız ne olursa olsun hepimizin hayatının bir döneminde karşılaştığı problemlerden birisidir. Bu lekeler genellikle; bazen hamilelik döneminde, bazen ergenlik sürecinde, kimi zaman da hormonal bozukluğa bağlı oluşan sivilcelerin geride bıraktığı izlerdir. Asit içerikli meyveler cildin üzerinde soyulma etkisi yaparak lekelerin kaybolup cilt renginin açılmasını sağlamaktadır. Elma sirkesinin içeriğinde yüksek oranda asit bulunması da cilt lekeleri üzerinde olumlu etkiler yaratmaktadır. Ayrıca hücre yenileyici etkisinin olması ölü derinin atılmasını sağlar. Yaşın ilerlemesi ile birlikte ortaya çıkan cilt lekelerinde, güneş ve akne lekeleri gibi birçok cilt sorunlarında rahatlıkla kullanılabilen elma sirkesi mutlaka doğal olmalıdır.

Elma Sirkesi Cilt Lekeleri
Elma Sirkesi Cilt Lekeleri İçin Nasıl kullanılır

Eşit miktarlarda karıştıracağınız su ve elma sirkesi ile sivilce ve güneş lekelerinden kurtulmak mümkündür. Bir pamuk yardımıyla su ile seyrelttiğiniz elma sirkesini cildinize sürebilirsiniz. Hassas ciltler için de 2 günde bir uygulayabileceğiniz bu işleme, lekeler kaybolana kadar düzenli olarak devam etmelisiniz. Güneş ışınlarından etkilenmemek için bu tür uygulamaları mutlaka gece yatmadan önce yapmalısınız. Antiseptik özelliği ile cilt üzerindeki mikropları temizleyen elma sirkesi, aynı zamanda cildinizi yumuşatacaktır.

Cilt lekeleri için diğer yöntem ise elma sirkesi ile yapabileceğiniz buhar yöntemidir. Yarım litre suya 5 yemek kaşığı elma sirkesi ekleyip kaynamaya bırakın. Kaynadıktan sonra ocağın altını kısın ve başınıza bir örtü atıp yüzünüzü dikkatlice bu buharda tutun. Haftada 1-2 kez bu uygulamayı yapabilirsiniz

]]>
Ev Yapımı Elma Sirkesi https://www.elma.gen.tr/ev-yapimi-elma-sirkesi.html Wed, 07 Nov 2018 04:36:34 +0000 Ev Yapımı Elma Sirkesi, Biz hanımların evlerinde en sık kollandığını malzemelerinden biridir elma sirkesidir. En büyük ev yardımcısı olan elma sirkesini hem ev temizliğinde hem de beslenme amaçlı kullanırız. Elma sirkesi ya Ev Yapımı Elma Sirkesi, Biz hanımların evlerinde en sık kollandığını malzemelerinden biridir elma sirkesidir. En büyük ev yardımcısı olan elma sirkesini hem ev temizliğinde hem de beslenme amaçlı kullanırız. Elma sirkesi yapmak için ülkemizde yetişen organik elma bulmak çok kolay olacağı için yapacağımız sirke de dolayısı ile organik sirke olacaktır. Hem elmadan hem de kabuğundan yapabileceğimiz sirkenin yapımı kolay ve basittir.

Elma kabuğundan sirke yapmak için  malzemeleri ve tarifi
 • 2 adet elmanın kabuğu 
 • 3 bardak temiz içme suyu
 • Bir çay kaşığı tuz
 • Bir çay kaşığı şeker 
 • 1 lt cam kavanoz
Yapılışı: Elmaların kabuklarını kalınca soyuyoruz. Kavanoza elma kabuklarını koyup üzerine su, seker ve tuz  eklenerek kapağı kapatılır. Tuzun ve şekerin erimesi için bir müddet çalkalanır. Karanlık bir yerde 10 gün bekletilir.

Dikkat edilmesi gereken şartlar 
 • Sirke yapılıp kapağı kapatıldıktan sonra hava almaması gerekmektedir.
 • Temiz içme suyu olması şarttır.
 • Ara sıra kapağını açıp karıştırıp yeniden sıkı bir şekilde kapatılmalıdır.
Elma Sirkesi  İçin Malzemeler:
 • 2 litre temiz su
 • 8-9 adet elma 
 • 2 yemek kaşığı bal
 • 1 tatlı kaşığı kaya tuzu
 • 2 litrelik kavanoz 
Ev Yapımı Elma SirkesiYapılışı: Elmalar sap ve çekirdeklerinden temizlenir, doğranıp kavanoza yerleştirilir. Üzerine su, tuz ve bal eklenir. Kavanozun ağzına tülbent gerilir. İlk haftada her gün sonraki haftalarda ise haftada bir gün karıştırılır. Sirkemizin ağzına her defasında tülbenti gerelim ki içerisine herhangi yabancı bir madde yada böcek düşmesin. Bu sirkenin oluşumu takriben 2 ay kadar sürer. Üzerinde ufak sineklenmeler oluşabilir. Sirkeniz oluşumunu tamamlarken içinde mantar küfü  oluşabilir. Bu da normaldir. Bu küfle bir sonraki sirkemizi mayalayabiliriz. Sirkemiz ne kadar beklerse kalitesi o derece artar. 
]]>
Elma Kabuklarından Sirke Yapımı https://www.elma.gen.tr/elma-kabuklarindan-sirke-yapimi.html Wed, 07 Nov 2018 06:32:47 +0000 Elma kabuklarından sirke yapımı özellikle evde sıklıkla elma tüketen ve elma sirkesini kullanan kişiler için oldukça faydalı bir tarif olarak karşımıza çıkmaktadır. Eskiden insanların yiyeceklerin hiçbir bölümünü atmadı Elma kabuklarından sirke yapımı özellikle evde sıklıkla elma tüketen ve elma sirkesini kullanan kişiler için oldukça faydalı bir tarif olarak karşımıza çıkmaktadır. Eskiden insanların yiyeceklerin hiçbir bölümünü atmadıkları düşünüldüğü zaman evde sirke yapımının da oldukça tercih edilen bir tarif olduğunu görebiliriz. Evde hem temizlik amacıyla hem de beslenme amacıyla kullanılabilen ürünler arasında yer alan elma sirkesi, evde yapıldığında organik olacağından daha faydalı olacağını görebilmek de mümkündür.

Pek çok tarife baktığınız zaman elmanın sadece kabuğundan değil tamamından sirke yapıldığını görebilmek mümkündür. Sapı ve çekirdekleri ayıklandıktan sonra elmalar doğranarak da sirke yapımında kullanılabiliyor. Ancak sadece kabukları kullanıldığı zaman daha lezzetli olacağını görebilirsiniz. Bu yüzden elma kabuğu ile hazırlanan sirke tarifini mutlaka denemelisiniz.

Elma Kabuklarından Sirke Yapımı Malzemeleri
 • 1 litrelik cam kavanoz
 • 750 mililitre su
 • 1 çay kaşığı şeker
 • 1 çay kaşığı tuz
 • 1 çorba kaşığı hazır elma sirkesi (maya olarak kullanılacak)
 • 2 tane elmanın kabukları
Elma Kabuklarından Sirke Yapımı

Elma sirkesi hazırlamak için ilk olarak elmalar güzelce yıkanır ve kabukları soyularak kavanozun içerisine alınır. Daha sonra şeker, tuz, elma sirkesi ve su eklenerek kavanozun kapağı iyice kapatılır ve şekerle tuz iyice eriyene kadar çalkalanır. Daha sonra bu karışım 10 gün boyunca hiç ışık almayan bir yerde saklanır.

Elma Kabuklarından Sirke Yapımı
Elma Kabuklarından Sirke Yapımı Püf Noktaları
 • İlk olarak elmalarınızı iyice yıkadığınızdan emin olmanız gerekmektedir. İyice yıkamadığınız elmaların kabuklarında ilaç ve toprak tortuları kalacaktır ve bu da sizi kesinlikle kullanım sırasında rahatsız edecektir.
 • Sirke için kullanacağınız suyu klorsuz sudan kullanmalısınız. Yani temiz içme suyu kullanmalı, musluk suyundan uzak durmalısınız.
 • Kavanozunuzun kapaklı olması ve kavanozun hiç hava almayacak şekilde kapatılmasına dikkat etmelisiniz.
 • Kapattığınız kavanozu kuytu ve karanlık bir yerde saklamaya özen göstermelisiniz. Özellikle güneş görmemesine dikkat edin.
 • Ara sıra kavanozunuzu karıştırıp kapağını açarak kontrol edebilirsiniz.
]]>
Elma Bahçesi https://www.elma.gen.tr/elma-bahcesi.html Wed, 07 Nov 2018 20:32:50 +0000 Elma bahçesi. Elma yetiştiriciliği ülkemizde çok uzun yıllara dayanan ılıman iklim meyvelerinden biridir ve ülkemiz elma yetiştiriciliği bakımından dünyada ilk sıralarda yer almaktadır. Elma ağacı ılıman ve soğuk iklim bit Elma bahçesi. Elma yetiştiriciliği ülkemizde çok uzun yıllara dayanan ılıman iklim meyvelerinden biridir ve ülkemiz elma yetiştiriciliği bakımından dünyada ilk sıralarda yer almaktadır. Elma ağacı ılıman ve soğuk iklim bitkisidir ve Akdeniz bölgesinde özellikle deniz seviyesinden 800 metre ve üzeri yerlerde yetişir. Yüksek ışık seviyesi elmada oldukça iyi renk oluşumu sağlarken, çok yüksek yaz sıcaklarından pek hoşlanmasa da, hava sıcaklığının çok düşük olduğu kış aylarına dayanıklı bir meyvedir. Elma ağacı kış dinlenmesine ihtiyaç duyan bir meyve olup, kış soğuklanma süresi diğer meyve türlerine göre daha uzundur. 

Elma bahçesinin toprak özellikleri ,

Elma bahçesi için en uygun olan toprak çeşitleri humuslu, kumlu ve biraz kireçli yerler olup, humuslu geçirgen topraklar en uygun olanlarıdır. Aşırı kireçli topraklar elma ağaçlarının demir almasını engellemesinden dolayı sarılık görülebilir. Elma ağaçlarının toprak derinliği 2 metre veya daha üzeri olmalıdır, alt toprak yapısı da kök gelişimine uygun olması ve dip torak suyuna kolay erişebilmesi gerekir. Elma fidanı dikilme zamanı için en uygun dönemlerden birisi, sonbaharda yaprak dökümü zamanı ve ağaçlara su yürüme dönemi olan ilkbahar ayları olmakla birlikte, kışları çok sert geçen bölgeler için ise en uygun zaman ilkbahar aylarıdır. Elma fidanı dikimine başlamadan önce, elma fidanının köklerinde yaralı kökler makasla kesilerek temizlenmelidir. Elma fidanı dikimi don tehlikesi tamamen ortadan kalktığı zamanlarda dikilmesi ve elma fidanının dalsız olmasına dikkat edilmesi gerekir. Elma fidanı dikilirken topraktan 90 - 95 santimetre olacak şekilde kesilmeli, eğer dalları varsa bunlarda budanmalıdır. 

Elma Bahçesi
Elma bahçesi fidan dikimi,

Elma bahçesi yapılacak arazi öncelikle derin sürüm yapılmalı toprağın havalandırılması sağlanmalıdır. Burada en önemli konulardan birisi de toprak tesviyesi iyi yapılmasıdır, elma yetiştiriciliği yapılacak arazi meyilli ise teraslama yapılmalı, taban suyunun çok yüksek olduğu yerlerde drenaj yapılmalı, fidan dikimine başlamadan toprak analizleri yapılmalıdır. Elma fidanı dikimine başlamadan önce dikkat edilmesi gerekenlerden birisi de, yanmış çiftlik gübresi veya dap, potasyum sülfat gibi gübreler verilebilir, bu gübreler toprak analizi yapıldıktan sonra toprağın ihtiyacı doğrultusunda verilmelidir. Elma bahçesi yapacağımız arazide ilk yapılması gereken fidan dikim yerlerinin belirlenmesidir. Ağaçlar arasında verilecek mesafe, fidan çeşidine, iklim özelliklerine, ve toprak özelliklerine göre değişiklik gösterir, kurak ve sulama gerektiren bölgelerde nemi muhafaza etmesi amacı ile sık dikim yapılırken, nemli ve sulak bölgelerde havalanmayı sağlamak amacı ile seyrek dikim yapılmalıdır.
]]>
Elma Kayısı Maskesi https://www.elma.gen.tr/elma-kayisi-maskesi.html Thu, 08 Nov 2018 01:00:41 +0000 Elma kayısı maskesi; Bir çoğumuz yüzümüzdeki kırışıklıklardan ve lekelerden şikayet ederiz. Eminim ki bir çoğumuzda bu durumlar yüzünden gitmediği cilt doktoru veya güzellik uzmanı kalmamıştır. Ayrıca denemediğimiz ki Elma kayısı maskesi; Bir çoğumuz yüzümüzdeki kırışıklıklardan ve lekelerden şikayet ederiz. Eminim ki bir çoğumuzda bu durumlar yüzünden gitmediği cilt doktoru veya güzellik uzmanı kalmamıştır. Ayrıca denemediğimiz kimyasal ilaçlar ve kozmetik ürünleri de. Fakat bunların dışında çok basit bir yöntem bulunmaktadır. Elma kayısı maskesi ile hem uygun fiyata hemde %100 doğal bir şekilde şikayetlerimiz den kurtulabiliriz. Elma kayısı maskesi oldukça pratik ve faydalı bir maskedir. Bu maske sayesinde cildinizde bulunan siyak noktalardan, güneş lekelerinden, sivilce lekelerinden kurtula bilirsiniz. Ayrıca elma kayısı maskesi maskesi cilde parlaklık verir, cildin nem oranını dengeler, cildin yenilemesini sağlar ve kırışıklıkları engeller.  Bu kadar faydaları olan ve %100 doğal olan bu maske denemeye değer öyle değil mi Üstelik elimizdeki güneş lekeleri için bir dünya para verip aldığımız fakat pek bir faydasını göremediğimiz kremlerin yerine de kullanabiliriz. Şimdi yapmamız gereken tek şey yazımızı dikkatli okumak ve her ayrıntıya özen göstererek elma kayısı maskesi hazırlayıp uygulamaktır. 

Elma kayısı maskesi için neler gerekli;
 • 2 Adet taze ve kırmızı elma,
 • 6-8 sekiz adet olgun fakat ezik olmayan taze kayısı,
 • 1 çay bardağı su,
Elma kayısı maskesi nasıl hazırlanır; 

Öncelikle elmayı iyice yıkayıp kırmızı kabuklarını ince bir şekilde soyuyoruz. Ardından küçük bir tencerenin içerisine su ile birlikte koyup kabuklar yumuşayıncaya kadar kaynatıyoruz. Daha sonra bir adet elmanın 4 de 2 sini kaynayan elma kabuklarına ekliyoruz. Ardından kayısıların dış zar kısmını soyup varsa damarlarını çıkartıyoruz. Eğer kayısı fazla olgun ise içinin mukoza kısmını ayırıp kaynayan maskenin içerisine ilave ediyoruz. Bütün malzemelerle birlikte yaklaşık 5 dakika daha kaynatıp ocaktan indiriyoruz. Ardından blender ile iyice püre haline getirdiğimiz elma kayısı maskesini soğuması için bir kenara alıyoruz. Elma kayısı maskesi  soğuduktan sonra kullanıma hazırdır. 

