Lekelere Elma Sirkesi Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024

Lekelere Elma Sirkesi Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Lekelere Elma Sirkesi: Elma sirkesi içeriğinde bulundurduğu pek çok maddeler bulundurur. Bu maddeler kalsiyum, fosfor, fluor, magnezyum, potasyum, silisyum, B1, B2, B6, vitaminleri, A vitamini, Beta-carotin ve pektin, meyve asitleri, sirke asitleri, doğal aroma maddeleri içermektedir. Bu maddelerin vücut ve cilt için pek çok faydaları vardır.

Elma sirkesi kilo vermeye yardımcı olur, saçların dökülmesini önler, saçlara canlılık kazandırır, cildi temizler ve lekelerin beyazlaşmasını sağlar. Elma sirkesi sadece ciltte oluşan lekeler için değil güneş nedeni ile oluşan çiller içinde oldukça etkili olur.

Lekelere elma sirkesi faydaları nelerdir?

Elma sirkesi cildin pH dengesini koruyan ürünlerin başında gelmektedir ve ayrıca cildimizi bakteriyel özelliği ile bakterilerden arınmasını sağlar. Lekelerin giderilmesi için geceleri lekeli bölgelere elma sirkesi ile pansuman şeklinde uygulan ılır.
  • Lekeler cilt üzerinde ten renginden daha koyu tonlarda küçük noktacıklar halinde olurlar veya cilt üzerinde bölgesel olarak meydana gelirler. Lekelere asitli elma sirkesini uygulamak lekelere yapacağı soyucu etkisi ile lekelerin soyularak kaybolmasına ve zamanla lekelerin yok olmasını sağlar.
  • Düzenli olarak bire bir su ile karıştırıp düzenli bir şekilde her gece yüze uygulamak lekelere kesin çözüm olacaktır. Bu su ile sirke karışımı sivilceler içinde etkili bir yöntemdir. Özellikle cilt üzerinde geçmeyen lekeler için sirke su buhar banyosu yapmak veya direk lekelerin üzerine kompleks şeklinde uygulamak kesin çözüm olacaktır.
  • Cilt lekelerini gidermek için tam bir etki gösterir bu nedenle evde doğal leke giderici olarak elma sirkesi gönül rahatlığı ile kullanılır. Elma sirkesi cildi lekelerden, siyah noktalardan arındırır temizler.
  • Lekelere elma sirkesinin yan etkileri: Lekeler için elma sirkesinin nasıl uygulandığını nasıl kullanılacağını iyice bilmek gerekir. Elma sirkesini yüze direkt uygulamak cilt üzerinde kızarıklıklara neden olacağı için mutlaka sirkenin su ile yumuşatılması gerekir.
  • Elma sirkesinin su ile yumuşatılması cilt üzerinde bırakacağı olumsuz etkileri azaltmış olacaktır. Yani en kötü ihtimalde olsa lekelerin renginin açılmasını sağlamış olacaktır.
  • Çünkü böyle faydaları olan maddelerin yan etkisi de olabilir. Hassas ciltlere bilinçsiz uygulamak cilt kızarmasına, ciltte yanmaya ve cilt üzerine yan etkiler yapabilir. Lekeler için uygulanacak elma sirkesinin kış aylarında yapılmasının daha etkili olacağı kesindir.
  • Yaz aylarında elma sirkesi uygulamak güneşin yakıcı etkisi ile sirkenin asitli etkisi cilde ciddi şekilde zarar verir. Güneşe çıkmadan önce lekelere elma sirkesi kesinlikle uygulamamak gerekir. Lekeler için cilde elma sirkesini akşam saatlerinde veya gece uygulamak daha etkili ve güvenilir olacaktır.
Lekelere elma sirkesi cilde uygulama yöntemi

Bir miktar pamuk üzerine elma sirkesi dökülür ve bu sirkeli pamuğu lekeler üzerinde gezdirerek sirkeyi cilde nüfuz ettirilir. 20-25 dakika sirkenin ciltte kalması sağlanır ve cilt temiz su ile yıkanarak temiz havlu ile hafif bastırarak kurulanır.

Elma sirkesinin lekeler üzerinde daha çabuk etki etmesi için buhar banyosunun etkisi daha fazladır. Elma sirkesini su ile birleştirip kaynatarak buhar olmasını sağlayıp cildinizi bu buhar ile buluşturun. Buharı elde etmek için 1 litre su içerisine 1 su bardağı elma sirkesini ekleyin ve ocağa koyun kaynatın. Kaynayan suyu ocakta alarak düzgün bir zemine bırakın ve üzerine eğilerek etrafınızı saracak bir örtü ile kafanızı örtün. Buharın yüzünüze temas ederek cilt içine nüfuz etmesini bekleyin bu şekilde 10-15 dakika bekleyin. Buhar işlemi bitince yüzünüzü temiz soğuk suyla yıkayın ve temiz bir havlu ile hafif bastırarak kurulayın.

Lekelere Elma Sirkesi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Elma Dilim Patates Kalori?

Elma Dilim Patates Kalori?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Lekelere Elma Sirkesi Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Lekelere Elma Sirkesi Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Elma Diyeti Nasıl Yapılır?

Elma Diyeti Nasıl Yapılır?

Elma Detoksu Nasıl Yapılır?

Elma Detoksu Nasıl Yapılır?

Elma Sirkesi Nasıl Yapılır?

Elma Sirkesi Nasıl Yapılır?

Amasya Elması Türleri ve Özellikleri

Amasya Elması Türleri ve Özellikleri

Güncel

Bir Elma Kaç Kalori?

Bir Elma Kaç Kalori?

Güncel

Elma Dilim Patates Tarifi ve Malzemeleri

Elma Dilim Patates Tarifi ve Malzemeleri

Güncel

Elma Cinsleri Nelerdir?

Elma Cinsleri Nelerdir?