Elma Suyunun Faydaları Nedir?
21 Temmuz 2024

Elma Suyunun Faydaları Nedir?

Elma Suyunun Faydaları

Elma, dünya genelinde en fazla tüketilen meyvelerden biridir. Yılın her mevsiminde marketlerde ve pazarlarda elma bulmak mümkündür. Elma, yetiştirildiği bölgelere bağlı olarak farklı çeşitlerde bulunabilir. Bazı elmalar yumruk büyüklüğünde olabilirken bazıları daha küçük ya da daha büyük olabilir. Elma, sağlık açısından oldukça faydalıdır. Elmanın sağladığı faydaların neredeyse tümü elma suyu ile de sağlanabilir. Ancak elma sıkılarak suyu çıkarıldığında, içerdiği vitamin ve minerallerin bazıları azalabilirken bazıları artabilir. Sindirim sistemi problemleri başta olmak üzere pek çok sağlık sorununa karşı faydalıdır. Vücudu güçlendiren elma suyu, vücudu farklı hastalıklara karşı korur. İçeriğinde A, E, B6, C ve K vitaminleri başta olmak üzere daha pek çok mineral barındırmaktadır.

Elma Suyunun Faydaları Nelerdir?

Elma suyunda bulunan flavonoidler ve polifenoller, kalp sağlığını korur. Bu elementler önemli antioksidanlar arasındadır. Günlük düzenli olarak taze sıkılmış elma suyu içmek, kalp sağlığına ciddi anlamda katkı sağlar. Elma suyunda bulunan lifler, kolesterolün dengede kalmasına yardımcı olur.

  • Elma suyunun astıma karşı faydası vardır. İçeriğinde yer alan flavonoid adlı element astım krizlerinin önüne geçer. Aynı zamanda bu element akciğer sağlığı için de faydalıdır. Akciğerlerin güçlenmesini sağlar. Düzenli elma suyu tüketmek, akciğerleri enfeksiyonlara karşı korur.
  • Karaciğerleri temizleyici etkisi olan elma suyu, kolesterolün dengelenmesini sağlar. Vücutta yaşanan kolesterol dengesizliği kardiyovasküler hastalıklara yakalanma riskini artırır. Besinler yoluyla vücuda alınan toksinler, karaciğerin olumsuz etkilenmesine neden olur. Elma suyu tüketerek bu toksinler temizlenebilir. Elma suyu düzenli tüketildiğinde kardiyovasküler hastalıklara yakalanma olasılığı azaltılabilir.
  • C vitamini, bakır, bor gibi vitamin ve mineraller bakımından zengin olan elma suyu, kemik sağlığını koruyarak kemik hastalıklarına yakalanma riskini azaltır.
  • Elma suyu tüketimi, bağışıklık sisteminin kuvvetlenmesini sağlar. Bağışıklık sistemini güçlendiren elma suyu, bağışıklığı hastalıklara karşı korur. Özellikle kırmızı elma suyunun içinde yer alan quercetin adlı bileşen, bağışıklık sistemini kuvvetlendirmek için faydalıdır.
  • Elma suyu, diyabet hastalığına yakalanma riskini azaltır. İçeriğinde yer alan lifler kan şekerini de düşürür.
  • Elma suyunun tümörleri engelleyici etkisi de vardır. Bunun yanı sıra kabızlığa karşı elma suyu tüketilebilir. Özellikle elma suyu sabah aç karnına bir bardak olacak şekilde içildiğinde kabızlığa karşı çözüm olabilir. Elma suyu, zayıflamak isteyen kişiler tarafından da tercih edilebilir. Sabahları aç karnına içilen bir bardak taze elma suyu, kabızlığa iyi geldiği gibi ishale karşı da fayda sağlar. İçeriğinde yer alan lifler, ishale karşı olumlu etki yaratır.
  • Elma suyu, safra kesesi taşlarını önlemek için içilebilir. Özellikle kilo fazlalığı olan kişilerde safra kesesi taşına daha fazla rastlanır. Kilo sorunu olanlar ve bu tür sorunlara maruz kalanlar düzenli olarak elma suyu tüketebilir.
  • Elma suyu cilt sağlığı için de çok faydalıdır. Ciltte oluşan çatlak ve kırışıklıklara karşı elma suyu tüketildiğinde, bu sorunların giderilmesini sağlar. Aynı zamanda deri hastalıklarına karşı da iyi gelir. Cildi nemlendiren ve hücreleri kuvvetlendiren özelliği bulunmaktadır.
  • İçeriğinde yer alan bol miktardaki A vitamini sayesinde göz sağlığını korur. Özellikle katarakt hastalığına yakalanma olasılığını azaltır.
  • Elma suyunun Alzheimer hastalığının etkilerini azaltma özelliği de vardır. Ayrıca Parkinson hastalığına iyi gelen besinlerden biridir. Düzenli olarak elma suyu tüketmek, sinir hücrelerinde oluşabilecek hasarı önler ve hasarlanan hücrelerin onarılmasına yardımcı olur.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Editörün Seçtiği

Elma İç Kurdu

Elma İç Kurdu

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Elma Sirkesi ile Zayıflama

Elma Sirkesi ile Zayıflama

Yer Elması Çorbası Tarifi ve Malzemeleri

Yer Elması Çorbası Tarifi ve Malzemeleri

Elma Sirkesinin Faydaları Nelerdir?

Elma Sirkesinin Faydaları Nelerdir?

Elma Patates Tarifi ve Malzemeleri

Elma Patates Tarifi ve Malzemeleri

Elma Dilim Patates Fırında Tarifi ve Malzemeleri

Elma Dilim Patates Fırında Tarifi ve Malzemeleri

Güncel

Elma Sirkesinin Zararları

Elma Sirkesinin Zararları

Güncel

Elma Kaç Kalori?

Elma Kaç Kalori?