Elma Kayısı Maskesi
Elma kayısı maskesinin kullanım şekli; 

Hazırlamış olduğumuz maske soğuduktan sonra 2 tatlı kaşığı kadarını bir defada cildimize kullanıyoruz. Maskeyi eki parmağımızı kullanarak yüzümüze hafif masaj yaparak uyguluyoruz. Yüzümüzde alnımız, burnumuzun üzeri ve göz çevremizde dahil uygulayabiliriz. Maska cildimizde yaklaşık 30 ile 45 dakika arası beklettikten sonra hafif dokunuşlarla ve soğuk su ile yıkıyoruz. Bunların yanı sıra hazırlamış olduğumuz elma kayısı maskesini buzluk kalıplarına doldurarak dondurabiliriz. Daha sonra haftada bir veya iki kez birer kalıp alıp cildimize peeling şeklinde uygulayarak kullanabiliriz. Maske cildimizde kuruduğunda bol su ile yıkaya biliriz. Elma kayısı maskesi uygulamada dikkat etmemiz gereken hususlardan biri maskeyi haftada iki defa uygulamaktır. Aksi taktirde hassas bir cilde sahip olan kişilerde tahrişe neden olabilir. Cildinizin yapısına göre bu sayıyı 3 veya 4 de çıkarabilirsiniz. 
]]>
Acı Elma Yağı https://www.elma.gen.tr/aci-elma-yagi.html Thu, 08 Nov 2018 05:59:34 +0000 Acı elma yağı, aynı zamanda günümüzde insanlar tarafından çok sık kullanılan ada çayı yağıdır. Acı elma çayı, ada çayının güçlü kokusuyla zenginleşmiş bir bitki yağıdır. Günümüzde birçok aktarda çok kolay bir Acı elma yağı, aynı zamanda günümüzde insanlar tarafından çok sık kullanılan ada çayı yağıdır. Acı elma çayı, ada çayının güçlü kokusuyla zenginleşmiş bir bitki yağıdır. Günümüzde birçok aktarda çok kolay bir şekilde bulabileceğiniz bu yağı, faydaları nedeniyle kullanabilirsiniz. Acı elma yağının en şifalı türlerine dünya üzerinde Avrupa ve Amerika bölgelerinde ulaşabilirsiniz. Bu bölgelerde yetişen ada çayları, çok daha doğal ve çok daha iyi bir şekilde yetiştiği için acı elma çayının faydaları da bir o kadar güzel olur. 

Acı elma yağı, birçok zaman insanlar tarafından sadece kış aylarında kullanıldığı düşünülmektedir. Aslında bu yağ, yılın her mevsiminde kullanılabilir. Doğru şekillerde kullanıldığında insanlarda birçok faydaya neden olan acı elma yağı, yanlış kullanımlarda da bir o kadar zarar vermektedir. Verdiği zararlar tamamen yan etkiler olarak ortaya çıkan bu çay, doğru şekillerde kullanıldığında birçok zaman tıbbi olarak ilaçların gösteremediği etkileri bile gösterebilmektedir. Acı elma yağı, son derece uçucu bir yağdır. Bu nedenle insanlarda meydana getirmiş olduğu faydaları en az iki katı kadar daha fazladır. Uçucu yağların insan vücudundaki faydaları, hem daha hızlı görülürken hem de daha etkili bir şekilde ortaya çıkmaktadır. Sağlığımızı daha iyi yönetmek için bize yardımcı olacak doğal şifalı bitkilerden biri olan acı elma yağı, son derece önemli bir bitki türüdür. Bu bitkiden elde edilen yağ, şifalı bitki yağları arasında en baş sıralarda yer almaktadır. Bu durum net bir şekilde araştırma sonucu elde edilmiştir. 

Acı elma yağı faydaları:

Cilt bakımı: Acı elma yağının en büyük faydası, insan vücudunda cilde bakım etkisidir. Cilt üzerinde kullanılan bu yağ, direk olarak insanlarda antiseptik bir özellik göstermektedir. Bu şekilde kullanıldığında insanlarda mantar, kaşıntı, pullanma gibi birçok problem üzerinde olumlu etkiler yapmaktadır. Hassas ciltlerde olumsuz etkilere neden olmaması için Hindistan cevizi yağı gibi taşıyıcı yağlarla birlikte karıştırılarak kullanılmalıdır. 

Zihni canlandırma: Acı elma yağı, insanlarda güçlü ve baharatlı bir aromasıyla insanlarda zihni açmaktadır. Zihinsel olarak meydana gelen yorgunluğun ortadan kalkmasını sağlayan bu yağ, aynı zamanda insanlarda verimliliği arttırmak ve enerji toplamaya etkisiyle olumlu etkiler gösterecektir. Bunun için doğru kullanım koşullarıyla bu yağı kullanmalısınız. 

Ağız ve diş sağlığı: Düzenli bir şekilde ağız ve dişler için kullanılan acı elma çayı, insanlarda ciddi olarak faydalar göstermektedir. Özellikle diş etlerinde meydana gelen iltihaplanmalar üzerinde çok ciddi faydalara neden olmaktadır. 

Sindirim: İnsanlarda meydana gelen gaz problemlerinde, şişkinlik problemlerinde ve mide yanması gibi problemlerde acı elma yağı son derece fayda gösterecektir. 

Acı Elma Yağı
Bunların yanı sıra insanlarda mükemmel bir rahatlatıcı etki, menopoz belirtilerine karşı olumlu etkiler, adet sancılarında azaltıcı etkiler, bebeklerde gaz problemlerine olumlu etkiler ve alzheimer hastalığında önemli faydalar sağlamaktadır. 

Acı elma çayının kullanılmaması gereken durumlar:
 • Acı elma çayı, hiçbir zaman tansiyon hastası olan insanlarda kullanılmamalıdır. Bu insanlarda tansiyonun yükselmesine ve düşmesine neden olarak son derece büyük sorunların oluşmasına neden olur.
 • Epilepsi rahatsızlığı olan insanlarda da bu yağ kesinlikle önerilmemektedir. Bu yağ epilepsi rahatsızlığında son derece hastalığı kötü etkiler. 
 • Şeker hastalığı olan insanlarda acı elma çayı kullanımı, direk olarak kan şekerinin düşmesine neden olacağı için kesinlikle bu hastalarda kullanılmamalıdır. 
 • Son olarak belirtmek isterim ki bu yağ elden geldikçe tek başına kullanılmamalıdır. Çünkü]]> Elma Zayıflatırmı https://www.elma.gen.tr/elma-zayiflatirmi.html Thu, 08 Nov 2018 21:11:21 +0000 Elma zayıflatırmı, günümüzde bir çok kişinin zayıflama uğruna yapmadığı hiç bir şey kalmamıştır. Bilindiği gibi bayanlarda oldukça hassas bir konu olan zayıflama günümüzde özellikle bir çok bayanın psikolojisini bozm Elma zayıflatırmı, günümüzde bir çok kişinin zayıflama uğruna yapmadığı hiç bir şey kalmamıştır. Bilindiği gibi bayanlarda oldukça hassas bir konu olan zayıflama günümüzde özellikle bir çok bayanın psikolojisini bozmuştur. Özellikle herkes birbirine yanlış bilgiler vererek hal daha kötüye gidiyor. Zayıflama uğruna yapılan ve zayıflayan çok kişi vardır. Fakat bu insanlar son derece yanlış beslenme koşulları yaratırken vücuttan giden yağ değil kastır aslında bir çok kişi bunu anlamamakta ısrarcı davranır. Elma zayıflatırmı bilinçli tüketilirse evet zayıflamaya yardımcı oluyor. Zayıflamanın bir kuralı vardır aslında bu kural kişi veya kişiler tarafından yanlış diyetler, ardından aç kalmalar kişileri aslen çok etkilemektedir. Bir çok insan zayıflama kararı vererek yapacağı en doğru şey diyetisyen desteği alarak yapılan mantıklı ve ölçülü karardır. Ancak bu durum karşısında kişiler son derece sabırlı olmalıdır.

  Yapılan onca emeğin karşılığı var iken bu diyetin karşılığı ise kesinlikle olumlu olacaktır. Diyetisyenlerin uyguladığı listeler arasında elma mutlaka öğün aralarında yer almaktadır. Elma zayıflatırmı evet zayıflatır fakat bu yanlış anlaşılmamalı zayıflatan her meyve ve sebze günlük olarak sabahtan akşama kadar yenilmemelidir.

  Elma zayıflatırmı ve kaç kaloridir: 

  Elma lif bakımından bol olarak ayrıca bağırsakların çalışmasına yardımcı olan bir meyve türüdür. 1 Adet elma kişiyi gün boyu tok tutma özelliğine sahiptir. Elma zayıflatırmı sabah aç karnına yediğinizde ve ayrıca sabah kahvaltınızı yapacağınızda az yemenize neden olur. Yapılan diyetlerde kişiler kafasına göre uygulamış ise elmayı günde 3 veya 4 adet hatta bazen abartarak 5 adet yiyenler vardır. Bu son derece yanlış uygulanan bir beslenme şeklidir. Elmada bulunan C vitamini size başka bir C vitamini almanıza gerek olmadığını ve günlük C vitaminini karşıladığı miktar vücudunuza göre yeterlidir. Elmada bulunan kalori miktarı oldukça düşüktür. Yaklaşık bir elmada bulunan kalori ise 70 ve ya 80 kaloridir. Günlük hayatınızda elmanın mutlaka yeri olmalıdır. Ayrıca elma kalp dostudur, bunun yanı sıra diyabet, kalp, damar hastalıkları, ve ayrıca kronik hastalıkların iyileşmesinde yardımcı olur. Aile bireyleri mutlaka çocuklarınıza elmayı sevdirin. Elma zayıflatırmı sabah aç karnına yenen elma bağırsakları faliyete geçirir ayrıca aç karnına yenilince aradan bir süre sonra kahvaltı yapılmalıdır.

  Elma Zayıflatırmı
  Elma zayıflatırmı ve aç karnına ne kadar tüketilmeli: 

  Elma sabahları aç karnına 1 adet yenmeli daha fazlası tüketilmemelidir. Aç karnına 1 adet tüketilir ise kişilerde zayıflama görülür. Fakat yenilen elmanın arası zaman geçerek kahvaltı mutlak yapılmalı. Bir çok kişi bunu abartarak elma zayıflatır diyerek gün boyu elma yenmemelidir. Elma tüketen kişilerin cilt problemi olmaz. Ayrıca elma tüketen kişiler genel olarak çok hastalanmaz. Çünkü elmanın vücudu koruma etkisi olmaktadır. Elma her bakımdan oldukça zengindir. Elmada bulunan vitamin, protein, ve bol lif olması kişilerin bir çok hastalıktan korumaya yeteri kadar yardımcı olacaktır. Sağlıklı zayıflama ise diyetisyenlerin yardımı ile olmalıdır. En doğru karar diyetisyen ve hastası birlikte almalıdır. Kişiler doktor desteği alarak zayıflar ise kişi kendine olan güveni artar ve ayrıca psikoloji sorunlar yaşamaz. Zayıflama uğruna hasta olan bir çok kişi vardır. Bunun önüne geçilmeli ve bilinçli diyetlerle zayıflamalı.
  ]]>
  Bebeklere Elma Suyunun Faydaları https://www.elma.gen.tr/bebeklere-elma-suyunun-faydalari.html Fri, 09 Nov 2018 05:01:05 +0000 Bebeklerde elma suyunun faydaları, bebeklerde gelişim son derece önemlidir. Her anne adayı bebeğini en iyi şartlarda beslenmesini ister. Yeni doğan bebeğin öncelikle anne sütü alması çok önemli bir detaydır. Bebeklerde ek gıday Bebeklerde elma suyunun faydaları, bebeklerde gelişim son derece önemlidir. Her anne adayı bebeğini en iyi şartlarda beslenmesini ister. Yeni doğan bebeğin öncelikle anne sütü alması çok önemli bir detaydır. Bebeklerde ek gıdaya geçiş zamanı ise bazı bebeklerde 4 ayda başlar bazı bebeklerde 6 ayda başlar. Bütün anne adayları bebeklerinin ek gıdaya geçiş dönemlerinde telaşa kapılır. Aslında bebeğin minik olan vücudu yeme duygusu gelişmediği için her anne panik yapar. Bu durum aslında oldukça normal bir durumdur. Fakat bebeklerde ek gıdaya başlamak öncelikle çorba ve meyve suları ile başlar. Bu gıdalar ise bebeğinize çay kaşığı yardımı ile 1 kaç kaşık verilmelidir. Her geçen günler ise bebeğin gelişimine bakarak gıdalar yavaşça az miktarda artırılmalıdır. Bebeklerde elma suyunun faydaları oldukça fazladır anne adayları günde 1 kez elma suyu bebeğine vermelidir. Bebeğinize vereceğiniz ek gıdaların başında çorba ve meyve olarak elma suyu verebilirsiniz.

  Bebeğinizin elma suyunu, seveceğinden emin olabilirsiniz. Çünkü hiç bir bebek ise şekerli ve sıvı gıdayı geri çevirmez ve 2. kaşığı isteyeceğinden emin olabilirsiniz. Bebeğinizin metabolizmasını çalıştırarak rahatlamasını sağlayan elma suyu çok faydalı olarak bilinen meyvelerin başında gelmektedir. Bebeklerde elma suyunun  faydalarını büyüyünce anlatmalı ve sağlıklı kalması için tüketmesi gerektiğini bildikçe farklı tatları denemek isteyecektir. Anne ile bebeğin arasında oluşan bu bağ oldukça etkileyicidir. Sağlıklı beslenme uygun olarak bebeğinize sunacağınız en etkili ve en sağlıklı yollar ise sebze ve meyveden geçer. Bunu zamanla bebeğiniz ve siz değişik tatları deneyerek en çok yemek istediğine ortak olacağını bilmelisiniz.
  Bebeklere Elma Suyunun Faydaları 
  Bebeklerde elma suyu ne zaman verilmelidir Ek gıdaya geçiş dönemleri çok önemlidir. Bebeğe az miktar yedirilmelidir. Bebeğinize en uygun yedirme şekli elmayı hem suyu bol olur içi de püre olarak verilir. Böylelikle elmanın hiç bir yeri ziyan olmaz. Anne adayı ise bebeğine elmayı bir tabağa ezerek veya bir çatal veya kaşık yardımı ile bebeğine yedirebilir. Bebeklerde elma suyu faydasını eminim alacaktır. Bebeğiniz elma suyunu sevmesi ve aldığı besinler olarak bebeğinize sağlık verecektir.
  ]]>
  Cilde Elma Sirkesi https://www.elma.gen.tr/cilde-elma-sirkesi.html Fri, 09 Nov 2018 22:07:25 +0000 Cilde Elma Sirkesi;  Birçok derde deva elma sirkesi, asırlık ilaçlardan söz edilince listenin başında ismi geçer. Ezelden beri kullandığımız elma sirkesinin ilk bilinen kullanımını Antik yunanda hekim hipokrat yapmıştı Cilde Elma Sirkesi;  Birçok derde deva elma sirkesi, asırlık ilaçlardan söz edilince listenin başında ismi geçer. Ezelden beri kullandığımız elma sirkesinin ilk bilinen kullanımını Antik yunanda hekim hipokrat yapmıştır. Ahşap fıçılarda ezilerek organik elmalardan fermantasyon yoluyla geleneksel elma sirkeleri yapılmaktadır. Oluşturulan doğal elma sirkesi sodyum, bakır, demir, kükürt, magnezyum, potasyum, kalsiyum, fosfor, silikon gibi iz elementler ve çeşitli mineraller açısından çok zengindir.

