Elma Ağacı Türleri ve Özellikleri
15 Mayıs 2024

Elma Ağacı Türleri ve Özellikleri

Elma Ağacı, dünya ve Türkiye olmak üzere en çok dikimi yapılan gülgillerden olan bir ağaç türüdür. Türkiye ve dünya genelinde en çok tüketilen bir meyve olarak bilinen elmanın 25 türü ve 6.500 olacak şekilde farklı çeşitleri bulunmaktadır. Elma ağacının ana vatanı olarak bilinen ülkemizinde sınırları içinde olduğu Asya'dır. İklimsel faktörler olumsuz şartlar oluşturmadığı ve normal seyir ettiği sürece yetiştirme sorunu meydana gelmez. Elma ağacı boyutları genel olarak boyu 7 ile 8 metre kadar büyürler ve türlerine bağlı olarak koyu gri tondan pembe bir tona kadar farklılık gösteren silindirik bir biçimde düz bir gövde yapısı vardır. Elma ağacı çok eski zamanlardan beri ekimi, dikimi ve yetiştiriliciliği yapılan bir meyve olarak bilinir.

Elma Ağacı Meyve Çeşitleri

Elma ağacının meyveleri olan elmaların çeşitleri genel olarak kendine kısır bir yapıya sahiptir. Burada söylenmek istenen şey kendi çiçek tozlarından döllenen bir yapısı yoktur. Bu kısır çeşitleri de kendi aralarında ikiye ayrılır, tam kısır veya kısmi kısır olarak bilinir. Fakat kendi kendine döllenebilir olsa dahi yabancı döllenme yolu ile çoğalacak ve meyve verecek olur ise bu meyveler daha güzel ve kaliteli olacaktır. Bu nedenle de elma ağacı dikimi yapılırken kişiler etrafta güzel ve farklı olan diğer çeşitli çiçek tozlarının olmasına dikkat eder ve bu sayede kaliteli bir meyve elde edeceklerdir. Elma ağacı dikimi en çok bu noktada dikkat edilmesi gereken bir husus olarak bilinir. Etrafta güzel bir çiçek tozu karışımı bu ağacın çok güzel meyveler vermesini sağlar.

Dünya Genelinde Bulunan Elma Ağacı Meyve Çeşitleri

Dünya üzerinde 6.500 elma çeşidi bulunmaktadır ve bunun 460 tanesi de ülkemiz sınırları içerisinde yetiştirilmektedir. Elma çeşitleri arasında dünya pazarında ve insanlar tarafından en çok tüketilen meyve standartları ve kalitesi ülkemizde çok bulunmaktadır. Dünya pazarında ise ülkemiz baya bir talep görmekte ve dış ülkelere ihracat yapmaktadır. Bu dünya pazarında en çok tercih edilen elma çeşitlerimiz Amasya elması, Golden elması, Starking elması, Tonathan elması ve Rombuti elması yer alır. Elma ağacı soğuk bölgelerde de yaşayabilen bir ağaç olduğundan dolayı en yukarıdaki Kuzey enlemde yani İsveç'te bile kendine yetişebilecek bir alan sağlamaktadır. Elma 35 enlem derecesinden daha düşük yerlerde ve bu gibi bölgelerde kesinlikle yetişmez. Elma ağacı sadece yüksek bölgelerde uyum sağlayarak yetişebilen bir ağaç türü olarak bilinir. Ülkemizde ise Akdeniz ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinin sıcak olmasından dolayı bu bölgelerin 800 metreden yüksek olan yerlerinde yetişebileceği bir ağaç türü olarak bilinir. Elma ağacı çok zor olan kış şartlarına bile dayanıklı olan bir ağaç türüdür. Hatta elma ağacının yaşlı olan sürgünleri -20 dereceye kadar dayanabilen bir kapasiteye sahiptirler fakat meyveler ve çiçekler bu kadar çok soğuğa dayanamazlar -2 ile -3 derecede donar ve dökülürler.

Elma Ağacı Fidesi

Kişiler elma ağacı dikmek istiyorlar ise fidanlıklarda büyütülmüş olan aşılı fidanları ekmeleri ve yetiştirmeleri mantıklı ve akıllıca olacaktır. Elma ağacı yetiştirmede seçilecek olan fidan da çok önemli olacaktır bu noktada ise en çok tercih edilen aşılı fidan ise durgun göz aşısıdır. Bu aşı ülkemizde Temmuz ortasından Ağustos ayı bitimine kadar yapılmaktadır. Elma yetiştiriciliği ve ticareti diğer meyveler arasında en çok kar getiren meyve olarak bilinir. Üretim şekli bilir kişiler tarafından düzenli olarak yapıldığı taktirde dönümünden 300 ile 600 kg meyve elde edilebilir. İyi bir bakım yapıldığı taktirde elma ağacından daha çok mahsul elde edilebilir. Ülkemizde elma tüketme oranımız kişi başına 20 kg olarak bilinir ve dünya üzerinde en çok elma tüketen ülkeler arsında yer alırız.

Elma Ağacı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Bir Elma Kaç Kalori?

Bir Elma Kaç Kalori?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Doğal Elma Sirkesi Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Doğal Elma Sirkesi Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Elma Suyu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Elma Suyu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Elma Sirkesi Diyeti

Elma Sirkesi Diyeti

Elma Yaprağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Elma Yaprağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Elma Sirkesi Cilt Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Elma Sirkesi Cilt Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Güncel

Elma Reçeli Tarifi ve Malzemeleri

Elma Reçeli Tarifi ve Malzemeleri

Güncel

Elma Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Elma Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Elma Sirkesi ile Zayıflama

Elma Sirkesi ile Zayıflama