Doğal Elma Sirkesi Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024

Doğal Elma Sirkesi Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Doğal elma sirkesi, elma sirkesi yüzyıllardır birçok amaçla kullanılmış ve hala kullanılmaya devam edilmektedir. Elma sirkesi turşu yapımında, salatalarda, bazı yemeklerde, hamur işlerinde, makine temizlemede, zararlı otları yok etmede kullanılmaktadır. Bunların haricinde sağlık içinde yaygın şekilde kullanılmaktadır. Sağlık için sayısız faydası olan doğal elma sirkesi, mineral ve vitaminler bakımından zengin içeriğe sahiptir. İçeriğinde bulunan asetik asit sayesinde tüketilen yiyeceklerden sindirim sisteminin tek başına sindiremediği gerekli olan mineralleri sindirmeye yardımcı olur.

Doğal elma sirkesi faydaları nelerdir?

Kan şekerini dengeleyici özelliği olan elma sirkesi, vücutta kan şekerini dengelemek amacıyla insülin üretir. Elma sirkesinin anti-glisemik özelliği insülinin vücutta etkisinin arttırmaya yardımcı olur. Bu özelliğinden yararlanmak amacıyla günde bir defa 1 su bardağı suyun içine 1 çay kaşığı elma sirkesi eklenerek içilebilir.

Doğal elma sirkesi, dişleri beyazlatmak amacıyla kullanılabilir. Eğer dişlerin sarı görünmesinden rahatsızlık duyuluyorsa elma sirkesi kullanılabilir. Diş lekelerini temizler, ağız içindeki bakterileri yok eder. Bunun için özellikle sabah kalkıldığında elma sirkesiyle gargara yapılabilir. Gargara yapıldıktan sonra dişler normal şekilde fırçalanmalıdır.

Kabızlık için kullanılabilen doğal elma sirkesi, bağırsak hareketlerini kolaylaştırır. İçeriğinde bağırsak hareketlerini kolaylaştıran suda çözülme özelliği olan lif barındırmaktadır. 2 yemek kaşığı doğal elma sirkesi bir suda bardağı suyun içine eklenerek günde 3 defa içildiğinde kabızlık için çözüm olabilir.

Doğal elma sirkesi kilo vermek için kullanılabilir. Eğer düzenli kullanılırsa kilo verme sürecine destek olur. Özellikle bölgesel zayıflama üzerinde faydalı olan elma sirkesi, karaciğerlerde yağ birikmesini de önleyici özellik taşır.

Doğal elma sirkesi saç sağlığı için kullanılabilir. Su ve elma sirkesi karıştırılarak kullanıldığında saçları besler, parlamasını sağlar ve yumuşacık bir etki bırakır. Yine saç kepeğine karşı faydalıdır. Kepek için eşit ölçülerde elma sirkesi ve su karıştırılır ve karışım kafa derisine sürülerek 1 saat bekletildikten sonra yıkanır. Haftada iki defa kullanıldığında kepek problemi önlenir.

Cilt sağlığı içinde önemi büyük olan doğal elma sirkesi, cilt lekelerine, kırışıklıklara karşı iyi gelir. Cilt tonunu düzenler. Özellikle cilt lekeleri için mükemmel bir temizleyici olan elma sirkesi, suyla inceltilerek bir parça pamuk yardımıyla cilt için kullanılabilir. Bu sayede cilt sıkılaşarak daha dolgun bir görünüm kazanır.

Kramplar için doğal elma sirkesinden yararlanılabilir. Özellikle geceleri maruz kalınan kramplara karşı elma sirkesi kullanılabilir. Bir su bardağı sıcak suyun içine 1 tatlı kaşığı elma sirkesi eklenir ve bu karışımla kramp oluşan bölgelere masaj yapılır.

Enfeksiyonlara karşı doğal elma sirkesinden yararlanılabilir. Elma sirkesi özellikle bakteri ve mantarlara karşı son derece etkilidir. Kulak enfeksiyona, vajinal enfeksiyon ve mesane enfeksiyonuna karşı elma sirkesi kullanılabilir. Kulak enfeksiyonu için doğal elma sirkesi bir miktar suyla sulandırılarak kulak çevresine sürülebilir. Diğer enfeksiyon türlerinde ise sıcak suyun içine eklenerek içilebilir.

Öksürük ve soğuk algınlığı için bir çay kaşığı elma sirkesi, bir çay kaşığı bal bir su bardağı suya eklenerek karıştırılır. Suyun sıcak olması gerekir. Karışıma bir miktar zencefil eklenerek içilir. Günde üç defa karışım tüketildiğinde öksürük ve soğuk algınlığına bağlı şikâyetlere karşı iyi gelir.

Kolesterole karşıda etkili bir çözüm olan doğal elma sirkesi, kötü kolesterolü düşür, iyi kolesterolü ise arttırıcı etki yaratır. Özellikle şeker hastalığına bağlı gelişen komplikasyonlar için elma sirkesinden yararlanılabilir.

Doğal elma sirkesi yan etkileri nelerdir?

Normal oranlarda doğal elma sirkesi yemeklerde, salatalarda kullanıldığında herhangi bir yan etki yaratmaz. Ancak çok fazla kullanıldığında güvenilirliğini kaybederek bazı yan etkilere neden olabilir. Uzun vadede kullanımı potasyum eksikliğine yol açabilir. Ayrıca kemik zayıflığına neden olabilir.

Doğal Elma Sirkesi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Elma Sirkesi ve Bal

Elma Sirkesi ve Bal

Yer Elması Kaç Kalori?

Yer Elması Kaç Kalori?

İlginizi Çekebilir

Elma Kaç Kalori?

Elma Kaç Kalori?

Elma Sirkesi Diyeti

Elma Sirkesi Diyeti

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Cilde Elma Sirkesi Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Cilde Elma Sirkesi Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Elma Maskesi Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Elma Maskesi Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Bir Elma Kaç Kalori?

Bir Elma Kaç Kalori?

Elma Sirkesi ile Zayıflama

Elma Sirkesi ile Zayıflama

Elma Sirkesinin Cilde Faydaları Nelerdir?

Elma Sirkesinin Cilde Faydaları Nelerdir?

Güncel

Ahmet Maranki Elma Sirkesi

Ahmet Maranki Elma Sirkesi

Elma Tatlısı Tarifi ve Malzemeleri

Elma Tatlısı Tarifi ve Malzemeleri

Elma Türleri ve Özellikleri

Elma Türleri ve Özellikleri

Elma Zayıflatır mı?

Elma Zayıflatır mı?

Elma Sirkesi ile Nasıl Zayıflanır?

Elma Sirkesi ile Nasıl Zayıflanır?

Elma Sirkesi Sivilce İzi

Elma Sirkesi Sivilce İzi

Elma Sirkesinin Faydaları Nelerdir?

Elma Sirkesinin Faydaları Nelerdir?