  Cilde Elma Sirkesi 

  Cilt için kullanılan ilaçlar arasında vazgeçilemeyen bir ürün olan elma sirkesi çok popüler bir ilaç olmakla beraber geniş bir yelpazede de isminden söz ettirmektedir. Özellikle akne, siğil, selülit, kepek. güneş yanıkları, yaşlılık lekeleri ve böcek ısırıkları gibi durumlarda elma sirkesinin bir çok faydasından yararlanılabilir. Şimdi bunları başlıklar altında inceleyelim.

  Sivilceler İçin Elma Sirkesi; 

  Asidik olan insan cildi alkali olduğunda akneye benzer çeşitli sorunlara açık hale gelir. Asidik özellik taşıyan elma sirkesi cildin pH dengesini korumaya elverişlidir. Antiseptik olmasının verdiği kazanç ayrı bir tipik özelliğidir. Bu da bakteri gibi patojenleri ciltten uzak tutmaya yarar. Yüzünüzü sivilcelerden arındırmak için bir şişe organik elma sirkesini distile su ile sulandırın. Bir pamuk ile cildinize bu karışımı sürün. Yaklaşık 10 dakika kadar bu şekilde kaldıktan sonra durulayın. Bu şekilde en az bir ay boyunca yapılan uygulamayı tekrarlamanız iyi bir sonuç elde etmenizi sağlayacaktır.

  Kuru veya Yağlı Cilde elma sirkesi

  Elma Sirkesi cildin pH ını dengeleyen bir üründür. Cildi ne çok kuru ne de çok yağlı tutar. İki ölçü su ile organik elma sirkesi karıştırılarak tonik elde edebilirsiniz. Eğer cildinizin hassas olduğunu düşünüyorsanız bu karışımı bir ölçü sirke 3 ölçü su olarak da sağlayabilirsiniz. Yüzünüzü duruladıktan sonra elde ettiğiniz çözeltiyi cildinize sürün. Elde edilen çözeltinin fazlasını saçlarınız içinde kullanabilirsiniz. Daha parlak saçlar için mükemmel bir sonuç elde edebilirsiniz.

  Yaşlılık Lekeleri oluşan Cilde Elma Sirkesi

  İki kaşık portakal suyuna eklediğiniz yarım kaşık organik elma sirkesi eklendikten sonra elde edilen karışımı lekelere sürün ve yarım saat kadar bekledikten sonra durulayın. Bir başka yöntem; soğan suyu ve elma sirkesi temin ederek eşit miktarda bir karışım oluşturun ve yaşlılık lekeleri olarak tarif edilen lekelerin üzerine sürün. Yaklaşık yarım saat kadar bekledikten sonra cildinizi durulayın. Farklı bir yöntemde eşit olarak damıtılmış su ile elma sirkesinin seyreltme işlemidir. ve bu seyreltmeye bir miktar bal ilave edin. Lekeler için kullanacağınız bu kür lekeleri azaltmak içinde kullanılır. Bu karışımları kullanmaya bir ay boyunca devam etmeli ve günde en az bir kez uygulanmalıdır. Bunların yanında güneşin çok yoğun olduğu saatlerde güneşe maruz kalmamaya da gayret etmek ve güneş kremi kullanmak gerekir. 

  Güneş Yanıkları olan Cilde Elma Sirkesi

  Organik yollarla elde edilen elma sirkesi güneş yanıkları için bulunmaz bir nimettir. Temiz bir beze eşit miktarlarda alınmış elma sirkesi ve suyu katarak  seyreltilmiş sirkeye batırın. Güneş yanığı olan cilde bu bezi sarın. Yanık hissinin ortadan kaldıracak ve bir rahatlama yaşatacaktır. Bir süre bez üzerinizde kaldıktan sonra cildinizi kurumaya bırakın ve sonra hindistan cevizi yağı ile bölgeyi besleyin. Çok iyi gelecektir. Hindistan cevizi yağı yerine aloe vera yağı da tercih edilebilir. Veya daha kolay uygulanabilir bir yöntem olarak bir küvet içine su ekleyin ve bu suya 2 fincan kadar elma sirkesi ekleyerek içine 20-30 dakika uzanın ve nemlendirici sürün. Kendinizi ağrı ve sızılardan arınmış hissedeceksiniz.

  Cilde Elma Sirkesi

  Selülitler için cilde elma sirkesi

  3 ölçek elma sirkesi il]]> Yeşil Elma Diyeti https://www.elma.gen.tr/yesil-elma-diyeti.html Sat, 10 Nov 2018 08:01:48 +0000 Yeşil elma diyeti, bilindiği gibi insanlar meyve kültürü sahibidirler. Meyvenin hayatımızda sağlık açısından oldukça önemi fazladır. Yeşil elma lifli olduğu için diyetlerde yer almaktadır ayrıca C vitamini açısınd Yeşil elma diyeti, bilindiği gibi insanlar meyve kültürü sahibidirler. Meyvenin hayatımızda sağlık açısından oldukça önemi fazladır. Yeşil elma lifli olduğu için diyetlerde yer almaktadır ayrıca C vitamini açısından zengin olan yeşil elma diyeti kilo vermede yardımcı olan meyvelerden biridir. Yeşil elma diyeti ile birçok kişinin kilo verdiği bilinmektedir. Diyetisyen uzmanları zayıflamada yeşil elmanın katkısı oldukça fazladır. Yapılan diyetlerde yeşil elma diyeti kısa zamanda etki göstermektedir. Sadece yeşil elmada değil bütün elma çeşitlerinde bol lif bulunduğundan dolayı tercih edilmektedir. Yapılan bir çok diyetlerde ise lifli gıdalara oldukça fazla yer verilmektedir. Bir çok sağlık bakımından her türlü hastalığa faydası olan yeşil elma bir çok kişinin evinde eksik olmaz.


  Bilindiği gibi günlük ve taze yeşil elmaları, günümüzde her an bulmamız mümkündür. Özellikle market ve pazarlarda her renkte ve bol çeşitte bulunması mümkündür. Yeşil elma diyeti yapan kişiler tabii ki sadece elma yiyerek zayıflatmıyor. Tek gıda ile zayıflamak kesinlikle çok yanlıştır böyle bir zayıflama şekli oldukça vücuda zarar verir. Yeşil elma diyeti düzenli ve bilinçli yapılır ise kişi istediği kiloyu elde edebilir.

  Yeşil elma diyeti nasıl yapılır: 

  Yapılan yeşil elma diyetinde sadece elma yenmiyor gün içerisinde kişi bolca suyunu tüketmelidir. Ayrıca kahvaltı ve ara öğünleri yenmelidir. Yapılan diyeti bazı kişiler bir hafta yapıyor, bazıları ise iki hafta bu süreç değişebilir. Diyet yapan kişiler yaş olarak ergenlik döneminde yapmamalıdırlar. Aksi taktirde büyüme gelişimini durdururlar. Unutulmamalı ki yapılan yanlış diyetler bir çok kişide ciddi hasarlar bırakabilir. Yeşil elma diyeti yapanlar dahi diyetisyen uzmanları tarafından onaylanır ise diyeti gerçekleştirmeliler. Kadınların ve genç bayanların ortak sıkıntısı olan kilolar kişinin günlük alması gereken kalori miktarını geçmemelidir. Yapılan en büyük yanlışlardan bir tanesi kalori miktarıdır. Yapılan yeşil elma diyeti 6 günlük bir diyet listesidir. Kişiler isteklerinde özgürlerdir yeşil elma diyeti kişinin tercihine göre 2 haftalık olarak yapılabilir.

  Yeşil Elma Diyeti
  Yeşil elma diyetinde gerekli malzemeler: 
  • 1. gün 1 kg yeşil elma
  • 2. gün 1.5 kg yeşil elma
  • 3. gün 2 kg yeşil elma ve 2 litre su
  • 4. gün 2 kg elma 3 dilim kepek ekmeği
  • 5. gün 1.5 kg yeşil elma 3 çay bardağı şekersiz çay
  • 6. gün 1 .5 kg yeşil elma 1 tabak salata

  Yeşil elma diyeti: 5 veya 6 adet elma yaklaşık olarak 1 kg olarak gelmektedir. Elmaların çokluğu sizi yanıltmasın ayrıca yeşil elma diyeti yapan kişiler gün boyu sadece elma tüketerek diyeti gerçekleştirmiyor. Diyetin 1. günü sabah aç karnına 1 adet elma yenmeli ve ardan 20 dakika sonra kahvaltı yapılmalıdır. Gün içinde 2 saat ara ile diğer yeşil elmalar tüketilir. Ayrıca kepek ekmeği öğünlerde yenmelidir. 6 günlük yapılan yeşil elma diyetinde son günde bol salata tüketilmelidir. Kilonuzdaki farkı göreceksiniz, ayrıca yapılan yeşil elma diyeti oldukça sağlıklıdır. Çünkü hiç aç kalınmadan ve her gıdayı alaraktan yapılmaktadır. Daha sağlıklı diyet yapabilmek için unutulmamalı ki desteksiz diyete hayır. Sağlıklı verilen kilo ise kişileri oldukça mutlu eder.
  ]]>
  Japon Elması https://www.elma.gen.tr/japon-elmasi.html Sat, 10 Nov 2018 17:52:19 +0000 Japon elması, Bu bitki genellikle süs ve dekoratif amaçlı kullanılan bir bitki çeşididir. Kış mevsiminde yaprağı döken geniş tepeli seyrek dallı bir ağaçtır. Ağacın yetiştiği ana vatanı Asya Kıtası'dır. Kendi arasınd Japon elması, Bu bitki genellikle süs ve dekoratif amaçlı kullanılan bir bitki çeşididir. Kış mevsiminde yaprağı döken geniş tepeli seyrek dallı bir ağaçtır. Ağacın yetiştiği ana vatanı Asya Kıtası'dır. Kendi arasında ikiye ayrılan Japon elması, misket elma ve çiçek elma olarak ikiye ayrılmaktadır. Özellikle Japonya da yetiştirilenleri Japon elmasının meyveleri dekoratif amaçlı olarak kullanılır. Bu süs elmalarından bazıları sonbahar mevsiminin gelmesi ile yapraklarının renkleri değiştiğinden tıpkı bir tablo gibi bir görünüm kazanır. Japon elması çeşidinden birisi olan çiçek elması, en güzel çiçeklere sahip elma çeşididir. Çiçekleri beyaz, pembe ve kırmızı, kokulu çiçeklerdir. 

  Japon elmasının kullanıldığı yerler
  • Parklarda,
  • Bahçelerde,
  • Evlerde, süs ve dekoratif olarak kullanılır. aynı zamanda bu bitki saksılarda da rahatlıkla yetiştirilebildiğinden her yerde bakılabilirdir.
  Japon elması, çeşitlerinden çiçek elması olarak bilinenin çiçeklerinin büyüklüğü beş santime kadar ulaşabilir. Yapı ve ağaç üzerinde duruşları ayrı ayrı şekildedir. Tıpkı bir tas şeklinde büyüyen çiçekleri beş yapraktan oluşur. Çiçek elmasının çiçeklerinin alt kısmı bir kova şeklinde olup, içerisinde on beş ile elli adet arasında toz iplikleri vardır. Bu ipliklerin kendi renkleri beyaz olurken, uç kısımlarında sarı tozları yani polenleri vardır. 

  Japon elmaları, olarak bilinen ve çeşitleri ile bilikte dünyada ve ülkemizde süs ve dekoratif olarak kullanılan bu bitki özellikle park ve bahçe gibi geniş alanlardaki görsel güzelliği ve kokusuyla etrafındakileri mest eder. Bu yüzdende çok tercih edilen bir bitkidir. Bu Japon elmaları ister tohum yolu ile isterseniz de aşılama yolu ile elde edebileceğiniz elma çeşitleridir. Tohum ile üretilen ve yetiştirilen Japon elmaları, ancak birkaç türden sonra ana bitkiye dönüşür. Bundan dolayıda tohumla üretimde daha çok anaç bitki elde edinilmesi için uygulanan bir yöntemdir. 

  Japon elmasının tohumdan çoğalma şekli

  Bu bitkinin tohumdan çoğalma şekli, öncelikli olarak tohumların ezilmesi ve bir fıçı içerisine kapatılması ile başlar fıçıda bekleme süresinde kükreme denilen olayın gerçekleşmesi beklenir. Kükreme işlemi başladığında ise ağır olan çekirdekler dibe çöker ve posası su üzerinde kalır. Dibe çöken çekirdekler alınarak, temiz su ile yıkanır. Daha sonrasında güneş olmayan gölge bir yerde kurutulur. En son olarak da torbalar içerisine konan çekirdekler serin bir yerde ekim zamanına kadar bekletilir. Bu tohumları yani çekirdekleri en ideal şekilde saklama yöntemi yetmiş gün kadar dört dereceli bir yerde katlamaya bırakmaktır. Saklanması için katlamaya bırakılan tohumlar ekim zamanı geldiğinde, yani ilkbaharda ekilir. 

  Japon Elması
  Japon elmasının aşılama yöntemi

  Aşılama yönteminde ise kalem veya göz aşı yöntemleri kullanılır. Göz aşı ile yapılan üretiminde 2 yaşında anaçlar kullanılarak anaçların üzerine T şeklinde göz aşısı yapılır. Aşının topraktan yüksekliği altı yedi santim kadar yüksekte durgun göz aşı olarak yapılır. Aşı yapıldıktan sonra bir sonraki ilkbahar döneminde aşılanan bölge aşı gözü sürmeden anacın, aşının üzerinde kalan kısmı kesilir. Böylelikle aşı gözü sürmeye yani sürgün vermeye teşvik edilir. Kalem aşı ise şubat ayında yapılan ve uygulanan bir yöntemdir. Anaç ve kalem aynı boyutlarda olmalıdır ve İngiliz aşılama yöntemi kullanılarak yapılır. 

  Japon elmaları, yüksek rakımlı yerlerin bitkisi olduğundan, genellikle donlara dayanıklı bir yapısı vardır. Kumlu ve geçirgen topraklarda çok rahat yetişen Japon elma bitkisi köklerini çok derine salamadığından suya çok ihtiyacı olur ve susuzluğa dayanamaz. Ekolojik yapısına uygun olmayan yerlerde yetiştirilmesinde bitkide hastalıklar görülmesi çok yüksek risk taşır. O yüzdende bu tüp]]> Elma Sirkeli Su https://www.elma.gen.tr/elma-sirkeli-su.html Sun, 11 Nov 2018 09:23:24 +0000 Elma Sirkeli Su, Sirke salatalarda, yemeklerde tatlandırıcı olarak kullanılan, salamuralar koruyucu olarak kullanılan ve meyvelerden yapılan ekşi meyve suyunun sirke bakterisi denen mikroorganizmanın yaptığı bir mayalanma dı Elma Sirkeli Su, Sirke salatalarda, yemeklerde tatlandırıcı olarak kullanılan, salamuralar koruyucu olarak kullanılan ve meyvelerden yapılan ekşi meyve suyunun sirke bakterisi denen mikroorganizmanın yaptığı bir mayalanma dır.

  Vücudu içten temizlemek için en iyi yöntem elma sirkesi suyun tüketilmesidir. Elma sirkeli su sağlık açısında önem taşıyan içten temizliğini yapıyor ve vücutta bulunan zararlı etkenleri, birikmiş yağları eritmekte su ise bunların vücutta dışarı atılmasını sağlar. Elma sirkesi içeriğinde bulunan ph vücuttaki birikintileri eritirken hücrelere zarar vermez.

