Elma Dilim Patates Kızartması Tarifi ve Malzemeleri
20 Haziran 2024

Elma Dilim Patates Kızartması Tarifi ve Malzemeleri

Patates kızartması, büyük küçük herkes tarafından sevilerek ve beğenilerek tüketilen bir besin ögesidir. Patates, nişasta bakımından zengin bir gıda maddesi olduğundan hem besleyici hem de aşırı tüketimde kişinin kolaylıkla kilo almasını sağlayabilir. Bu yüzden patates kızartması tüketiminde dikkatli olunmalı ve aşırıya kaçılmamalıdır. Aslında en sık tüketilen patates kızartması çok da sağlıklı bir besin değildir. Bu nedenle haftada bir defa tüketilmesine özen gösterilmelidir.

Patates kızartması, özellikle çocuklar tarafından sıklıkla tüketilmektedir. Ancak patates kızartmasının birden fazla kesim şekli mevcuttur. Oldukça pratik ve kolaylıkla hazırlanan patates kızartması, çalışan hanımların ya da acil durumlarda kurtarıcı olan bir yemektir. Elma dilimi olarak hazırlanan patates kızartmasının dışı kıtır, içi ise daha yumuşaktır. Normal patates kızartmasında patates sade olarak kızartılırken, elma dilimi patates kızartmasında patatesler una bulanarak kızartılır. Patates kızartması ve köfte ayrılmaz bir ikilidir. Özellikle çocuklar ve gençler bu iki muhteşem lezzeti sıklıkla tüketmektedir. Ayrıca öğrencilerin ve çalışan kişilerin çoğu da öğlen yemeklerinde elma dilimi patates kızartması ile köfteyi daha fazla tercih etmektedir.

Elma Dilim Patates Kızartması İçin Gerekli Olan Malzemeler
  • 3-4 adet büyük boy patates
  • Yeterli miktarda tuz
  • Yeterli miktarda un
  • Kızartmak için sıvı yağ

Elma Dilim Patates Kızartması Nasıl Yapılır?

Özellikle elma dilimi patates kızartmasını yapmak için taze ve ince kabuklu patates kullanılması çok daha uygundur. Patatesleri iyice yıkayalım ve ortadan ikiye keselim. Ardından patatesleri elma dilimi şeklinde doğrayarak hazırlayalım. Tabağın içerisine yeterli oranda tuz ve unu ilave ederek karıştıralım. Daha sonra elma dilimi patatesleri bu karışımla iyice harmanlayalım.

Bu arada kızartma tavasının içerisine sıvı yağı koyalım ve iyice ısındıktan sonra patateslerin fazla unlarını silkeleyelim. Isınmış yağın içerisine patates dilimlerini ilave edelim. Elma dilimi patatesler yağın içinde yaklaşık olarak 7-8 dakika kızardıktan sonra fazla yağını almak için havlu kâğıt serili tabağın içerisine alalım. Bütün elma dilimi kesilmiş olan patatesler kızardıktan sonra servise hazırdır. Afiyet olsun!

Ekstra Bilgiler ve İpuçları
  • Patateslerin daha lezzetli ve çıtır olması için kızartmadan önce bir süre soğuk suda bekletebilirsiniz.
  • Patateslerin üzerine karabiber, kırmızı biber veya sarımsak tozu gibi baharatlar ekleyerek daha farklı tatlar elde edebilirsiniz.
  • Fırında daha az yağ kullanarak da elma dilim patates kızartması yapabilirsiniz, böylece daha sağlıklı bir alternatif elde etmiş olursunuz.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Popüler İçerikler

Elma İç Kurdu

Elma İç Kurdu

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Elma Fidanı Türleri ve Özellikleri

Elma Fidanı Türleri ve Özellikleri

Elma Yaprağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Elma Yaprağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Yasak Elma

Yasak Elma

Elma Kurabiyesi Tarifi ve Malzemeleri

Elma Kurabiyesi Tarifi ve Malzemeleri

Ev Yapımı Elma Sirkesi Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Ev Yapımı Elma Sirkesi Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Güncel

Bir Elma Kaç Kalori?

Bir Elma Kaç Kalori?

Güncel

Elma Kabuklarından Sirke Yapımı

Elma Kabuklarından Sirke Yapımı