Elma Sirkesinin Cilde Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024

Elma Sirkesinin Cilde Faydaları Nelerdir?

Elma sirkesinin cilde faydaları, hoş bir cilt için en önemli yaklaşık cilt bakımının düzenli ve doğru yapılmasıdır. Güzelliğin başlıca temeli olan cilt bakımı kısa sürede cildin sağlıklı ve iyi bir görünüm kazanmasını sağlar. Uzun vadede ise cildin daha genç ve sağlıklı görünmesine yardımcı olur. Cilt için bu doğrultuda bir yol izlendiğinde cilde yararlı olan ürünlere yönlenmek, zararlı olanlardan ise uzak durmak gerekir. Cilt bakımı yapıldığında bilinçli olmak, doğru ürünleri kullanmak son derece önem arz eder. Cilt için kozmetik ürünleri kullanmak yerine doğal ürünleri tercih etmek daha yararlı olur. Çünkü kozmetik ürünlerin içeriğinde raf ömrünün uzatılması amacıyla koruyucu maddeler kullanılmakta, bu maddeler kimyasal içerdiği için uzun vadede cilde yarardan çok zarar sağlamaktadır. Elma sirkesi cilt bakımı için kullanılabilecek mucize niteliğinde kullanılabilecek bir üründür.

Elma sirkesinin cilde faydaları nelerdir?

Ciltte hemen her yaş grubunda görülen sivilceler için elma sirkesi çözüm olabilir. Sivilce ergenlik döneminde, hormonlardan kaynaklı, stres kaynaklı olarak birçok sebebe bağlı olarak ortaya çıkabilir. Bu alanda cilde elma sirkesiyle bakım yapmak sivilce problemi için faydalı olur.

Cilt temizliği için elma sirkesinden yararlanılabilir. Cildi temizlemek adına kozmetik ürünleri kullanmak yerine elma sirkesiyle cilt temizlenerek nem dengesi sağlanabilir. 2 ölçü suyun içine bir ölçü elma sirkesi eklenir ve karıştırıldıktan sonra bir pamuk yardımıyla cilde sürülür. Uygulama sabahları ve akşamları olmak üzere günde iki defa uygulanabilir.

Elma sirkesinin anti-bakteriyel özelliği olduğundan bakteri sebebiyle oluşan problemlere karşı iyi gelir. Cilt yüzeyinde meydana gelen siğiller içinde oldukça faydalıdır. Antibakteriyel etkisiyle siğillerin yok olmasını sağlar. Bir parça pamuğun üzerine elma sirkesi dökülerek siğilin üzerine yerleştirilir. Pamuk bir yara bandıyla sabitlenir. Bu uygulama gece yapılarak sabaha kadar bekletilir. Günde bir defa bir hafta boyunca tekrarlandığında siğillerden kurtulmayı sağlar.

Güneş yanıklarına karşı elma sirkesinden yararlanmak mümkündür. Ciltte güneş yanma hissine ve kızarıklıklara karşı faydalıdır. Ciltte güneş kaynaklı olan yanma ve acı hissine karşı elma sirkesi banyo suyun eklenerek kullanılabilir.

Elma sirkesi ciltte meydana gelen tahrişe karşı iyileştirici etki sağlar. Özellikle tıraştan sonra elma sirkesi tahrişi önlemek amacıyla kullanılabilir. Cildin yatışmasını ve yaşanan acının giderilmesini sağlar.

Ciltte oluşan lekelere karşı elma sirkesi kullanılabilir. Cilt lekelerini yok ederek cilt tonunun açılmasını sağlar. Özellikle ileri yaşa bağlı olarak meydana gelen lekelere karşı kullanıldığında faydalı olur. Bir pamuk yardımıyla cilde tatbik edilebilir.

Masaj yağı özelliği olan herhangi bir yağ ile elma sirkesi karıştırılır. 1 ölçü yağ 3 ölçü elma sirkesiyle harmanlandıktan sonra selülit olan bölgeye masaj yapılarak sürülür. Gün içinde 2 defa tekrarlandığında selülitlerde azalma fark edilir. Elma sirkesiyle selülitlerin üzerine masaj yapıldıktan sonra 30 dakika bekletilir ve yıkanır. Üzerine nemlendirici krem sürülür. Ayda iki defa tekrarlanabilir.

Tırnak mantarına karşı elma sirkesinden yararlanılabilir. Mantardan etkilenen tırnakların üzerine günde birkaç kez elma sirkesi sürülür. Elma sirkesi tırnaklarda doğal olarak kurumalı ve yıkanmamalıdır. Elma sirkesi normal içme suyuyla karıştırıldıktan sonra yine tırnak mantarı için kullanılabilir. Hazırlanan suyun içine tırnaklar batırılarak yarım saat bekletilir. Sudan çıkarıldıktan sonra tırnaklar yıkanmadan kurulanır. İşlem bir ay boyunca düzenli uygulandığında mantara karşı faydalı olur.

Elma Sirkesinin Cilde Faydaları Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Elma Reçeli Tarifi ve Malzemeleri

Elma Reçeli Tarifi ve Malzemeleri

Elma Cinsleri Nelerdir?

Elma Cinsleri Nelerdir?

Elma Sirkesi Nasıl Yapılır?

Elma Sirkesi Nasıl Yapılır?

Popüler İçerikler

Elma Kaç Kalori?

Elma Kaç Kalori?

Elma Nasıl Kurutulur?

Elma Nasıl Kurutulur?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Bebeklere Elma Suyunun Faydaları?

Bebeklere Elma Suyunun Faydaları?

Japon Elması Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Japon Elması Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Elma Sirkesi Gargara Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Elma Sirkesi Gargara Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Elma Yoğurt Diyeti

Elma Yoğurt Diyeti

Elma Suyunun Faydaları Nedir?

Elma Suyunun Faydaları Nedir?

Güncel

Cennet Elması Türleri ve Özellikleri

Cennet Elması Türleri ve Özellikleri

Güncel

Elma Tatlısı Tarifi ve Malzemeleri

Elma Tatlısı Tarifi ve Malzemeleri