  Elma sirkesi bileşiminde kalsiyum, magnezyum, sodyum, fosfor, potasyum, fluor ve silisyum içerir. Ayriyeten elma sirkesinin içeriğinde A vitamini, B1, B2, B6, betacarotin, C vitamini gibi çeşitli vitaminleri içerir. Bu değerli içerikleri sayesinde sağlık için kullanılmasının çok faydası vardır. Bilindiği gibi elma sirkesi mucizevi bir bitkisel ilaçtır bu mucize içeceği yaşlılıkta önemli hastalıklarla karşılaşmamak için bu muhteşem şifa kaynağı elma sirkesini günlük almak gerekir.

  Elma sirkeli su vücudu içten ve dıştan temizlemek için ve çeşitli hastalıkların yan etkisinden kurtulmak için çok değerli bir doğal ilaçtır. Elma sirkesi birçok hastalığa iyi geldiği gibi cilt üzerinde oluşan lekelere, sivilcelere karşı su ile kullanmanın çok faydası vardır. Bir bardak su içerisine 3-4 yemek kaşığı elma sirkesi ekleyip bu suya batırılan pamuk parçası ile geceleri yüzü temizlemek cilde sağlıklı bir görünüm verir.

  Elma Sirkeli Su

  Elma sirkeli su faydaları

  • Elma sirkeli su vücutta bulunan zehirli maddelerin dışarı atılmasını sağlar. Elma sirkesini yabana atmamak gerekir içeriğinde bulunan vitaminler, mineraller sayesinde birçok hastalığı önler.
  • Elma sirkeli su obez rahatsızlığında bulunmaz çaredir. Kilo vermek için ilk akla gelen elma sirkesi olur. Elma sirkesi metabolizmayı çalıştırır yağların yakılmasını sağlar su ise yağların vücuttan atılmasını sağlar ve kalıcı kilo vermeyi sağlar.
  • Sabahları aç karnına bir bardak ılık su içerisine 4-5 yemek kaşığı elma sirkesini ekleyin için bu sirkeli suyu gün içerisinde 4-5 defa tüketerek bağırsakların daha iyi çalışmasını sağlamış ve kabızlığı önlemiş olursunuz. Elma sirkesi su tüketimi sindirim yolu rahatsızlıklarını giderir, mide şişkinliğini önler.
  • Elma sirkesi ergenlik sivilcelerine karşı etkili bir içecektir. Sivilceler için her yemekten yarım saat önce bir bardak su içerisine 1 yemek kaşığı sirke konur ve bu sirkeli su içilmelidir. Ayrıca bir bardak suya 3-4 yemek kaşığı elma sirkesi ekleyip bu sirkeli su ile sivilcelerin üzerine bir pamuk yardımı ile kompres uygulayın.
  • Ayriyeten bir kova kaynar suya bir su bardağı elma sirkesi ekleyip başın çevresini kapatarak bu suyun buharında 15 dakika bekleyin. Süre dolduğunda yüzünüzü soğuk su ile yıkayıp temiz bir havlu ile hafifçe silin. Bu elma sirke ve su karışımı ciltte oluşan lekelerin giderilmesini sağlar.
  • Güneş yanıkları için elma sirkesi direk inceltilmeden yanık bölgelere dikkatlice uygulanır veya bir kova suya 4 yemek kaşığı elma sirkesi ilave edilir bu su ile duş alınır. Elma sirkesinin içeriğinde bulunan pH asit değeri vücudumuzun derisinde bulunan pH asit değeri ile aynı seviyededir bu nedenle derinin güçlendirilmesi için elma sirkesinin önemi çoktur. 
  • Elma sirkeli suyun saç bakımı içinde çok faydası vardır. Saç kepeklerini önlemek için banyodan sonra bir kaseye konan 4-5 yemek kaşığı elma sirkesi ve bir bardak suyu saçlarınıza uygulayın. Bu sirkeli su saçların dökülmesini önler ve kepek oluşmasını önler saçlara canlılık verir.
  ]]>
  Elma Detoksu https://www.elma.gen.tr/elma-detoksu.html Sun, 11 Nov 2018 13:17:52 +0000 Elma Detoksu, Günümüzün en popüler detoks suları için onlarca tarif bulmak mümkün. Kimi iltihaplanmaları önlüyor, kimi metabolizmayı hızlandırıyor, kimi sindirime yardımcı oluyor kimisi de doğal ağrı kesici besinler içer Elma Detoksu, Günümüzün en popüler detoks suları için onlarca tarif bulmak mümkün. Kimi iltihaplanmaları önlüyor, kimi metabolizmayı hızlandırıyor, kimi sindirime yardımcı oluyor kimisi de doğal ağrı kesici besinler içeriyor. Amacımız ister kilo vermek olsun, ister sağlıklı görünmenin peşinde olalım vücuttaki zararlı toksinlerin dışarı atımında en büyük yardımcı sudur. Günde en az 6 en fazla 8 bardak su içmek yaşamsal organlarımızın iyi durumda olmasını ve vücutta yeteri kadar su bulunmasını sağlar. Fakat suyu tek başına içmek gibi bir zorunluluğunuz yok. Hem suya aroma katmak hemde toksinlerin atılmasına yardımcı olmak için farklı birçok şey deneyebilirsiniz. Son zamanlarda insanlar üzerinde olumlu etkiler oluşturan elma detoksu dikkat çekmektedir. Elma detoksu cilde ve sindirim sistemine yardımcı oluyor. 

  Elma Detoksu Nasıl Uygulanır
  Detoksa başladığımız gün itibari ile sabah yanında ekmek olmadan 2 adet haşlanmış yumurta tüketiyoruz. Bütün gün  acıkılan aralıklarda elma tüketilecek ve hazırlanan karışım içilecek. Ayrıca acıkılan zamanlarda tercihen 2 adet hurma veya salatalıkta tüketilebilir. Metabolizmayı hızlandırıcı ve yağ yakıcı detoks suyu tüm gün tüketilirken günlük 5 adet elma tüketmeniz yeterli olacaktır. Açlığınızı bastıramayacak olursanız bir çay bardağı kadar beyaz leblebi tüketebilirsiniz. 

  Elma Detoksu
  Elma Detoksu Malzemeleri
  • 1.5 litre su 
  • 2 adet yeşil elma (sadece kabukları)
  • 1 adet limon (kabukları ile birlikte)
  • Kabuk tarçın (2 parça)
  • 1 demet maydanoz
  • Taze zencefil (3 küçük parça)
  • 2 adet karanfil
  • 5 adet tane karabiber
  • 1 çay kaşığı yaseminli yeşil çay (poşet çayda olabilir)
  Hazırlanışı
  Malzemeler 1 litre suda bir taşım kaynayacak ve ardından soğumaya bırakılacak. Soğuduktan sonra süzülerek şişeye alınacak. Doğal tatlandırıcılar ile tatlandırabilirsiniz. 

  Not: 1 günde toplam 5 porsiyon meyve tüketme hakkınız vardır. Elma yerine bir kase çilek, 1 küçük armut, 2 dilim ananas, 2 kivi veya yarım ayva tüketebilirsiniz.
  ]]>
  Zayıflamak İçin Elma Sirkesi https://www.elma.gen.tr/zayiflamak-icin-elma-sirkesi.html Sun, 11 Nov 2018 17:08:54 +0000 Zayıflamak için elma sirkesi; elma sirkesinin zayıflama iksiri olduğunu birçok kişi biliyordur. Elma sirkesinin günümüzde popülerliği daha da artmıştır. Elma sirkesi içersin de birçok besin maddeleri, enzimler, bitkisel asitler Zayıflamak için elma sirkesi; elma sirkesinin zayıflama iksiri olduğunu birçok kişi biliyordur. Elma sirkesinin günümüzde popülerliği daha da artmıştır. Elma sirkesi içersin de birçok besin maddeleri, enzimler, bitkisel asitler, organik maddeler ve yararlı vitaminleri barındırır. Zayıflama için elma sirkesi tek başına yeterli değildir. Yalnızca zayıflama sürecinde güç ve hız kazandıran faktördür. 

  Zayıflamak için elma sirkesinin vücuda sağladığı yararlar

  Elma sirkesi yemeklerden önce ve sonrasında tüketildiğinde tokluk hissi meydana gelerek hatta bir sonraki öğüne kadar bu his devam etmektedir. Bu nedenden dolayı daha az yemek tüketildiği saptanmıştır. Elma sirkesinin zayıflamaya diğer etkisi kan şekerinde oluşan dalgalanmaları engellemektir. Yemek yedikten sonra ağırlık hissini gidermek için tatlı yeme ihtiyacımız oluşur. Buda kan şekerinin artmasından kaynaklıdır. Bilimsel olarak kanıtlanmış olan elma sirkesinin yemekten sonra insülini %19- %34 arttırarak kan şekerini düşürür. Yemek esnasında elma sirkesine bir parça ekmek içi ile sirkeye banarak kan şekerini %34 oranında düşürmektedir. Elma sirkesi kan şekerindeki bu ani iniş çıkışları dengelediğinden tatlı krizinizi kolayca atlatmanızı sağlar. Zayıflamak için elma sirkesi ile beraber vücudumuza sağladığı yararlar iştah keser, metabolizma hızını arttırır. Bu sayede zayıflamaya yardımcı olur. Ayrıca vücuttaki zararlı toksinleri, ödemi atar ve engeller. Hücrelere daha fazla oksijen ulaşmasını sağlar ve bu nedenden dolayı daha fazla oksijen yakılmasını sağlayarak kalori yakımın da sağlamaktadır. Damarları açar. Lenf sıvısında bulunan toksini vücuttan uzaklaştırır. Kanda bulunan yağları, kolesterol, trigliserid zararlı maddeleri eritir ve bunların lenf ve karaciğer sayesinde böbreklerden dışarı atılır. 

  Zayıflamak için elma sirkesi kürünün yapılışı 

  İki tatlı kaşığı elma sirkesini bir bardak papatya çayına veya  suyun içine döküyoruz. İsteğe bağlı olarak sinemaki tozu veya balda ekleyebilirsiniz. Kesinlikle karışımın içine şeker kullanılmamalıdır. Yapılan karışım iyice karıştırılmalıdır.

  Zayıflamak için elma sirkesi kürü nasıl kullanılmalıdır

  Hazırlanmış olan karışımı yemek yemeden yarım saat önceden içmelisiniz. Eğer midenizde bulantı gibi sorunlar yaratıyor ise yemeklerden yarım saat sonra tüketilmelidir. Midenizle ilgili rahatsızlık ve sorun yaşıyorsanız bu kürü kullanmayınız.

  Zayıflamak İçin Elma Sirkesi
  Zayıflamak için elma sirkesi kürünü kullandığınızda sporun faydası olur mu

  Bu kür ile birlikte zayıflamanın hızını arttırmak istiyorsanız haftada 3-4 kez yani sabah öğle akşam düzenli olarak 15 dakikalık egzersiz yapmalısınız.

  Zayıflamak için elma sirkesi kürü ile su içmenin yararları

  Uygulanan bu kür ile yeteri kadar su içilmelidir. Su ile beraber vücuttaki ödem ve toksinleri atar. Ayrıca bağışıklık sistemini güçlendirir. Kürü su ile birlikte kullanırsanız  elma sirkesinin etkisi güçlenmektedir. Kür ile beraber su tüketimi fazla olursa zayıflama sürecine hızlandırarak katkıda bulunur.

  Zayıflamak için elma sirkesi kürü uygulanırken diyet yapmak yardımcı olur mu

  Elma kürü ile uygulanan diyet listesi daha kalıcı kilo vermesine yardımcı olmaktadır. Aç karna vücudu zorlamayacak elma sirkesi kürü diyet ile beraber yapılabilir.

  Zayıflamak için elma sirkesinin hangisi kullanılabilir

  Elma sirkesinin en faydalı olan çeşidi filtre edilmemiş yani organik olanıdır. Bu tarz elma sirkesini marketlerde biraz çok zor bulunmaktadır.
  ]]>
  Elma Sirkesi Nasıl Yapılır https://www.elma.gen.tr/elma-sirkesi-nasil-yapilir.html Sun, 11 Nov 2018 23:49:37 +0000 Elma sirkesi nasıl yapılır, Yüzyıllardır kullanıldığı bilinen elma sirkesi bir çok farklı amaçla kullanılır. Örneğin; Turşu yapmak, ateşi düşürmek, zararlı otları yok etmek, kahve makinesini temizlemek ve salatalar Elma sirkesi nasıl yapılır, Yüzyıllardır kullanıldığı bilinen elma sirkesi bir çok farklı amaçla kullanılır. Örneğin; Turşu yapmak, ateşi düşürmek, zararlı otları yok etmek, kahve makinesini temizlemek ve salatalara tatlandırmak için kullanılmıştır. Sağlığa sayısız faydaları olan elma sirkesini sizde evinizde yaparak doğal organik elma sirkesine ulaşmış olabilirsiniz. Mineral açısından zengin olan elma sirkesi ayrıca fosfor potasyum, kalsiyum, bakır ve magnezyum içerir. İçerisindeki asetik asit sayesinde elma sirkesi yediğiniz gıdaların sindirim sisteminde kendi başına sindiremediği mineralleri sindirmeye yardımcı olur. Pazarlarda ve marketlerde çok çeşit elma bolca bulunur. Elma sirkesi yapıp saklayarak ihtiyacınız olduğunda kullanabiliriz. Elma sirkesi yapmak kolaydır. 

  Elma sirkesi yapımı için gerekli malzemeler 
  • 2 kg elma,
  • Yarım çay kaşığı tuz,
  • 1 tatlı kaşığı şeker,
  • 1 çay bardağı organik sirke,
  • 10 tane nohut,
  • Temiz içme suyu,
  • 5 kg boyutunda cam bir kavanoz,
  • Ağzını kapatmak için temiz bir tülbent.
  Elma Sirkesi Nasıl YapılırElma Sirkesi Nasıl Yapılır

  Elmaları kabukları ile büyük dilimler halinde kesin ve elinizdeki kavanoza yerleştirin. İçerisinde elma olan kavanozun üzerine tuz, şeker, nohut ve organik sirke ile suyu ilave edin. Tahta bir kaşık yardımıyla iyice karıştırın. Kavanozun ağzına tülbenti geçirin ve lastik yardımı ile sıkıca kapatın. Serin ışık almayan evin bir köşesine koyun ve ara ara tahta kaşıkla karıştırarak yaklaşık olarak 2 ay bekletin. Bu sürenin sonunda elma sirkenizi süzün ve ağzı kapalı bir şekilde muhafaza edin. İster buzdolabında yada serin olduğunu düşündüğünüz başka bir yerde saklayabilirsiniz. Elma sirkeniz hazırdır ve ihtiyaç duyulduğunda kullanılabilir. Hazır sirkeler kadar rengi berrak olmasa da tadı güzele bir sirkedir. Elma reçeli yaparken soyduğunuz elma kabuklarını elma sirkesi yaparak değerlendirebilirsiniz.
  ]]>
  Elma Yağı https://www.elma.gen.tr/elma-yagi.html Mon, 12 Nov 2018 09:27:36 +0000 Elma yağı, Anadolu ada çayı olarak bilinen türün yapraklı ve çiçekli dalların ayıklandıktan sonra su buharı kullanılarak içeriğindeki uçucu yağ ayrıştırılır. Sarımsı yada renksizdir. Kendine has özel bir kokusu vardı Elma yağı, Anadolu ada çayı olarak bilinen türün yapraklı ve çiçekli dalların ayıklandıktan sonra su buharı kullanılarak içeriğindeki uçucu yağ ayrıştırılır. Sarımsı yada renksizdir. Kendine has özel bir kokusu vardır. Ayın zamanda yakıcı lezzeti olan bu sıvı %60 kadar sineol içermektedir. Ballı baklagiller ailesinden olan bu yağ yüzyıllardır kullanılmaktadır. Eski Mısırda elma yağı doğurganlık, verimlilik ve bereket için kullanmıştır. Çok eski çağlardan beri şifalı bir bitki olarak bilinir. Günümüzde pek çok ilacın takribinde, ada çayı ekstreleri bulunur. Dünya genelinde sıcak ve ılıman yerlerde yetişen ve/veya yetiştirilen 450 kadar ada çayı türü bulunmaktadır. Ülkemizde Batı ve Güneybatı bölgelerinde bazı türler yetişmektedir. 30-75 cm civarında boyları vardır. Kışın yapraklarını dökmeyen dayanıklı çalımsı bitkilerdir. 

