Yasak Elma
15 Mayıs 2024

Yasak Elma

Yasak Elma; Allah'u Teâlâ insanoğlunusınavlara tabi tutar ve bu sınavların sonunda, cennet ve cehennem vaadini vermiştir. Hadisi Şerif'te Efendimiz (S. A. V)'in; "Eğer siz hiç günah işlemeseydiniz, Allahu Teâlâ sizi helak eder ve yerinize, günah işleyecek (Fakat tövbeleri sebebiyle) mağfiret edeceği kimseler yaratırdı. " buyurmasından da anladığımız üzere, insanoğlu ilk yaratılışından beri imtihan üzeredir. Hz. Adem (A. S.) ve Havva'nın yaratılışı ile bu imtihan, tabiri caizse, (Rivayet ismiyle) yasak elma adı ile başlamıştır. İnsanoğlu zaten, fıtratında var olan ve kendisini sürekli günaha sevk eden bir nefis taşır. Bununla birlikte, Hz. Adem ve Havva'ya secde etmekten ve bunun neticesinde Allah (C. C.) tarafından cezalandırılan şeytan da sürekli insanı vesvese vermek yoluyla günaha sevk etmektedir. Şeytanın ilk işi, ilk insan olan Hz. Adem ve Havva olmuştur. Yasak Elma diye rivayet edilen fakat, Kur'an'da ne olduğu belirtilmeyen meyveyi onlara yedirerek, şeytan bu işinde başarıya ulaşmıştır. Ancak, yukarıda belirttiğimiz Hadis-i Şerif'te ki tövbe yolu ile Allah'u Teâlâ, Hz. Adem ve Havva'yı affederek ödüllendirmiştir. Bu kıssayı en güzel Kur'an'ı Kerim'den öğrenebiliriz. Yasak elma diye rivayet edilen ağacı, Kur'an da Bakara Suresi 35-39, A'râf Suresi 19-27, TâHâ Suresi 115-123. Ayetlerinde bulabiliriz. İçlerinde en ayrıntılı olarak A'râf Suresinde geçer.

Yasak Ağacın (Meyve) Geçtiği Ayetler

A'râf 19- ve ey dem! Sen ve zevcen cennette yerleşin (Oturun) sonra da dilediğiniz yerden yeyin ve bu ağaca yaklaşmayın. O zaman (Yaklaşırsanız ikiniz) zalimlerden olursunuz. 20- Şeytan, onların (O ikisinin) görünmesi ayıp olan ve kendilerinden örtülmüş (Gizlenmiş) yerlerinin açığa çıkarılması için onlara vesvese verdi ve sonra da şöyle dedi: “Rabbiniz sadece iki melek olursunuz veya (Orada) ebedî kalanlardan olursunuz, diye bu ağaçtan sizin ikinizi menetti (Nehyetti). ” 21- ve ikisine yemin etti: “Muhakkak ki ben, sizin ikinize nasihat edenlerdenim. ” 22- Böylece o ikisini aldatarak öncülük (Önderlik) etti. Ağaçtan tadınca (Meyvesini yeyince) ayıp yerleri kendilerine göründü (Açığa çıktı) ve üzerlerine cennet yaprakları yapıştırmaya başladılar ve Rab'leri ikisine şöyle seslendi: “Sizin ikinizi bu ağaçtan nehyetmedim mi (Yasaklamadım mı)? Ve sizin ikinize, muhakkak ki şeytan apaçık düşmandır. ” demedim mi? 23- İkisi şöyle dedi: “Rabbimiz, biz nefslerimize zulmettik, şâyet Sen bize mağfiret ve rahmet etmezsen, biz mutlaka hüsrana uğrayanlardan oluruz. ” 24- Allahû Tealâ: “Birbirinize düşman olarak inin! Sizin için yeryüzünde bir süreye kadar kalma (Yerleşme) ve geçinme vardır (Size takdir edildi). ” buyurdu.

Bu ayetlerde görüldüğü üzere ve diğer ayetlerde de,yasaklanan ağacın ve meyvenin aslında ne olduğu belirtilmemiş olup, Allah (C. C.) katında bilinmektedir. Bununla birlikte müfessirler, tahmini yorumlar yapmış, yasak elma, buğday, hurma vs. Olabilme ihtimallerinden bahsetmiştir. Biz de bu olaydan bahsederken yasak elma demek yerine, yasaklanan ağaç ya da yasaklanan meyve diyerek hitap edersek daha uygun olur.

Yasak Elma Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Elma Dilim Patates Kalori?

Elma Dilim Patates Kalori?

Popüler İçerikler

Haber Bülteni

Güncel

Yer Elması Kaç Kalori?

Yer Elması Kaç Kalori?

Güncel

Yeşil Elma Kaç Kalori?

Yeşil Elma Kaç Kalori?