Elma Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Elma Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Elma hastalıkları, elma ılıman iklimlerde daha çok soğuk ılıman iklimlerde yetiştiriciliği yapılan bir bitkidir. Ülkemiz elma yetiştiriciliğinde dünyada üçüncü sırada yer almaktadır. Elma yetiştiriciliği sırasında elma hastalıkları açısından yeteri kadar korunma sağlanmalıdır. Verimin düşmemesi için elma hastalıkları ile etkin şekilde mücadele edilmelidir. Elma pek çok hastalıktan etkilenen bir bitkidir. Ancak bazı hastalıkları yaygın şekilde görülür.

Elma hastalıkları nelerdir?

Elma kara lekesi hastalığı (Venturia inaegualis): Elma hastalıkları arasında sıkça görülen bir hastalıktır. Elma ağacının yapraklarında, meyve ve sürgünlerinde hastalığın belirtileri görülür. Başlangıçta yaprakların alt ve üst yüzeylerinde yağımsı özellikte olan lekeler, zaman geçtikçe zeytin rengine, daha sonra kahverengine dönmeye başlar. Kadifemsi gibi olan lekelerdeki dokular zaman geçtikçe ölür, çatlak ve delikler meydana gelir. Yapraklardaki etkiler fazla olursa, erken zamanda yaprakların sararmasına ve dökülmesine yol açar. Meyvelerde oluşan lekeler başlangıçta yeşilimsi, daha sonra kahverengi olur. Lekeler önce küçük olur, daha sonra bunlar birleşerek genişler ve meyveler şekilsiz gelişir.

Bu hastalıkla mücadelede, ilk aşamada dökülen ya da dallardaki kara lekeli olan ilk yaprakların toplanarak yakılması ya da sürümle toprağa gömülmesi gerekir. Dallar budanarak yakılmalıdır. Elma ağaçları yaprakların kurumasına yardımcı olacak şekilde hava akımını kesmeyecek şekilde dikilmelidir. Aynı zamanda ağaçların düzenli budaması yapılmalıdır. Bunun yanında elma kara lekesi hastalığı ile kimyasal mücadelede yapılmalıdır. Elma ağaçlarında ilk ilaçlama ağaçların duyarlı döneme gelmesiyle yapılmalıdır. Sonraki ilaçlamalar ilacın etki zamanına göre ve enfeksiyonun oluşmasına göre yapılmalıdır. Hastalık ortadan kalkınca ilaçlamaya son verilebilir. Çiçeklenme öncesinde bakırlı ilaçlar kullanılmalıdır. Koruyucu ilaçlar kullanılmaya özen gösterilmelidir.

Elma fizyolojik hastalıkları: bu tür elma hastalıkları beslenme bozukluğu ve çevresel etkilerden kaynaklanabilir. Beslenme bozuklukları içinde elma çinko noksanlığı ve demir noksanlığı ortaya çıkabilir. Çinko noksanlığında elma ağacının aşağı taraflarındaki sürgünler ve yapraklarda sorun olmazken, tepe kısımlarındaki sürgünler çıplaklaşır. Bu kısımlarda gözler zamanla körelir. Ayrıca yaprak damarları sararır, yapraklar küçülür ve kıvrılma olur. Meyveleri de küçülür, aynı zamanda verim düşer. İlerleyen zamanda dallarda ve sürgünlerde kuruma olur. Demir eksikliği durumunda ise ağaçta genç yapraklarda hafif sararmalar olur. Yapraklardaki damarlarda yeşil görünür, sarılık ilerledikçe damarlarda sararmaya başlar. Genç yapraklardaki bu yıkım koşullara bağlı olarak yaşlı yapraklara sıçrar. Sararan ve kuruyan yapraklar zamanla dökülür, ağaçta gelişim yavaşlar ve verim azalır. Çevresel etkenler sonucunda ise bazı elma ağaçlarında paslanma oluşabilir. Düşük sıcaklıklarda meyveler zarar görür, kışın dokular zarar görerek hastalığa uygun zemin hazırlar.

Elma küllemesi hastalığı (Podosphaera leucotricha): Elma hastalıkları arasındaki bu hastalık genç sürgünleri ve yaprakların yüzeyini beyaz bir keçe biçiminde kaplar. Yaprakların altı ve üstü bundan etkilenir. Yüzeyde dağınık şekilde unlu beyaz lekeler oluşur. Hastalanan yapraklar gelişim gösteremez. Beyaz renkteki lekeler zamanla kirli kahverengine döner ve yapraklar erkenden dökülür. Meyveler etkilendiğinde küçük ve şekilsiz meyveler oluşmaya başlar. Üstlerinde pas lekesi gibi lekeler meydana gelir. Havanın sıcak olduğu zamanlarda, güneşli dönemlerde hastalığın şiddeti artar. Elma küllemesi hastalığı verimi %60-70 seviyesinde azaltır.

Bu elma hastalığı ile mücadelede zarar gören sürgünler kış budamasında temizlenmelidir. Sürgünlerde olan gümüş beyaz renkli hastalık kolayca görülebilir. Budamada gözden kaçanlar ise sonradan toplanarak imha edilmelidir. Aynı zamanda kimyasal mücadelede yapılmalıdır. İlk ilaçlama elma ağaçlarında pembe çiçek tomurcuğu açtığında, sonraki ilaçlamada çiçek taç yapraklarının %60-70 oranında döküldüğü dönemde yapılmalıdır.

Elma memeli pas hastalığı (Gymnosporangium sp.): bu hastalıkta elma hastalıkları arasında sıkça görülenidir. Yapraklarda, sürgün ve meyvelerde etkili olur. Meyve ve yapraklardaki lekeler portakal kırmızımsı renkte, uzun ya da yuvarlak olur. Ortalarında siyaha çalan noktalar belirir. Yaprakların altında meme gibi çıkıntılar oluşur. Bunların etkisiyle yaprakların %70 kadarı dökülür. Meyveler etkilendiğinde şekilsiz ve küçük meyveler oluşur. Hastalıkla mücadelede elma ağaçlarının bu hastalığın ara konukçusu ardıç ağaçlarına yakın ekilmemesi, eğer ardıç ağacı varsa bunların kesilmesi gerekir. Kimyasal mücadelede ise ilaçlama üç aşamada yapılır. İlki çiçek tomurcuklarının patlaması sonrası, ikincisi çiçek taç yaprakları dökülünce, son ilaçlamada ikinciden 15 gün sonra yapılır.

Elma Hastalıkları Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Elma Nasıl Kurutulur?

Elma Nasıl Kurutulur?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Yer Elması Çorbası Tarifi ve Malzemeleri

Yer Elması Çorbası Tarifi ve Malzemeleri

Elma Sirkesi Cilt Lekeleri

Elma Sirkesi Cilt Lekeleri

Elma Sirkesinin Saça Faydaları Nelerdir?

Elma Sirkesinin Saça Faydaları Nelerdir?

Elma Dilim Patates Tarifi ve Malzemeleri

Elma Dilim Patates Tarifi ve Malzemeleri

Elma Yağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Elma Yağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?