  Elma yağının faydaları

  Elma yağı oldukça fazla yarara sahiptir. Elma yağı özellikle vücudun ve cildin sağlıklı kalması için tavsiye edilir. Elma yağı özellikle ciltte oluşan sivilce, leke ve akneler için kullanılır. Ayrıca saç bakımında, bebeklerde oluşan gaz sancılarında, terleme sorunlarında, bronşit ve astım rahatsızlıklarında kullanılan özel bir yağdır. Elma yağı kendi başına güçlü bir yağ olduğundan dolayı başka bir yağ ya da su ile karıştırılarak kullanılmalıdır. Cilt için kullanacağınız zamanlarda çiçek yağı ile karıştırarak cildinize sürdüğünüzde daha güzel sonuçlar olabilecektir. Aynı zamanda ciltte oluşan sivilceler, kuru cilde sahip olanlar, soğuk havalarda ellerde çatlak oluşmasını engellemek yada oluşan çatlakları tedavi etmek için kullanılabilir. Banyodan sonra saçlarınıza elma yağı ile masaj yaptığınızda daha parlak, canlı ve sağlıklı saçlara sahip olabilirsiniz. Haftada bir kez bu formülü uygulayabilirsiniz. Vücut içinde bir rahatsızlık için kullanmak istediğinizde bir çay bardağı su içerisine 3-4 damla elma yağı damlatılarak içmek gerekir. İdrar yapamama sorununa karşı etkilidir. Adet düzensizliğini dengeler. Aşırı terlemeye engel olur. İltihap kurutmaya yardımcı olur.Elma Yağı On iki parmak bağırsağında oluşan yaralara karşı etkilidir. Romatizma ve mafsal ağrıları için haricen kullanılabilir. Vücutta terlemeye bağlı oluşan kokunun oluşmasını engeller. Bu şekilde günde bir kez içilebilir. Elma yağı kullanılırken dikkatli olmak gerekir. Cilde uygularken tek başına kullanır iseniz ciltte kızarma yapabilir. Çok sık kullanmamakta fayda vardır. Fazla kullanmak kramplara neden olabilmektedir. Ciddi bir cilt rahatsızlığınız var ise kullanmadan önce doktorunuza bilgi vermeniz gerekir. Elma yağının aktarlardan rahatlıkla temin edebilirsiniz.
  ]]>
  Elma Krom Çayı Zayıflatırmı https://www.elma.gen.tr/elma-krom-cayi-zayiflatirmi.html Tue, 13 Nov 2018 08:58:33 +0000 Elma Krom Çayı Zayıflatırmı, Yıllardır birçok bilim adamı tarafından konu olmuştur. Elma Krom'un içeriğinde bulunan elma şırası sirkesi ve soya lesitini elma Krom'un mucize olan iki maddesidir. Diğer yardımcı maddeler i Elma Krom Çayı Zayıflatırmı, Yıllardır birçok bilim adamı tarafından konu olmuştur. Elma Krom'un içeriğinde bulunan elma şırası sirkesi ve soya lesitini elma Krom'un mucize olan iki maddesidir. Diğer yardımcı maddeler ise içerdiği vitaminler ve potasyum, magnezyum, kalsiyum ve minerallerdir. Bunlar vücuttaki yağların hızlı yakılmasını sağlar. Elma krom çayı, birçok zayıflama çayının içerisinde bulunur. Tamamen doğal bir üründür. Bu amaçla zayıflamak için bazen yardımcı ürünler gerebilir. Bu özellikleri bütünüyle içeren elma krom, metabolizmanın sağlıklı işlemesine ve vücudun asit alkali dengesini korumaya yardımcı olur. Yani metabolizmanın daha hızlı çalışmasını sağlayarak besinler içerisindeki kalorileri kısa sürede yakmasını sağlar. Ayrıca kolesterol açısından yağ ve protein sentezi için hayati bir mineral olan krom, glikoz metabolizmasıyla etkileşir. Ayrıca insülin kullanımına bağlı olarak kan şekeri düzeyinin sabit kalmasını sağlar. Böylece hem diyabetik, hem de hipoglisemisi olan hastalarda kullanımı için yararlı olabiliyor. Krom, yağ kaybını artırmaya yarar. Bu şekilde elma krom çayı ile kilo verilmesini sağlar. Elma krom, zayıflamaya yardımcı olur ve çayının oldukça tatlı ve zevkli bir içimi olan çaydır. Çünkü elma kabuğunda bulunan ursolik asit üzerine yapılan araştırmalarda, bu doğal bileşen kalori yakmayı hızlandırır. Ayrıca kas kütlesinin de artmasını sağladığı yönünde sonuçlar elde edilmiştir. Ayrıca içeriğine eklenen krom sayesinde, soya lesitini ile B vitaminleri üzerine güçlendirilmiştir. Vücuttaki yağları eritme özelliğine sahiptir. Bu durumda vücuda giren yağların depolanmadan yok edilmesini sağlar. Bu şekilde vücut hatlarının daha düzgün görünmesine de yardımcı olur. Sağlıklı ve mutlu kalın.
Elma Krom Çayı Zayıflatırmı
Elma Krom Çayı Zayıflatırmı, Kullanım Reçetesi;

Elma krom çayının en faydalısı elma kabuğudur. Elma Krom'un içeriğindeki ana maddesi elma sirkesidir. Bu amaçla elma sirkesi asidik etkisiyle yağları yakmak için etki sağlar. Bunun yanında içeriğindeki krom ile iştahı dengeler. Soya lesitin ile vücut yağlarını eritir. Özellikle vücutta bir birikinti olarak görünen bölgesel yağlar için elma krom, doğal içeriği ile yok olur. Elma krom çayı, öğün sırasında su ile günde bir adet olarak kullanılır. Daha etkili olması için egzersiz ve diyet önerilmektedir. Doz aşımı halinde tamamen bitkisel bir özelliğe sahip olduğu için hiçbir yan etkisi bulunmamaktadır. Kullanım reçetesi şöyledir; 6 ila üzeri kilosu olanlar için, sabah kahvaltısından 20 dakika önce bir adet ve akşam yemeğinden 20 dakika önce bir adet olmak üzere günde iki adet kullanılması önerilir. Bu sonuçlar kişinin metabolizmasına göre değişkenlik gösterebilir. Yani ortalama olarak ayda 4 ila 8 kilo arasında zayıflatır. Elma krom çayı, gün içerisinde tokluk hissi yaratacağı için ilave bir diyet yapılmasına gerek yoktur. Elma Krom'un etkisi ilk günden itibaren hissedilmeye başlar. Dolayısıyla bel-basen ve karın yağlarından gün geçtikçe daha sağlıklı bir şekilde zayıflamaya olan etkisi artar.
]]> Elma Sirkesi Sivilce Lekeleri https://www.elma.gen.tr/elma-sirkesi-sivilce-lekeleri.html Wed, 14 Nov 2018 07:44:30 +0000 Elma Sirkesi Sivilce Lekeleri, elma sirkesi tıkalı olan gözeneklerin açılarak yeniden sivilce oluşmasını büyük ölçüde engeller. Ayrıca cildin kendi yağ üretimini dengelediğinden dolayı sivilcelerin önlenmesinde en etkili ç Elma Sirkesi Sivilce Lekeleri, elma sirkesi tıkalı olan gözeneklerin açılarak yeniden sivilce oluşmasını büyük ölçüde engeller. Ayrıca cildin kendi yağ üretimini dengelediğinden dolayı sivilcelerin önlenmesinde en etkili çözümlerden birisidir. Sivilce lekelerinin giderilmesi için elma sirkesinin içerisine yoğurt, yulaf ve limon gibi malzemeler ekleyerek çeşitli maskeler hazırlanabilir. Elma sirkesi özellikle ciltteki sivilce ve sivilce lekelerinin tedavisi için doğal bir yöntemdir. Ayrıca elma sirkesi cilde sürüldüğü zaman mikrop kırıcı özelliği sayesinde bölgeyi dezenfekte ederek cildin temizlenmesini sağlar. Elma sirkesinin bu özelliğinden dolayı yağlı ciltlerde ve kuru ciltlerde kullanıldığı taktirde yeniden sivilce oluşumunu ve sivilceden kaynaklı olarak ortaya çıkan lekelerin tedavisinde kullanılabilir. Elma sirkesi piyasadaki cilt temizleyici ürünlerine göre çok daha etkili olan doğal bir seçenektir. Sivilce lekesinin dışında yz aylarında sıklıkla karşılaşılan cilt lekelerinde de elma sirkesi oldukça etkilidir.

Elma Sirkesi Sivilce Lekeleri Geçirmek İçin Nasıl Kullanılmalıdır, sivilce lekelerine karşı elma sirkesi saf hali ile direkt olarak cilde uygulanmamalıdır. Çünkü ciltte kaşıntı, tahriş, kabarma ve kızarıklık şeklinde problemlere neden olabilmektedir. Çoğunlukla elma sirkesi seyreltilmeden kullanıldığında meydana gelen bu şikayetler çok kısa süre içinde kendiliğinden kolaylıkla geçebilmektedir. Sivilce lekeleri için elma sirkesi mutlaka su ile seyreltilerek tonik şeklinde kullanıma hazırlanmalıdır. Elma sirkesi günde iki defa yüze uygulanabilir, ancak elma sirkesi kürünü cildinize 3-4 günden fazla kullanılacak ise, mutlaka 3 gün ara verilerek cilde uygulanmalıdır. 

Sivilce Lekeleri İçin Elma Sirkesi Ve Çilek Kürü, elma sirkesi mevsiminde çilek ile karıştırılarak hazırlanan maske yüze uygulandığı taktirde hem sivilce hem de sivilce lekelerine karşı giderici etki göstermektedir. Çilek ile hazırlanan elma sirkesi kürü cilde sürüldükten sonra yaklaşık 2 ya da 3 saat bekletilmelidir. Bu şekilde sivilcelerin oluşumuna ve sivilce lekelerine sebep olan bakteriler elma sirkesinin ve çileğin içerisinde mevcut olan bakteri öldürücü özelliği sayesinde bu bakterileri etkisiz hale getirmektedir. Bu kürü akşam yatmadan 3 saat önce yüzünüze uygulayabilirsiniz. Elma sirkesi çilek kürü sivilce lekelerini temizlerken, aynı zamanda cildinizi nemlendirerek kapalı olan gözeneklerin açılmasına ve cildin nefes almasını da sağlar. Elma sirkesi ve çilek kürü cilde uygulandıktan sonra ılık su ile durulayın ve cilde nemlendirici krem ya da losyon sürerek daha canlı ve diri görünümlü bir cilde sahip olabilirsiniz.

Elma Sirkesi Sivilce Lekeleri
Sivilce Lekesi İçin Elma Sirkesi Limon Suyu Kürü
 • 2 çay kaşığı elma sirkesi
 • 1 çay kaşığı su
 • 1 çay kaşığı limon suyu
Elma Sirkesi Ve Limon Suyu Kürünün Hazırlanışı Ve Uygulanışı, küçük bir kabın içerisinde bütün malzemeleri iyice karıştıralım. Ardından her gece düzenli olarak yatmadan önce bu kürü pamuk yardımı ile cildinizdeki sivilce lekelerini silin. Kür sabaha kadar yüzünüzde kalsın ve sabah uyanınca normal su ya da ılık su ile cildinizi yıkayarak temizleyin.
]]>
Elma Marmelatı https://www.elma.gen.tr/elma-marmelati.html Wed, 14 Nov 2018 14:57:54 +0000 Elma Marmelatı, Birçok hastalığa oldukça fayda sağlayan bir meyve olan elma, içerdiği fosfor, soda ve organik asitler sayesinde karaciğer, mide ve beyin üzerinde oldukça olumlu etkilere sahiptir. Bol vitaminli olması açısından Elma Marmelatı, Birçok hastalığa oldukça fayda sağlayan bir meyve olan elma, içerdiği fosfor, soda ve organik asitler sayesinde karaciğer, mide ve beyin üzerinde oldukça olumlu etkilere sahiptir. Bol vitaminli olması açısından birçok kişi tarafından severek tüketilen bu sulu ve lezzetli meyve, taze olarak tüketilebileceği gibi reçel ve marmelatları yapılarak, meyve suyu olarak ve kurutulmuş olarak da tüketilebilir. İçinde sayısız vitamin bulunan bu faydalı meyvenin bugün sizlerle marmelatının yapılışı paylaştım. Muhteşem bir lezzeti oluyor. Tarifini sizlere sunacağım elma marmelatını dilerseniz sade olarak kızarmış ekmeğin üzerine sürüp kahvaltı sofralarında, dilerseniz birçok pasta ve tatlı tarifinin yanında tüketebilirsiniz. Klasik tatlar dışında farklı bir tat ve aromaya sahip olan elma marmelatı tarifini denediğinizde elma ve tarçının harika uyumuna bayılacaksınız. Enfes elma marmelatını aynı zamanda keklerinizin yanında da sunabilirsiniz. Örneğin, havuçlu yada limonlu kek ile beraber sunulduğunda kekin sıradanlığını alıp farklı bir lezzete büründüğünü göreceksiniz. Yaptığınız elma marmelatını ise sağlık açısından uygun olması için kuru bir cam kavanozun içerisinde saklayabilirsiniz. 

Elma marmelatının kısa sürede bozulmasının ve üzerinin küflenmesini istemiyorsanız, dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta ise cam kavanozları serin ve güneş görmeyen bir yerde saklamalısınız. Eğer buzdolabına sığmayacak kadar fazla elma marmelatı yaptıysanız, küflenmesini önlemek için marmelatlı sıcakken cam kavanozun içerisine aldıktan sonra kavanozun kapağını kapatıp ters çevirin ve bu şekilde soğumasını bekleyin. Bu yöntemle yapacağınız elma marmelatlı, konserve gibi olacağı için kesinlikle hava almaz ve 1-2 yıl boyunca hiç bozulmadan saklayabilir ve ilk günkü gibi gönül rahatlığıyla yiyebilirsiniz.

Elma Marmelatı
Elma marmelatı tarifi: 

Malzemeler:
 • 2 kilogram olgun ve kokulu startkin elması 
 • 2 su bardağı toz şeker 
 • 1 adet çubuk tarçın veya 1 çay kaşığı karanfil 
 • 1 su bardağı su
 • Yarım limon suyu
Elma marmelatı tarifinin yapılışı: 

Elmaları iyice yıkadıktan sonra ince bir şekilde kabuklanması yönüne elmayı dört eşit parçaya kesin elmaları çekirdeklerinin çekirdek yatağı ile beraber çıkarız temizleyin daha sonra geniş bir tencereye dilimlediğiniz elmaları aldıktan sonra üzerine suyu ve kabuk tarçını ekleyip tencerenin ağzını kapatıp elmalar iyice yumuşayıncaya kadar ilk olarak Yüksek ateşte sonra kısık ateşte pişirin. Daha sonra pişen elmaları süzgeçten geçirerek püre haline getirdikten sonra ayrı bir tencereye içerisine alıp üzerine toz şekeri de ilave edin ve kısık ateşte marmelat kıvamına gelene kadar pişirin. Marmelat sıçramaya başladığı zaman içerisinde limon suyunu da ilave edin. 2 dakika kadar daha kaynattıktan sonra tencerenin altını kapatın ve üzerinde biriken köpüğü aldıktan sonra mail atınız kavanozlara doldurun Marmelatı kıvamını anlamak için tencereden tahta bir kaşıkla bir miktar tabağın içerisinde alın ve soğuduktan sonra marmelatın tabaktan akışına bakın. Eğer akmıyorsa istenilen kıvamda gelmiş demektir. Afiyet olsun.
]]>
Elma Çiçeği https://www.elma.gen.tr/elma-cicegi.html Thu, 15 Nov 2018 00:07:59 +0000 Elma Çiçeği; Elma, Amasya yöresine ait tadı mayhoş sert ve sulu sağlıklı bir meyvedir. Elma çiçeği, ağaç yapraklarıyla beraber aynı zamanda gri ve pembe tonlarında açar. Elmanın çiçeklenmesi geç olur, aşır Elma Çiçeği; Elma, Amasya yöresine ait tadı mayhoş sert ve sulu sağlıklı bir meyvedir. Elma çiçeği, ağaç yapraklarıyla beraber aynı zamanda gri ve pembe tonlarında açar. Elmanın çiçeklenmesi geç olur, aşırı soğuklarda donar. Elma çiçeği motiflerini yazmalarımızda sık sık görmüşsünüzdür. Gri ve pembe tonlarında olan elma çiçeğini,motiflerde her renkte görebilirsiniz. Elma,12 ay boyunca tüketebileceğimiz kolay bulunabilen bir meyvedir. Sindirim sistemine faydalı olduğundan günde bir tane yenilmesi tavsiye edilir. Diyet listemizin ilk sıralarında yer alır, sabahları bir bardak ılık su içtikten sonra aç karnına yenildiği taktirde gün boyu tokluk hissi verir. Elmanın bir çok çeşidi vardır. Küçük, yeşil ve sarı renkte olanlar yaz aylarında yetişir. Büyük, sarı ve kırmızı olanlar ise kış aylarında yetişir. Kırmızı ve büyük elma her zaman bana çocukluğumdaki pamuk prenses ve yedi cüceler filmdeki cadıyı hatırlatır. Kırmızı ve büyük elma her zaman favoridir. Sarı renkte olan elmaya aynı zamanda bazı kesimlerde muz elmada denir. Muz, elmayla karşılaştırıldığında daha pahalı bir meyvedir. Aldığımız vitaminler açısından 2 adet sarı elmanın 1 adet muza eşdeğer olduğu söylenir. Elmayı sadece meyve olarak  tüketmiyoruz. Elma reçeli yaparak kahvaltı soframızı şenlendirebiliriz. Aynı zamanda tatlı ihtiyacımızı da elma reçeliyle giderebiliriz. Hem doğal hem de şekerini kendine göre ayarlayabilirsin. Şeker hastalarının fazla tüketmemesi tavsiye edilir. Fazla tüketildiği takdirde kan şekerinde ani yükselişe bağlı rahatsızlığınız olabilir.

Elma Çiçeği

Elma reçeli tarifi

 • 5 adet elma
 • 3,5 su bardağı su
 • 3,5 su bardağı toz şeker
 • 1 çay kaşığı limon

Elma reçeli yapılışı

Elmaların kabuklarını soyup çekirdeklerini ayıkladıktan sonra küçük parçalar halinde doğrayalım. Hazırladığımız elmaların üzerine toz şekeri ilave edip 5-6 saat bekletelim. Tencereye suyu koyalım ve kaynatalım. Kaynadıktan sonra beklettiğimiz şekerli elmaları üzerine ilave edelim ve 30 dakika kaynatalım. Sonra limon suyunu ilave edelim ve 5 dakika sonra ocaktan alalım.

Not: Elma reçelini cam kavanozda saklarsanız hem daha sağlıklı hem de uzun süre tazeliği bozulmadan tüketebilirsiniz.

Servis yaparken elma reçelini, elma çiçeği ile süslemenizi şiddetle tavsiye ederim. Misafirlerinize güzel bir sunum yapacağınızdan emin olabilirsiniz.

Afiyet olsun...

]]>
Yüze Elma Sirkesi https://www.elma.gen.tr/yuze-elma-sirkesi.html Thu, 15 Nov 2018 07:13:54 +0000 Yüze elma sirkesi, kullanmanın faydalarının başında yağlı, kuru veya karma farklı ciltlerde olmanıza rağmen sivilceleri, siyah noktaları tam anlamıyla bir tonik görevi görerek azaltır ve kaybolmasına yardımcı oluyor. Yüze elma sirkesi, kullanmanın faydalarının başında yağlı, kuru veya karma farklı ciltlerde olmanıza rağmen sivilceleri, siyah noktaları tam anlamıyla bir tonik görevi görerek azaltır ve kaybolmasına yardımcı oluyor. Soluk ve mat görünümde kurtarır. Elma sirkesi en doğal ve en başarılı  olarak adlandırılan bir üründür.Düzenli kullanıldığında çok büyük sonuçlar elde edilmiştir. Elma sirkesinin bilmediğimiz daha birçok şeye yararı vardır. Sayılamayacak kadar yarara sahip olan elma sirkesi farklı yerlerde de rahatça  yan etkisi olmadan kullandığımız için ne derece önemli olduğunu anlayabilirsiniz. Her gün ve istikrarlı bir şekilde devam ederseniz pozitif yönde etkileri gözümüzden kaçmaz. Her şeyden önce kullandığınız elma sirkesinin doğal olmasına dikkat ediniz. Bu sebepten dolayı eğer yapabilirseniz  sirkenizi  kendi yöntemlerinizle de yapabilirsiniz. 

Elma sirkesi kullanmayı günlük  yaşamımızın  bir parçası haline getirdiğimiz taktirde bilmediğimiz daha birçok hastalığa karşı da önlem almış oluruz. Elma sirkesi yapı itibariyle genel olarak doğal bir üründür. Elmanın suyu  çıkarılarak  fermantasyon halinden elde edilmiştir.  Elma sirkesini güneş lekeleri için de güvenle kullanabileceğiniz  bir üründür. Aynı zamanda akne lekeleri için de bir tatlı kaşığı sirkeyi iki tatlı kaşığıyla seyrelterek yüzünü pamuk kullanarak küçük tamponlar yaparak sivilce izleri üzerinden geçebilirsiniz. Hafif dokunuşlarla kompres yapılır. Böylece lekelerden önemli derecede açılma göreceğiniz gibi aynı zamanda temiz nefes alan sağlıklı bir ciltte sahip olacaksınız. Dişleriniz fırçalamadan önce ve sonra direkt elma sirkesi ile fırçalanmalıdır. Böylece dişleriniz en az iki ton açılacaktır. 

Yüze Elma Sirkesi
Güzel, bakımlı olmanın altın kuralı sağlıklı bir cilttir. Güzelliğin temeli olan cilt bakımı kısa vadeli sağladığı gibi uzun sürede iyi ve genç görünmenizi sağlıyor. Antiseptik özelliği sayesinde cildimizde meydana gelen siğilleri kolay bir şekilde ortadan kaldırabilirsiniz. Elma sirkesini ciltte çıkan siğillerin tedavisinde kullanmak için bir parça pamuk üzerine elma sirkesi koyup siğilin üzerini örtecek şekilde yapıştırıp bir süre bekletin. Bu şekilde bir gece beklemesi yeterli olacaktır. Elma sirkesini güneş yanıklarında doğal bir koruyucu olarak kullanabileceğimiz bir üründür. Güneşte uzun süre kalmaktan dolayı ciltte oluşan kızarıklıklar ve yanma hissini de ortadan kaldırır. Bu rahatsızlıklar daha çok gölgeye gelince fark edilir. Elma sirkesini tahriş olmuş ciltlerde bile korkmadan kullanabilirsiniz. Yüze elma sirkesi ve iyileştirici özelliği sayesinde tıraş sonrasında birçok erkeğin şikayeti olan yanma ve acı hissini kolaylıkla kaldırabilirsiniz. Elma sirkesini tıraş losyonu olarak da kullanabilirsiniz. Bu işlem için elma sirkesini bir miktar su ile seyrelterek güvenli kullanabilirsiniz. Uyarı: siğil tedavisi dışındaki kullanımlarda elma sirkesini bir miktar su ile seyrelterek kullanın. Bu sayede elma sirkesinin asidi cildinize zarar vermemiş olur. 
]]>
Feridun Kunak Elma Sirkesi https://www.elma.gen.tr/feridun-kunak-elma-sirkesi.html Thu, 15 Nov 2018 08:19:38 +0000 Feridun Kunak Elma Sirkesi; temizlikte kullanılan ve ilaç sayılabilecek nitelikte bir gıda olan elma sirkesini, marketlerden almak yerine evde doğal yollar ile yapmak daha sağlıklıdır. Özellikle ilaç niyetine kullanılac Feridun Kunak Elma Sirkesi; temizlikte kullanılan ve ilaç sayılabilecek nitelikte bir gıda olan elma sirkesini, marketlerden almak yerine evde doğal yollar ile yapmak daha sağlıklıdır. Özellikle ilaç niyetine kullanılacak olan sirkeden istifade edebilmek için mutlaka ev sirkesi kullanmak gerekir. Elma sirkesi, kan dolaşımını düzenleyen, sinirleri rahatlatan, kanı incelten, trombosit üretimini normalleştiren, ateşi düşüren ve sindirime yardım eden özelliğe sahiptir. Bunların yanında, temizlik ve cilt bakımında da kullanılır. Elma sirkesi zararlı mikroorganizmaları öldürücü olduğundan, mutfak bezlerini dezenfekte etmek için birebirdir. Bulaşıkları parlatmak için makinanın parlatıcı bölümüne koyulacak bir miktar sirke ile fark anlaşılabilir. Çamaşır yumuşatıcısı olarak, halı temizliği ve mobilya parlatmaya kadar bir çok alanda çok kapsamlı bir ev temizleyicisidir.  Evde malzeme bulunduğu sürece en faydalısı, doğal olan elma sirkesini kendimiz yapıp kullanmaktır. Dr Feridun Kunak elma sirkesini evde yapmanın kolay ve güzel bir tarifini vermektedir.

Feridun Kunak Elma Sirkesi Yapımı;

Evde kolayca hazırlanabilecek Feridun Kunak elma sirkesi tarifindeki malzemeler; 
 • 10 adet elma,
 • 1 litre su,
 • 1 çorba kaşığı elma sirkesi,
 • 1 parça ekmek kabuğu,
 • 1 çay kaşığı tuz. 
Feridun Kunak Elma Sirkesi
Elma sirkesi yapılışı; elmaların kabukları kalınca soyulur, parçalanır ve temiz içme suyunda bir saat kaynatılır. Daha sonra diğer malzemeler ile karıştırılır. Kullanılacak olan kavanoz, kapaklı ve hiç hava almayacak şekilde olmalıdır. Kavanozun ağzını sıkıca kapattıktan sonra, 10 gün boyunca ışık almayan, karanlık ve kuytu bir yerde muhafaza edilir. 
Arada bir kavanozu karıştırıp, açarak kontrol etmekte fayda vardır. Elma sirkesi ne kadar fazla beklerse, o kadar kaliteli ve kendine özgü olacaktır.
]]>
Cilt Lekeleri İçin Elma Sirkesi https://www.elma.gen.tr/cilt-lekeleri-icin-elma-sirkesi.html Thu, 15 Nov 2018 15:09:17 +0000 Cilt lekeleri için elma sirkesi özellikle asit içeriğe sahip olması nedeni ile kullanılmaktadır. Bu asit içeriğinin hücre yenileyici bir etkiye sahip olduğu bilinmektedir. Bu etkiler sayesinde elma sirkesinin pek çok cilt sorununa Cilt lekeleri için elma sirkesi özellikle asit içeriğe sahip olması nedeni ile kullanılmaktadır. Bu asit içeriğinin hücre yenileyici bir etkiye sahip olduğu bilinmektedir. Bu etkiler sayesinde elma sirkesinin pek çok cilt sorununa da iyi geldiğini görebilmek mümkündür. Özellikle genetik etkenler, gebelik dönemi, hormonlarda gerçekleşen değişiklikler, yaşlılık, menopoz, uzun süre güneş ışınları altında kalma, stres ve yanlış cilt bakım uygulamalarının gerçekleştirilmesi gibi çeşitli etkenlere bağlı olarak oluşan cilt lekeleri üzerinde çok etkili olduğunu görebilirsiniz.

Cilt Lekeleri için Elma Sirkesi Kullanırken Dikkat Edilecek Hususlar
 • Elma sirkesi, lekeleri soyarak ortadan kaldırma özelliğine sahiptir. bu sebeple elma sirkesi uygulamasının geceleri uykuya dalmadan önce gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Bu sayede geceleri cildin güneş ışığına da maruz kalmaması sağlanmaktadır.
 • Elma sirkesinin etkilerini daha hızlı şekilde görebilmek için elma sirkesini su ile karıştırıp kaynatmalı ve buharına yüzünüzü tutmalısınız. Bunun için 1 litre su içerisine 1 su bardağı elma sirkesini kullanmanız yeterli olacaktır. Buharın uçmasını engellemek için başınızı havlu ile kapatarak buhara yüzünüzü tutabilirsiniz.
 • Güneş sebebi ile oluşan çiller üzerinde de etkili olduğunu görebileceğiniz cilt lekeleri için elma sirkesi etkisini daha iyi göstersin istiyorsanız elma sirkesi uyguladığınız bölümlerin güneş ışığından korunmasını sağlamanız gerekmektedir.
Cilt Lekeleri İçin Elma SirkesiCilt Lekeleri için Elma Sirkesi Kullanımı

Cildinizdeki lekelerden kurtulmak için elma sirkesi kullanacaksanız ilk olarak cildinizi temizlemeniz gerekmektedir. Bu sayede gözeneklerinizin iyice açılmasını sağlayarak elma sirkesinin üzerine düşen görevi daha iyi gerçekleştirmesini sağlayabilirsiniz. Temizlenmiş olan cilde elma sirkesine batırdığınız bir parça pamuğu bastırarak lekeleri silmeniz gerekmektedir. Burada önemli olan elma sirkesini pamukla cildinizdeki lekeleri bölümlere iyice uygulamanızdır. Sadece pamuğu cilde temas ettirmek yeterli olmayacaktır. Gözeneklere elma sirkesi girdiğinden emin olmak için uygulamayı bastırarak yapmalısınız.

Elma sirkesinin lekeler üzerinde etkili bir sonuç verebilmesi için 20 dakikaya ihtiyaç vardır. Cilt lekeleri için elma sirkesi kullanımı sonrasında en az 20 dakika bekledikten sonra yüzünüzü ılık su ile yıkamanız yeterlidir. Bu uygulamayı düzenli şekilde gerçekleştirmeniz sayesinde bir süre sonra cilt lekelerinizden rahatlıkla kurtulduğunuzu görebilmeniz mümkün olacaktır.
]]>
Elma Hastalıkları https://www.elma.gen.tr/elma-hastaliklari.html Fri, 16 Nov 2018 10:19:41 +0000 Elma hastalıkları, elma ılıman iklimlerde daha çok soğuk ılıman iklimlerde yetiştiriciliği yapılan bir bitkidir. Ülkemiz elma yetiştiriciliğinde dünyada üçüncü sırada yer almaktadır. Elma yetiştiriciliği sırasında elma Elma hastalıkları, elma ılıman iklimlerde daha çok soğuk ılıman iklimlerde yetiştiriciliği yapılan bir bitkidir. Ülkemiz elma yetiştiriciliğinde dünyada üçüncü sırada yer almaktadır. Elma yetiştiriciliği sırasında elma hastalıkları açısından yeteri kadar korunma sağlanmalıdır. Verimin düşmemesi için elma hastalıkları ile etkin şekilde mücadele edilmelidir. Elma pek çok hastalıktan etkilenen bir bitkidir. Ancak bazı hastalıkları yaygın şekilde görülür.

Elma hastalıkları nelerdir

Elma kara lekesi hastalığı (Venturia inaegualis): Elma hastalıkları arasında sıkça görülen bir hastalıktır. Elma ağacının yapraklarında, meyve ve sürgünlerinde hastalığın belirtileri görülür. Başlangıçta yaprakların alt ve üst yüzeylerinde yağımsı özellikte olan lekeler, zaman geçtikçe zeytin rengine, daha sonra kahverengine dönmeye başlar. Kadifemsi gibi olan lekelerdeki dokular zaman geçtikçe ölür, çatlak ve delikler meydana gelir. Yapraklardaki etkiler fazla olursa, erken zamanda yaprakların sararmasına ve dökülmesine yol açar. Meyvelerde oluşan lekeler başlangıçta yeşilimsi, daha sonra kahverengi olur. Lekeler önce küçük olur, daha sonra bunlar birleşerek genişler ve meyveler şekilsiz gelişir.

Bu hastalıkla mücadelede, ilk aşamada dökülen ya da dallardaki kara lekeli olan ilk yaprakların toplanarak yakılması ya da sürümle toprağa gömülmesi gerekir. Dallar budanarak yakılmalıdır. Elma ağaçları yaprakların kurumasına yardımcı olacak şekilde hava akımını kesmeyecek şekilde dikilmelidir. Aynı zamanda ağaçların düzenli budaması yapılmalıdır. Bunun yanında elma kara lekesi hastalığı ile kimyasal mücadelede yapılmalıdır. Elma ağaçlarında ilk ilaçlama ağaçların duyarlı döneme gelmesiyle yapılmalıdır. Sonraki ilaçlamalar ilacın etki zamanına göre ve enfeksiyonun oluşmasına göre yapılmalıdır. Hastalık ortadan kalkınca ilaçlamaya son verilebilir. Çiçeklenme öncesinde bakırlı ilaçlar kullanılmalıdır. Koruyucu ilaçlar kullanılmaya özen gösterilmelidir.

Elma fizyolojik hastalıkları: Bu tür elma hastalıkları beslenme bozukluğu ve çevresel etkilerden kaynaklanabilir. Beslenme bozuklukları içinde elma çinko noksanlığı ve demir noksanlığı ortaya çıkabilir. Çinko noksanlığında elma ağacının aşağı taraflarındaki sürgünler ve yapraklarda sorun olmazken, tepe kısımlarındaki sürgünler çıplaklaşır. Bu kısımlarda gözler zamanla körelir. Ayrıca yaprak damarları sararır, yapraklar küçülür ve kıvrılma olur. Meyveleri de küçülür, aynı zamanda verim düşer. İlerleyen zamanda dallarda ve sürgünlerde kuruma olur. Demir eksikliği durumunda ise, ağaçta genç yapraklarda hafif sararmalar olur. Yapraklardaki damarlarda yeşil görünür, sarılık ilerledikçe damarlarda sararmaya başlar. Genç yapraklardaki bu yıkım koşullara bağlı olarak yaşlı yapraklara sıçrar. Sararan ve kuruyan yapraklar zamanla dökülür, ağaçta gelişim yavaşlar ve verim azalır. Çevresel etkenler sonucunda ise, bazı elma ağaçlarında paslanma oluşabilir. Düşük sıcaklıklarda meyveler zarar görür, kışın dokular zarar görerek hastalığa uygun zemin hazırlar.

Elma Hastalıkları
Elma küllemesi hastalığı (Podosphaera leucotricha): Elma hastalıkları arasındaki bu hastalık genç sürgünleri ve yaprakların yüzeyini beyaz bir keçe biçiminde kaplar. Yaprakların altı ve üstü bundan etkilenir. Yüzeyde dağınık şekilde unlu beyaz lekeler oluşur. Hastalanan yapraklar gelişim gösteremez. Beyaz renkteki lekeler zamanla kirli kahverengine döner ve yapraklar erkenden dökülür. Meyveler etkilendiğinde küçük ve şekilsiz meyveler oluşmaya başlar. Üstlerinde pas lekesi gibi lekeler meydana gelir. Havanın sıcak olduğu zamanlarda, güneşli dönemlerde hastalığın şiddeti artar. Elma küllemesi hastalığı verimi % 60-70 seviyesinde azaltır.

Bu elma hastalığı ile mücadelede zarar gören sürgünler kış budamasında temizlenmelidir. Sürgünlerde olan gümüş beyaz renkli hastalık]]> Elma Reçeli https://www.elma.gen.tr/elma-receli.html Fri, 16 Nov 2018 12:48:02 +0000 Elma Reçeli, her reçel gibi Türk mutfağının kahvaltılardaki vazgeçilmez lezzetidir. Sabahları tereyağ ile kaymak ile kızarmış ekmek ile çok sevilir. Özellikle köy kahvaltıların vazgeçilmezidir.  Elma Reçeli, her reçel gibi Türk mutfağının kahvaltılardaki vazgeçilmez lezzetidir. Sabahları tereyağ ile kaymak ile kızarmış ekmek ile çok sevilir. Özellikle köy kahvaltıların vazgeçilmezidir. 

Elma Reçeli İçin Gerekli Malzemeler:
 • 4 adet büyük boy elma
 • 3 su bardağı toz şeker
 • 3 su bardağı su
 • 1 adet çubuk yani yaş tarçın 
 • 2 veya 3 adet karanfil
 • Limon yok ise limon tuzu
Elma Reçelinin Yapılışı:

4 adet büyük boy elmaları iyice yıkayın. Daha sonra bu 4 adet elmanın kabuklarını soyun ve eşit olacak şekilde küp küp doğrayın. Küplerin büyüklüğü çok önemlidir. Çünkü çok küçük olur ise pişerken elmalar erir. Çok büyük olur ise yemesi zor olur. Elma Reçelinin yapılışı diğer reçeller gibi değildir. Elma reçelini bir gün önceden şekerde sulanmasını beklemenize gerek yoktur. Bir tencereye 3 su bardağı suyu ve  3 su bardağı toz şekeri dökün. Şeker ile suyu yaklaşık on beş dakika kadar kaynatın. Hazırladığınız yani kaynattığınız şekerli suyun içine ilk önce küp küp doğranmış dört adet elmayı koyun. Elma ReçeliKüp küp elmalar beş on dakika kaynadıktan sonra çubuk yani yaş tarçını ve iki üç adet karanfili ekleyin. BU şekilde de yirmi ile yirmi beş dakika arasında kaynatalım. Ancak bu kaynama süresinde altı yedi dakika sonra çubuk tarçını alın. Çubuk tarçın çok kalır ise reçelin acı olmasına neden olabilir. Ocağı kapatmaya yakın limon var ise iki üç damla limon suyu damlatın yada yarım çay kaşığı limon tuzu atın ve ocaktan alın. Elma Reçelini cam kavanozlarda saklayın. Daha sağlıklı ve reçelin ömrü daha uzun olur. Elma Reçeliniz hazır.

Afiyet olsun. 
]]>
Doğal Elma Sirkesi https://www.elma.gen.tr/dogal-elma-sirkesi.html Fri, 16 Nov 2018 15:12:06 +0000 Doğal elma sirkesi, elma sirkesi yüzyıllardır birçok amaçla kullanılmış ve hala kullanılmaya devam edilmektedir. Elma sirkesi turşu yapımında, salatalarda, bazı yemeklerde, hamur işlerinde, makine temizlemede, zararlı otla Doğal elma sirkesi, elma sirkesi yüzyıllardır birçok amaçla kullanılmış ve hala kullanılmaya devam edilmektedir. Elma sirkesi turşu yapımında, salatalarda, bazı yemeklerde, hamur işlerinde, makine temizlemede, zararlı otları yok etmede kullanılmaktadır. Bunların haricinde sağlık içinde yaygın şekilde kullanılmaktadır. Sağlık için sayısız faydası olan doğal elma sirkesi, mineral ve vitaminler bakımından zengin içeriğe sahiptir. İçeriğinde bulunan asetik asit sayesinde tüketilen yiyeceklerden sindirim sisteminin tek başına sindiremediği gerekli olan mineralleri sindirmeye yardımcı olur.

Doğal elma sirkesi faydaları nelerdir

Kan şekerini dengeleyici özelliği olan elma sirkesi, vücutta kan şekerini dengelemek amacıyla insülin üretir. Elma sirkesinin anti-glisemik özelliği insülinin vücutta etkisinin arttırmaya yardımcı olur. Bu özelliğinden yararlanmak amacıyla günde bir defa 1 su bardağı suyun içine 1 çay kaşığı elma sirkesi eklenerek içilebilir.

Doğal elma sirkesi, dişleri beyazlatmak amacıyla kullanılabilir. Eğer dişlerin sarı görünmesinden rahatsızlık duyuluyorsa elma sirkesi kullanılabilir. Diş lekelerini temizler, ağız içindeki bakterileri yok eder. Bunun için özellikle sabah kalkıldığında elma sirkesiyle gargara yapılabilir. Gargara yapıldıktan sonra dişler normal şekilde fırçalanmalıdır.  

Kabızlık için kullanılabilen doğal elma sirkesi, bağırsak hareketlerini kolaylaştırır. İçeriğinde bağırsak hareketlerini kolaylaştıran suda çözülme özelliği olan lif barındırmaktadır. 2 yemek kaşığı doğal elma sirkesi bir suda bardağı suyun içine eklenerek günde 3 defa içildiğinde kabızlık için çözüm olabilir.

Doğal elma sirkesi kilo vermek için kullanılabilir. Eğer düzenli kullanılırsa kilo verme sürecine destek olur. Özellikle bölgesel zayıflama üzerinde faydalı olan elma sirkesi, karaciğerlerde yağ birikmesini de önleyici özellik taşır.

Doğal elma sirkesi saç sağlığı için kullanılabilir. Su ve elma sirkesi karıştırılarak kullanıldığında saçları besler, parlamasını sağlar ve yumuşacık bir etki bırakır. Yine saç kepeğine karşı faydalıdır. Kepek için eşit ölçülerde elma sirkesi ve su karıştırılır ve karışım kafa derisine sürülerek 1 saat bekletildikten sonra yıkanır. Haftada iki defa kullanıldığında kepek problemi önlenir.

Cilt sağlığı içinde önemi büyük olan doğal elma sirkesi, cilt lekelerine, kırışıklıklara karşı iyi gelir. Cilt tonunu düzenler. Özellikle cilt lekeleri için mükemmel bir temizleyici olan elma sirkesi, suyla inceltilerek bir parça pamuk yardımıyla cilt için kullanılabilir. Bu sayede cilt sıkılaşarak daha dolgun bir görünüm kazanır.

Kramplar için doğal elma sirkesinden yararlanılabilir. Özellikle geceleri maruz kalınan kramplara karşı elma sirkesi kullanılabilir. Bir su bardağı sıcak suyun içine 1 tatlı kaşığı elma sirkesi eklenir ve bu karışımla kramp oluşan bölgelere masaj yapılır.

Enfeksiyonlara karşı doğal elma sirkesinden yararlanılabilir. Elma sirkesi özellikle bakteri ve mantarlara karşı son derece etkilidir. Kulak enfeksiyona, vajinal enfeksiyon ve mesane enfeksiyonuna karşı elma sirkesi kullanılabilir. Kulak enfeksiyonu için doğal elma sirkesi bir miktar suyla sulandırılarak kulak çevresine sürülebilir. Diğer enfeksiyon türlerinde ise sıcak suyun içine eklenerek içilebilir.

Doğal Elma Sirkesi
Öksürük ve soğuk algınlığı için bir çay kaşığı elma sirkesi, bir çay kaşığı bal bir su bardağı suya eklenerek karıştırılır. Suyun sıcak olması gerekir. Karışıma bir miktar zencefil eklenerek içilir. Günde üç defa karışım tüketildiğinde öksürük ve soğuk algınlığına bağlı şikayetlere karşı iyi gelir.

Kolesterole karşıda etkili bir çözüm olan doğal elma sirkesi, kötü kolesterolü düşür, iyi kolesterolü ise arttırıcı]]> Elma Patates https://www.elma.gen.tr/elma-patates.html Sat, 17 Nov 2018 05:00:22 +0000 Elma Patates, patates bilindiği üzere tüm insanların sevdiği bir sebzedir. Girdiği her yemeğe ayrı bir lezzet verir. Elma Patates kızarmış patates gibidir ancak daha az yağlı ve daha çok lezzetlidir. Elma patatesin elma ile hiç Elma Patates, patates bilindiği üzere tüm insanların sevdiği bir sebzedir. Girdiği her yemeğe ayrı bir lezzet verir. Elma Patates kızarmış patates gibidir ancak daha az yağlı ve daha çok lezzetlidir. Elma patatesin elma ile hiç alakası yoktur. Elma diye adlandırılmasının nedeni patateslerin dilimlenme şekli elma dilimi şeklinde olmasıdır. 

Elma Patates İçin Gerekli Malzemeler: 
 • 6 adet orta boy patates
 • 3 çorba kaşığı zeytin yağı
 • Bir tutam tuz
 • Kekik
 • Kırmızı pul biber
Elma PatatesElma Patatesin Yapılışı:

6 adet orta boy patatesleri güzelce yıkayın. Daha sonra yıkadığınız patatesleri soyun ve elma dilimlenmiş gibi doğrayın. Doğradıktan sonra patatesleri tekrar yıkayın. Yıkanan patatesleri bir süzgece veya bir bezin üstüne alın ve patateslerin suyunu çekmesini bekleyin. Patatesler suyunu çektikten sonra derin bir kabın içine 3 çorba kaşığı zeytin yağını, tuzunu, kekiği ve kırmızı pul biberi atalım. Baharatların ölçüsünü siz kendi damak zevkinize göre ayarlayabilirsiniz. Daha sonra bu karışımı ve patatesleri iyice karıştırarak harmanlayın. Fırın tepsisine tepsi büyüklüğünde yağlı kağıt ayarlayın ve harmanlanmış elma dilimi şeklindeki patatesleri tepsiye dökün ve iyice yayın. Önceden 175 derecede ısıtmış olduğunuz fırına tepsiyi sürün. Elma patatesin üstü pişene kadar pişirin. Elma Patatesiniz hazır. Afiyet olsun.
]]>
Elma https://www.elma.gen.tr/elma.html Sat, 17 Nov 2018 05:22:59 +0000 Elma, elma gülgiller ailesinden olan bir meyve türüdür. Eski Türkçe'de alma olarak da bilinir. Orta Asya'nın tamamında bulunan bir meyvedir. Besin değeri oldukça yüksek olan bir meyve türüdür. Tarih boyunca birçok elma ç Elma, elma gülgiller ailesinden olan bir meyve türüdür. Eski Türkçe'de alma olarak da bilinir. Orta Asya'nın tamamında bulunan bir meyvedir. Besin değeri oldukça yüksek olan bir meyve türüdür. Tarih boyunca birçok elma çeşidi üretilmiştir. Çeşit sayısına bakılacak olursa bini aşkın elma çeşidi vardır.  5 ve 12 metreye kadar uzanabilen ve kışın yapraklarını döken bir ağaç üzerinde yetişir. Yaprakları oval biçimde olur çiçekler yaprakları ile beraber açar. Elma Sonbahara doğru olgunlaşan bir meyve türüdür. 5 ve  8 santime kadar büyüyebilen bir meyve türüdür. Çok kurak ve sıcak iklimleri sevmez. Taban suyunun 1 metreden daha yakın olmayan yerlerde yetişir. Kireçli ve taşlı topraklarda yetişmez ülkemizde bir çok elma çeşidi bulunur. Amasya elması en çok bilinen türlerindendir. Türkiye'de yetişen elma türlerine bakarsak bunlar, Amasya, arapkızı, brea burn, fuji ,gala, golden, gold star, hanna, rayka, topaz elmalarıdır. Elma ağaçları meyve verme süresi anacın çeşidine göre şekillendirmektir. Bazıları ilk dikildigi zaman meyve verirken bazıları da üç ya da beş altı yaşlarında meyve vermeye başlar. 

Dünya da en çok elma üreten ilk kez 10 ülke  
 • 1. Çin halk cumhuriyeti
 • 2. Amerika Birleşik Devletleri 
 • 3. İran
 • 4. Türkiye 
 • 5. Rusya
 • 6. İtalya 
 • 7. Hindistan 
 • 8. Fransa
 • 9. Şili 
 • 10.Arjantin 
Elma, Türkiye'nin iyi gelir sağlayan meyve listelerinde yer alır. Üretimi iyi düzenlenmiş olan alanlarda dönüm de iki tona yakın meyve elde edilebilir.  Türkiye'de kişi başına düşen elma miktarı 20 kilo kadardır. Dünyada en fazla elma  tüketen ülkeler arasında yer almaktayız. Organik tarımın artmasıyla beraber elma üretimi ve türleri iyice artarak ticari amaçlı üretilmesi için çalışmalar başlatılmıştır.

Elmanın sağlığa faydaları 
 • Elma yüksek miktarda enerji vermesine karşın düşük kalorili bir meyvedir.
 •  Elma yemek kişiye hastalıklardan korur diyet yapanlar için en iyi meyve türlerinden biridir 
 • Kalp damar rahatsızlıklarına karşı koruyucudur 
 • Kanser kolesterol gibi rahatsızlıkların oluşmasına engeller 
 • Bağırsakları çalıştırarak kabızlık oluşumunu önler zararlı Kolesterolü düşürerek iyi Kolesterolü yükseltir 
 • Kan yapmaya yardımcı olur içeriğindeki C vitamini ile bağışıklık sistemini güçlendirir 
 • Nefes alıp vermeyi kolaylaştırır mide rahatsızlıklarını yatıştırır 
 • Isırarak yenildiği zaman Diş etlerine temizlemeye yardımcı olur 
 • Kanı temizleyerek kanda bulunan toksinlerin atılmasına yardımcı olur 
 • Mide bulantılarını azaltmaya yardımcıdır 
 • Yüksek tansiyona karşı koruyucudur 
 • Kalp krizi riskini düşürmeye yardımcı olur 
 • Cilde parlaklık ve güzellik verir 
 • Beyin hastalıklarına karşı koruyucu maddeler içerir 
 • Suda eriyen vitaminler içerisinde bulundurur kabuk kısmında da yüksek miktarda vitamin bulundurduğundan kabuğu ile tüketilmelidir. 
 • Baş ağrısı ve uykusuzluğa karşı iyi gelir.
Elma
Bir elmanın besin değerleri 
 •  1 orta boy elma 95 kaloridir.
 • 19 gram şeker içerir.
 • 159 gram kadar su bulunur
 • 16.4 mg omega 3 yağ asitleri vardır, 
 • 78.3 mg omega 6 yağ asitleri bulunur
 • 4 gram besin lifi vardır. 
 • 0.5 gram protein içerir.
 • 98.3 IU A vitamini Bulunur.
 • 8.4 mg C vitamini vardır.
 • 0.3 mg E vitamini içerir.
 • 4.0 mcg K vitamini vardır
 • 0.1 mg B6 vitamini bulunur.
 • 0.2 mg niasin içerir.
 • 5.5 mcg folat vardır.
 • 10.9 mg kalsiyum bulundurur. 
 • 0.2 mg demir içerir.
 • 9.1 mg magnezyum
 • 20 mg fosfor bulunur
 • 195 mg potasyum içerir
 • 0.1 mg manganez bulunur
 • Çok az miktarlard]]> Elma Sirkesi Maskesi https://www.elma.gen.tr/elma-sirkesi-maskesi.html Sat, 17 Nov 2018 21:36:41 +0000 Elma sirkesi maskesi, Elma sirkesi maskesi cilde oldukça faydalı olan maske çeşitlerindendir. Elma sirkesi maskesi, cildin kirden ve yağdan gözeneklerin tıkanmış olduğu bir ciltte gözenekleri açar,cildi temizler ve daha pürüzsü Elma sirkesi maskesi, Elma sirkesi maskesi cilde oldukça faydalı olan maske çeşitlerindendir. Elma sirkesi maskesi, cildin kirden ve yağdan gözeneklerin tıkanmış olduğu bir ciltte gözenekleri açar,cildi temizler ve daha pürüzsüz bir görünüme oluşturur. Kimyasal içermeyen ve tamamen organik olan elma sirkesi maskesi ciltte ton düzenlemelerinde de oldukça faydalıdır. Elma sirkesi maskesi ciltteki problemleri en aza düşürmek için en ideal maske türleri arasındadır. Gece uyurken elma sirkesi su ile karıştırılıp yüze sürüldüğünde daha parlak bir cilde kavuşulur. Elma sirkesi maskesini bol sivilceli kişiler de uygulayabilir. Elma sirkesi maskesinin sivilceleri azaltma ve yok edici özelliği de bulunmaktadır. Elma sirkesi hassas bir cilde sahip olanlar için 10-15 dakika içerisinde yıkanmalıdır. Aşırı hassas ciltlerde maske sonrasında nemlendirici kullanmak cilde iyi gelecektir. Evde rahat ve basit bir şekilde hazırlanabilen bu maske düzenli bir şekilde kullanıldığında cilt pürüzleri azalır, sivilce ve akne problemleri en az derecelere ulaşır, güneş lekeleri azalır koyu leke oluşumları ve yağlı bir cilt görünümü ortadan kalkar. Daha parlak daha pürüzsüz ve daha canlı bir görünüme ulaşmanızı sağlayan elma sirkesi maskesi daha bir çok cilt probleminize iyi gelecektir.

  Elma sirkesi maskesinin içindekiler:
  • 2 çay kaşığı elma sirkesi
  • Yarım limon suyu
  • 2 yumurta
  Elma sirkesi maskesinin hazırlanması ve uygulanması: 2 yumurtayı kırın ve sarılarını ayırın. Kalan yumurta aklarının üzerine yarım limonun suyunu ekleyin. Bir süre karıştırmalısınız ve daha sonra elma sirkesini eklemelisiniz. Karışım köpürmeye başlayıncaya kadar karıştırın.  Maske hazır durumdadır. Yüzünüzü temiz bir şekilde yıkayıp elma sirkesi maskesini yüzünüze uygulayın. Elma sirkesi maskesini göz çevresine ve ağız çevresine sürmekten kaçınmalısınız. Elma sirkesi maskesini yüzünüzde 10 veya 15 dakika beklettikten sonra ılık suyla durulama yapabilirsiniz. Yüzünüzdeki maskeyi yıkadıktan sonra nemlendirici kullanmanızda fayda vardır. Elma sirkesi maskesi yüzdeki gözeneklerin yağını ve kirini temizleyip sivilce oluşumunu engellemektedir. Ayrıca kişinin yüz bölgesinde genişlemiş olan cilt gözeneklerinin küçülmesine fayda sağlamaktadır.

  Elma Sirkesi Maskesi
  Elma sirkesi maskesinin faydaları:
  • Elma sirkesi cilt yüzeyindeki bakterileri temizler
  • Ciltte oluşan iltihaplanmayı ve sivilceyi önler
  • Cildin asit dengesini sağlamaya yardımcı olur
  • Ciltteki aşırı yağlanmayı giderir
  • Elma sirkesi ciltteki güneş lekelerini azaltır
  • Ciltte oluşan koyu akne lekelerini azaltır.
  • Egzama veya diğer cilt hastalıklarının neden olduğu kaşıntıyı giderir.
  ]]>
  Elma Pekmezi https://www.elma.gen.tr/elma-pekmezi.html Sun, 18 Nov 2018 21:35:50 +0000 Elma Pekmezi, diğer meyvelerden yapıldığı gibi elmadan da yapılır. Her pekmez çeşidi gibi elma pekmezinin de bir çok faydası vardır. Elma Pekmezinin en önemli yararı kalbe çok yararlıdır. Kandaki ve insanın dışarıda Elma Pekmezi, diğer meyvelerden yapıldığı gibi elmadan da yapılır. Her pekmez çeşidi gibi elma pekmezinin de bir çok faydası vardır. Elma Pekmezinin en önemli yararı kalbe çok yararlıdır. Kandaki ve insanın dışarıdan aldığı besinler ile vücuda giren kolesterolü düşürmeye yardımcı olur. Elma Pekmezi kalp ve damar hastalıklarının oluşumunu önleme de birebir yararı vardır. Şeker hastalığına birebir olmasa da şekeri düşürmeye yönelik yararları vardır. Sindirim sistemine çok iyi gelmektedir. Tansiyonu düşürmede yararı vardır. Özellikle hamile bayanlara mide bulantısını önlediği için önerilir. Kabızlığı önler. Bağırsakta oluşan parazitlerin temizlenmesine yardımcı olur. Unutkanlığa neden olan bütün hastalıkları önlemeye yardımcı olur. Son olarak yararlarından biri olan cilde çok iyi gelmektedir. 

  Elma Pekmezi İçin Gerekli Malzemeler:
  • Elma
  • Temiz çuval
  • Temiz büyük bir taş
  • Büyük bir kazan 
  Elma Pekmezinin Yapılışı:

  Elma Pekmezi
  Elmalar güzelce yıkanır. Ancak pekmez yapılırken bir iki kilo elma ile pekmez yapılmaz.  Yıkanan elmalar iyice ezilir. Ezilen elmalar kazana konur. Elmalar kazanda uzun süre haşlanır. Haşlanan elmalar temiz büyük bir çuvala konur. Temiz çuvalın içine haşlanmış elmalar konulduktan sonra çuvalın üzerine taş konulur. Çünkü elma pekmezi için bize haşlanan elmanın suyu gerekmektedir. Haşlanmış elmanın suyunun tamamen aldıktan sonra bu suyu geniş bir tavanın içine alın ve iyice kıvamını bulana kadar kaynatın. Eğer çok kaynatmaz iseniz elma pekmezi çok sıvı olur ve ayrıca çabuk bozulur. Yararlarını say say bitiremediğimiz Elma Pekmezi hazır afiyet olsun.
  ]]>
  Amasya Elması https://www.elma.gen.tr/amasya-elmasi.html Mon, 19 Nov 2018 00:09:01 +0000 Amasya elması; Amasya  yöresin en meşhur olan elma çeşididir Amasya elması. Amasya denilince akla gelen ilk şey Amasya elmasıdır. Amasya elmasının en güzel özelliği muhteşem kokusudur. Amasya elmasının bilindik Amasya elması; Amasya  yöresin en meşhur olan elma çeşididir Amasya elması. Amasya denilince akla gelen ilk şey Amasya elmasıdır. Amasya elmasının en güzel özelliği muhteşem kokusudur. Amasya elmasının bilindik özelliği olan kokusu insanı büyüler ve yedikçe yeme isteği gelir. Küçük olan Amasya elmasının içi beyaz ve dışı kırmızıdır. Amasya elması oldukça sert ve suludur. Görünüş olarak mandalina büyüklüğünde olan Amasya elması çok şifalı bir meyvedir. Amasya elması genellikle Eylül aylarında tüketilmeye başlar. Elmanın hası olarak bilinen Amasya elması vücuda son derece yararlıdır. Amasya elmasının en bilindik özelliği bir yıl meyve verdiğinde diğer yıl meyve vermemesidir. Sert ve dayanıklı olan bu elma uzun süre muhafaza edilir.

  Amasya elmasının faydaları; 

  Amasya elması yorgunluğu alır ve dilendirir. Gece yatmadan önce yenilen Amasya elması tüm yorgunluğu alır ve kesintisiz uyku sağlar. Sabah uyanınca dinçlik verir. Amasya elması gençleştirir ve cilt güzelliği sağlar. Cilde parlaklık veren Amasya elması genç görünüm sağlar. Amasya elması mide yaralarına ve mide ağrılarına son derece faydalıdır. Beyin fonksiyonlarını yenileyen Amasya elması tam bir kalp dostudur. Amasya elmasında bulunan A vitamini, gözün daha parlak görmesini sağlar ve göze iyi gelir. Amasya elması böbrekleri çalıştırır ve idrar söktürücü özelliği vardır. Amasya elması günde 1 defa tüketildiğinde kolesterolü dengede tutar. Amasya elmasında bol miktarda lif bulunur.

  Amasya Elması

  Bağırsakları çalıştıran Amasya elması bağırsakta oluşabilecek kötü huylu parazitleri engeller. Bağırsak kanserini önler. Amasya elması şekeri dengede tutarak, vücudunşeker ihtiyacını karşılar. Şeker hastaları haftada 3 defa Amasya elması yiyebilir. Amasya elması damar hastalıklarına iyi gelerek felç olma riskini önler. Sindirim sistemine iyi gelen ve midede hemen sindirilen Amasya elması mide kanserini önler. Karaciğer, mide, bağırsak kanserini önleyen Amasya elması kansere karşı vücudu korur. İlaç gibi şifalı olan Amasya elması, dinçlik ve canlılık verir. Amasya elması diş ağrılarına ve diş etlerine çok faydalıdır. İçerisinde bulunan C vitamini vücudun bağışıklık sistemini korur ve güçlendirir. Amasya elması dilimlenerek yüzde maske olarak kullanılır. Kullanılan Amasya elması dilimleri, yüzde gözenekleri açar, akne ve siyah nokta oluşumunu engeller. Dudakta oluşan uçuğa bire bir etki eden Amasya elması kısa sürede uçuğu geçirir. Uçuk olmasını engeller. Çocuklar için faydalı olan Amasya elmasının bol bol tüketilmesinde fayda olacaktır.

  ]]>